Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úředník nahlásil požár kolegům místo hasičům

  14:16aktualizováno  14:16
Olomouc - Cvičení záchranářů v centru Olomouce se zadrhlo hned na počátku Hasiči, které k fingovanému požáru v budově radnice přivolal úředník, přijeli s osmiminutovým zpožděním. Úředník totiž omylem vytočil vnitřní linku 150 a požár nahlásil kolegům ve vedlejší kanceláři.

Úředníci považovali hlášení za legraci
"Pracovník, který měl nahlásit hasičům požár, volal sice na číslo 150, ale zapomněl předtím vytočit nulu, takže se dovolal do vedlejší kanceláře. Tam si mysleli, že si dělá legraci, a hasiči proto měli podstatné zdržení," vysvětlil přednosta olomouckého okresního úřadu Roman Váňa.

Šéfové jednotlivých úřadů v Olomouci se po dnešní zkušenosti podle přednosty rozhodli, že linky s číslem 150 na svých úřadech zruší.

"Primátor již řekl, že tuto interní linku na radnici přečísluje. Ihned zjistím, jak to vypadá u nás na okresním úřadě, a budu postupovat stejně. Myslím si, že je to návod i pro ostatní úřady. Je totiž velká pravděpodobnost, že by se to stalo i při opravdovém nebezpečí," podotkl přednosta.

Budovu opouštěli v rukávu
Dvacet pracovníků olomoucké radnice v čele s primátorem se spouštělo speciálním rukávem z třetího patra. Cvičili na požár.

Nikde žádné plameny ani stoupající dým, a přesto bylo Horní náměstí v Olomouci ráno plné hasičů. Požární vůz vysílal do okolí výstražné modré světlo a policisté zatarasili prostor před Salmovým palácem, kde pracují desítky městských úředníků.

Všichni měli společný úkol - zjistit, jak by fungoval integrovaný záchranný systém, pokud by v jedné z budov magistrátu opravdu hořelo.

Když došlo na evakuaci pracovníků z třetího patra, jako první se do speciálního rukávu vrhl primátor Olomouce Martin Tesařík.

Je to bezpečné, svěřil se primátor
"Chtěl jsem poznat, jestli je to bezpečné. Teď mohu garantovat, že takovou evakuaci přežije každý bez úhony," prohlásil primátor, který kvůli neohlášenému cvičení musel přerušit dovolenou.

Strach při sestupu k zemi primátor neměl. Nebál se ani tajemník magistrátu Jan Večeř. "Jsem takový kaskadér. I další by si to klidně sjeli vícekrát, ale to bychom tu museli být až do večera," poznamenal Večeř. "Byla to jen chvilička. Párkrát se omotáte dokola a jste dole. Jen ta plošina se nepříjemně houpala," popsal zážitek další z pracovníků radnice.

Přednosta okresního úřadu Roman Váňa (ČSSD), který na cvičení integrovaného záchranného systému jako jeho šéf na místě dohlížel, ocenil odvahu městských úředníků. "Musím říct, že na radnici jsou opravdu nebojácní. Obvykle mají lidé při cvičném spouštění strach," složil kompliment Váňa.

Ve volném čase je Váňa dobrovolným hasičem a ze zkušeností ví, že při požáru se lidé chovají trochu jinak.

"Když máte za zády plameny, strach sjet ze třetího patra není tak velký. Lidi ale ovládne panika, a tak se někdo může evakuaci vzepřít. Hasiči to musejí zvládnout. U někoho slovem, u někoho fackou," popsal ostré zásahy Váňa.  Nikdo z úředníků tentokrát od hasičů přes pusu nedostal.

Cvičení Integrovaného záchranného systému v Olomouci se zaměřilo v budově radnice na evakuaci osob při požáru za pomoci vysokozdvižné plošiny a použití evakuačního rukávu. (14.8.2001)

Cvičení Integrovaného záchranného systému v Olomouci se zaměřilo v budově radnice na evakuaci osob při požáru za pomoci vysokozdvižné plošiny a použití evakuačního rukávu. (14.8.2001)

Cvičení Integrovaného záchranného systému v Olomouci se zaměřilo v budově radnice na evakuaci osob při požáru za pomoci vysokozdvižné plošiny a použití evakuačního rukávu. (14.8.2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...Najdete na iDNES.cz