Bohuslav Sobotka (16. dubna 2011)

Bohuslav Sobotka (16. dubna 2011) | foto: Dan Materna, MAFRA

Úředníci zaplatí za své chyby, Sobotka by musel dát 638 tisíc

  • 1076
Za chybná rozhodnutí budou politici a úředníci platit ze svého, navrhuje nový zákon. Například šéf ČSSD Bohuslav Sobotka by musel uhradit 638 tisíc korun za to, že jako ministr financí nechtěl vyplatit Evropským demokratům příspěvek za volby. Dosud platil odškodnění stát.

Pět let odmítal vyplatit tehdejší ministr financí za ČSSD Bohuslav Sobotka straně Evropští demokraté příspěvky za volby. Jeho protiprávní postup přišel daňové poplatníky na více než milion korun. Jeho to nestálo nic. Příště by už musel za své chyby zaplatit statisíce.

Navrhuje to nový zákon. Soud v roce 2006 nařídil ministerstvu financí uhradit Evropským demokratům dluh a odškodnění ve výši 1,1 milionu. Jako důvod uvedl nezákonná rozhodnutí a nesprávný úřední postup Sobotky.

Stát od sociálního demokrata škodu nijak nevymáhal, ačkoliv mohl. Sobotkův nástupce Miroslav Kalousek z TOP 09 raději nechal odškodnění zaplatit stát. "Zákon mi neukládal povinnost škodu vymáhat," říká Kalousek. Podobně jako on se podle statistik chová přes 90 procent šéfů veřejných institucí. Pakliže úředník způsobí někomu škodu, zaplatí to stát. Nikoliv on.

Chystaná úprava se má týkat i ministrů. "Ti mohou být také úřední osobou rozhodující ve správním řízení nebo v jiném řízení popsaném zákonem, takže na ně se novela bude také vztahovat. Půjde o civilní nárok na regresivní úhradu, nikdo se tedy nebude moci vymlouvat například na imunitu," řekl iDNES.cz poslanec TOP 09 Stanislav Polčák. Právě on jako předseda sněmovního výboru pro veřejnou správu novelu připravuje.

Újmu zaplatí konkrétní politik či úředník

Nový zákon stanoví povinnost vymáhat újmu od konkrétního státního zaměstnance. "Podle současného zákona se může nadřízený rozhodnout, zda bude po úředníkovi požadovat náhradu škody, kterou za jeho pochybení zaplatil stát. Většinou tak ze solidarity neučiní. Podle nového návrhu ale bude mít stát povinnost škodu vymáhat," řekl Polčák.

Podle návrhu by úředníkovi hrozila sankce do výše 4,5násobku jeho platu. Výjimkou by byly situace, kdy by způsobil škodu úmyslně. Pak by byla sankce neomezená.

"Stát začne hledat konkrétní viníky škod. Úředníkovi se nedůslednost či zlý úmysl projeví v platu," vysvětluje Polčák. V případě zadržovaného příspěvku pro Evropské demokraty by Sobotka mohl zaplatit až 638 tisíc korun. Tedy více než polovinu odškodného. A zřejmě by mu nepomohlo nynější vysvětlování, že se řídil radou právníků.

Státní pokladnu stojí chyby desítky milionů ročně

Podle statistik zaplatí stát ročně desítky milionů jako odškodnění za chyby úřadů. Jen loni vyplatilo ministerstvo financí a ministerstvo spravedlnosti 172 milionů. Číslo zahrnuje i náhrady za postup soudů. Především za dlouhé procesy.

Podle nového návrhu by byli za svá rozhodnutí finančně odpovědní i soudci a žalobci. Pakliže by pochybili a poškození by vysoudili na státu odškodnění, automaticky by stanuli před kárným senátem Nejvyššího správního soudu. Ten by určil, zda a případně kolik mají zaplatit ze svého.

Návrh má ve Sněmovně velkou podporu. ODS, TOP 09 a VV k jeho přijetí zavazuje koaliční smlouva.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue