Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úředník si povolil chatu v chráněné oblasti, dostal za to podmínku

  17:31aktualizováno  17:31
Teplický soud uložil roční podmínku vedoucímu stavebního úřadu v Bílině Milanu Vondráčkovi, který sám sobě povolil zřízení přípojky a zavedení elektřiny na pozemek v Mukově v CHKO České Středohoří. Svou zástupkyni pak pověřil, aby mu vydala stavební povolení na vybudování chaty. Obojí navzdory zákazu CHKO a v rozporu s územním plánem.

Úředník si chatu postavil navzdory územnímu plánu a zákazu CHKO České středohoří. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Shledal jsem, že obžalovaný porušil správní řád, stavební zákon a zákon o ochraně přírody a krajiny," konstatoval soudce Martin Parolek, který Vondráčka odsoudil za zneužití pravomoci veřejného činitele (o kauze zde).

Zakázal mu také čtyři roky pracovat ve státní správě a samosprávě na pozici s rozhodovací pravomocí.

Soud však našel i polehčující okolnosti. "Dosud nebyl trestán a nepovolil rozsáhlou stavební akci v CHKO pro soukromého investora, byla to malá domů," poznamenal soudce Parolek.

Rozsudek ještě není pravomocný, Vondráček se na místě odvolal. Pro MF DNES však verdikt soudu komentovat nechtěl. "Nezlobte se, zdržím se jakýchkoli komentářů. Budu čekat na výsledek odvolacího řízení," poznamenal Vondráček.

Lhůtu pro možné podání odvolání si ponechal i státní zástupce Pavel Norek. "Požadoval jsem zákaz činnosti na pět let," uvedl žalobce s tím, že se však možná po prostudování odůvodnění rozsudku nakonec neodvolá.

Stíhání zástupkyně soud podmíněně zastavil

Spolu s Vondráčkem stanula před soudem i jeho zástupkyně Jitka Koubková. Její trestní stíhání ale soudce Parolek podmíněně zastavil s tím, že se 18 měsíců nesmí ničím provinit.

"Svého jednání litovala a prakticky plnila příkaz svého nadřízeného," zdůvodnil státní zástupce Norek, proč se v jejím případě proti verdiktu neodvolal. Rozsudek přijala i Koubková.

Vondráčka stíhá policie i kvůli sluneční elektrárně

Vondráček vede stavební odbor v Bílině dodnes. "Bude se to muset řešit," poznamenal v reakci na rozsudek starosta Bíliny Josef Horáček. Současně dodal, že o (ne)setrvání Vondráčka v řídící pozici by mohl mít jasněji v pondělí.

Vondráčka stíhá policie ještě v dalším případě. Podle zdroje MF DNES je obviněný v kauze výstavby fotovoltaické elektrárny v katastru Bíliny.

V březnu 2010 rada města odsouhlasila záměr výstavby fotovoltaické elektrárny na místě, kde to neumožňoval územní plán. Stavební řízení dostal na starost Vondráčkův podřízený Jan Bláha a na vydání povolení dostal jeden den.

Referent Bláha na rozpor s územním plánem upozorňoval, ale vedoucí Vondráček jeho námitky nebral v potaz. Bláha poté dostal obratem výpověď a firma nato stavební povolení získala.

"Ve věci povolování této fotovoltaické elektrárny padlo obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby," potvrdil krajský státní zástupce Jan Jakovec, přestože jméno obviněného neřekl.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

Zdrogovaný cizinec ujížděl na letních gumách, z auta vyskočil za jízdy

Kradené BMW.

Černé kradené BMW ujíždělo na letních pneumatikám policistům v Novém Městě pod Smrkem. Řidič nakonec z auta, které mělo...

Obžalovaní v kauze „losovaček“ znají tresty, zaplatí desítky milionů

Ivana Salačová u Městského soudu v Praze (2. února 2016)

Za zmanipulování elektronického losování veřejných zakázek rozdal soud čtrnácti obžalovaným tříleté a dvouleté...

Najdete na iDNES.cz