Úředníci stále nechtějí mluvit

Střední Morava - Narazit na úředníka, který by nevěděl podrobnosti o problému, který právě řeší, už snad ani nejde. Potíž je ale v tom, že stále ne všichni pracovníci úřadů jsou ochotni se o své znalosti podělit. Zaklínají se větou: "Obraťte se na tiskového mluvčího nebo na vedoucího." Ti ale kontrují: "Podřízení mohou mluvit, tak je přinuťte!"

Před dojezdem 4. etapy Závodu míru v Olomouci se dělníci pustili do plánovaných oprav silnic. Ke zjištění, kde všude se vozovky opravují a kolik to bude stát, jeden telefonát nestačil. "Obraťte se na tiskového mluvčího. Pokud mne požádá, všechny informace mu předám," odpověděl pracovník odboru dopravy olomouckého magistrátu Jan Bombera.

Přitom na radnici v Olomouci neexistují psaná pravidla, že by řadoví pracovníci nesměli podávat informace. "Informace obecného charakteru mohou samozřejmě poskytovat všichni pracovníci magistrátu. Nesmí porušit zákon o ochraně osobních dat," tvrdí tajemník magistrátu Jan Večeř. Připustil, že někdy mohou být úředníci neochotní. Pro takové případy lidem pídícím se po informacích radí: "Stačí říct kouzelnou větu, že na to máte nárok. To zabere."

Vedoucí tiskového oddělení Ivan Rašťák zase doporučuje: "Volejte raději hned vedoucím odborů, ti mají větší kompetence." Rašťák míní, že na radnici stále přetrvávají tlaky, aby řadoví úředníci informace nesdělovali. "Někteří proto raději odkazují na nás. V tomto případě vám ale pracovník mohl říct, kde se silnice opravují, není to nic tajného," dodal Rašťák.

Informační zaklínadla odkazující na mluvčí či nadřízené se ale neužívají jen na radnicích. Narazit na ně lze i u dopravních policistů v Olomouci nebo u strážníků ve Šternberku. Zástupce jejich velitele odmítl odpovědět i na otázku, kolik strážníků u šternberské městské policie pracuje. "Jediným kompetentním, kdo může poskytovat informace, je velitel," sdělil.

Vyvarovat se podobných skutků se rozhodl přednosta Okresního úřadu v Prostějově Lubomír Šobich, který úspěšně rozbil bariéry bránící větší informovanosti. Na úřadě totiž donedávna mohli informace poskytovat jen vedoucí referátů. Ovšem Šobich, hned jak nastoupil do funkce, vyslal ke všem úředníkům signál, že je považuje za kompetentní odborníky, kteří mají o problému lepší znalosti než tiskový mluvčí, a proto ať odpovídají na všechny dotazy. "Rok a půl už to tak funguje a za tu dobu jsem v této souvislosti neřešil jediný problém," řekl Šobich.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue