Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Jihlavě uřízli překážející roh domu. Povolený průjezd náměstím končí

  16:35aktualizováno  16:35
Jihlava má za sebou nevídanou úpravu vytížené městské lokality. Odborníci "uřízli" kus rohového domu v historické části města, protože na frekventovaném chodníku vedoucím kolem nemovitosti bylo málo místa pro chodce.

Uříznutý dům ve Znojemské ulici v Jihlavě | foto: Magistrát města Jihlavy

Dům se musel zmenšit kvůli bezpečnosti na chodníku vedoucího od obchodního centra City Park na Masarykovo náměstí. Tam se původně těžko vyhýbali chodci třeba s kočárkem.

"Ubourávání rohu domu je dokončeno. Znamená to také, že do centra Jihlavy se vrátil původní dopravní režim. Znojemskou ulicí se opět může na Masarykovo náměstí vjíždět i z něj vyjíždět a náměstí je průjezdné pouze pro vozy městské hromadné dopravy," řekl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Stavební firma ještě dokončuje poslední práce, které ale neomezují průchod. Na "ukousnutém"domě budou také ještě asi dva měsíce zrát stavební materiály, potom se dobarví fasáda.

Zmizelo 80 centimetrů

Záměr ubourat domu číslo 13 ve Znojemské ulici roh, a rozšířit tak zřejmě nejužší místo celé ulice, jihlavští radní odsouhlasili letos v březnu.

"Prostor se zpřehlední. Úprava by měla postačit k tomu, aby na sebe chodci v tomto místě viděli a aby se zde vyhnuly dvě osoby," pravil tehdy primátor Jaroslav Vymazal.

Uříznutý dům ve Znojemské ulici v Jihlavě

Uříznutý dům ve Znojemské ulici v Jihlavě

Zdánlivě jednoduchému zásahu, při kterém se "ukrojilo" asi 80 centimetrů z rohu starého domu, předcházela složitá jednání s památkáři i odborníky ze stavebnictví.

"Dům částečně stojí na historických hradbách," vysvětloval mluvčí radnice Tulis.

Při úpravě bylo také nutné řešit statiku, přeložky inženýrských sítí a odvodnění.

O situaci ve Znojemské ulici se v Jihlavě hovořilo dlouho. Hledalo se ideální řešení, které by vyhovělo požadavku na vyšší průchodnost kritického místa, bylo proveditelné z technického hlediska, finančně přijatelné pro rozpočet města a zároveň bylo přijatelné pro památkovou péči.

"Nakonec vyhrála nejlevnější a nejjednodušší varianta. Uvažované varianty, kdy by se z rohu domu udělaly dva druhy podloubí, by byly technicky a finančně náročné a pro památkovou péči zřejmě nepřijatelné," řekl již dříve primátor Vymazal.

Uřezání domu i všechny další práce například na odvodnění a přeložkách inženýrských sítí vyšly na 950 tisíc korun.

O tom, že by zůstal zachovaný průjezd náměstím v jednom směru, radní nediskutovali. Město se vrací k dopravnímu režimu, který je tak nastavený zejména kvůli hlukovým limitům v Křížové ulici.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Okamurovi vadí Šlechtová, Ťok a Pelikán. Chce „vládu odborníků“

Tomio Okamura na sjezdu SPD

Pětadvacet konkrétních bodů programu SPD chce lídr hnutí Tomio Okamura řešit při jednání o nové vládě s premiérem a...

Najdete na iDNES.cz