Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úředníci pracují bez kontroly, přitom jde o miliony

  11:46aktualizováno  11:46
Nadneseně řečeno, radní hlavního města znají odpověď na otázku, kteří z jejich úředníků musí nejvíce bojovat sami se sebou, aby nevzali úplatek. Na některých pozicích v některých odborech jsou totiž natolik schovaní, že pracují prakticky bez kontroly. Rukama jim přitom projdou zakázky i za dvacet milionů korun.
Ilustrační fotografie.

Ilustrační fotografie. | foto: Profimedia.cz

Ukázala to analýza korupčních rizik společnosti Ernst and Young, kterou magistrát sám s tímto požadavkem oslovil. Podle výsledků vytvořila náměstkyně primátora Markéta Reedová (SNK ED) protikorupční strategii, již dnes radní na svém jednání schvalují.

Auditoři z Ernst and Young pracovali na materiálu od listopadu 2008 do března 2009 a odhalili na úřadě závažné nedostatky, nad kterými zůstává rozum obyčejného člověka stát. Materiál odhalil devět oblastí, kde hrozí riziko korupce nejvíce.

Největší příležitost k převzetí "všimného" mají prý úředníci uzavírající smlouvy s firmami. Podle auditorů není totiž vůbec složité, aby pracovník magistrátu bez jakéhokoli postihu ovlivnil smlouvu mezi městem a firmou.

"Zaměstnanec ovlivní smlouvu uzavíranou mezi magistrátem a osobou poskytující úplatek tak, aby byla nevýhodná pro město ve prospěch té osoby," popisuje možný postup autor materiálu. Ten má MF DNES k dispozici.

Potíž je ta, že neexistují prakticky žádná pravidla pro schvalování a podepisování smluv. "Nejsou jednoznačně stanoveny pravomoci, odpovědnosti, lhůty pro schvalování smluv. Kromě jiného tak není stanovena povinnost zaměstnance projednat návrh smluvních podmínek s jinými odbory, jako je legislativní a právní či odbor rozpočtu. Tento stav představuje pro magistrát riziko, že smlouvy budou pro město nevýhodné a hrozí případné korupční jednání," píše se ve zprávě.

Laicky řečeno: referent odboru nebo jeho ředitel může sám navrhnout smlouvu a pak ji sám i podepsat. Podle magistrátních pravidel na to má právo - pokud zakázka nepřesáhne 20 milionů korun. Navíc neexistuje žádná efektivní kontrola, která by případný úplatek a následnou "toxickou" smlouvu odhalila.

Auditoři navrhují, aby úřad vytvořil šablony smluv, aby měly totožné znění pro více zakázek a aby se na jejich schvalování podílelo více odborů.

SLABÁ MÍSTA VE FUNGOVÁNÍ MAGISTRÁTU

Bezpečí informací
Hodnocení: malé nedostatky
Problém: Únik informací nebo jejich neoprávněné poskytnutí.
Popis korupce: Pracovník úřadu poskytne neveřejné informace člověku, který pak bude mít výhodu před ostatními.
Současný stav na úřadě: Od začátku roku 2009 funguje na magistrátu pracovní skupina, která vytváří jednotné postupy v oblasti bezpečnosti informací.
Návrh na odstranění rizika:
1. Jasné rozdělení odpovědnosti mezi úředníky při nakládání s informacemi a určení pravidel, co je možné říct.
2. Zveřejňování maximálního možného množství informací, tedy zveřejnění všech informací, které nejsou ze zákona nebo jiného důvodu neveřejné.

Uzavírání smluv
Hodnocení:
velké nedostatky
Problém: Uzavírání nevýhodných smluv pro město Popis korupce: Zaměstnanec magistrátu ovlivní smlouvu mezi městem a osobou, která mu dala úplatek, aby byly podmínky pro město nevýhodné a prospěch měl člověk, který dal úplatek.
Současný stav: Při schvalování a podepisování smluv nejsou jednoznačně vymezeny pravomoci a odpovědnost ani lhůty.
Pracovník nemá povinnost projednat smlouvu s legislativním odborem.
Návrh na odstranění rizika:
1. Používání standardních vzorů pro smlouvy.
2. Nastavení jasného postupu při tvorbě návrhů smluv, například smlouvy týkající se majetku či jiné důležité dokumenty musí být prověřeny dalšími odbory -legislativním a rozpočtovým.

Veřejné zakázky
Hodnocení:
střední nedostatky
Problém: Zakázka města ušitá na míru jednomu účastníkovi tendru. Popis korupce: Zaměstnanec magistrátu nastaví podmínky v zadávací dokumentaci tak, aby vyhovovala předem určenému zájemci a znevýhodnila ostatní uchazeče.
Současný stav: Není dostatečně ověřováno, zda bylo provedeno výběrové řízení a za jakých podmínek. Ředitel odboru může vyhlásit tendr, vybrat dodavatele, uzavřít smlouvu do výše 20 milionů korun, aniž by existovala nezávislá kontrola jeho kroků.
Návrh na odstranění rizika:
1. Do hodnotící komise by byl dosazen člen zastupitelstva nebo úředník z jiného odboru.
2. Tendry zveřejněné na internetu.
3. Měsíční přehledy všech zakázek by dostali na stůl radní. 4. Delší lhůty u malých zakázek.

Správní úkony
Hodnocení:
malé nedostatky
Problém: Přednostní vyřízení správního úkonu a riziko úmyslného promlčení přestupku. Popis korupce: Zaměstnanec magistrátu za úplatek zařídí přednostní vyřízení nějakého správního úkonu, nebo při vyřizování například dopravního přestupku postupuje tak pomalu, že je přestupek promlčen.
Současný stav: Kontrola úředníků je nedostatečná.
Návrh na odstranění rizika
1. Úředníci budu pravidelně (například jednou měsíčně) zasílat řediteli magistrátu hlášení, jak plnili jednotlivé případy.
2. Zavedení automatického upozornění na blížící se dobu vypršení termínu pro vyřízení agendy prostřednictvím počítačového programu.
Upozorněn bude jak pracovník, tak jeho nadřízený.

Udělování pokut
Hodnocení:
malé nedostatky
Problém: Ovlivnění výše sankce Popis korupce: Při vyřizování přestupku nebo pokuty zvolí zaměstnanec nejnižší možnou pokutu, nebo ji případně úplně promine.
Současný stav: Neexistuje interní databáze, do které by se zaznamenávaly informace o udělených pokutách. Není tak možné systematicky kontrolovat jednotlivé přestupky podle konkrétních úředníků.
Návrh na odstranění rizika
1. Zavedení interní databáze udílených sankcí.
2. Tu provázat s počítačovým systémem, přes nějž je možné sledovat práci zaměstnanců.
3. Umožnit veřejnosti přístup k informacím o udělených pokutách na základě žádosti o svobodném přístupu k informacím s ohledem na ochranu osobních údajů.

Prodej majetku
Hodnocení:
střední nedostatky
Problém: Prodej majetku města za nevýhodných podmínek nebo v rozporu se zájmy města a jeho obyvatel.
Popis korupce: Zaměstnanec úřadu zajistí, aby byl majetek města prodán osobě, která předá úplatek, a to za podmínek pro město nevýhodných.
Současný stav: Magistrátní pravidla pro prodej majetku neodpovídají současné struktuře úřadu. Není dostatečně určeno, zda se má prodávat formou výběrového řízení.
Návrh na odstranění rizika
1. Jasně učit, zda je možné prodat majetek přímo, nebo zda musí být vypsáno výběrové řízení.
2. Nutnost zajistit při prodeji znalecký posudek nebo povinnost řídit se cenovou mapou.
3. O všech obchodech přesně informovat členy zastupitelstva.


Poznámka: popis korupce je jen nastíněním možného rizika, nikoli skutečného jednání Zdroj: Ernst & Young

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Kalousek burcuje proti ústavnímu puči, menšinové vládě bez důvěry

Vítěz voleb má právo vládnout, chceme ale vědět díky jaké většině, řekl Kalousek

Jestliže bude zástupce ANO Radek Vondráček zvolen předsedou Sněmovny, půjde podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska o...

Poslancem za ODS bude po rozhodnutí soudu Kupka, nahradí Bendla

Nejvyšší správní soudu rozhodl, že poslanecký mandát za ODS ve Středočeském...

Poslanecký mandát za ODS ve Středočeském kraji získal starosta obce Líbeznice Martin Kupka. Zjistil to Nejvyšší správní...

Kotlíkové dotace získávají podvodníci ve velkém i na neexistující kotle

Kraj Vysočina v pondělí ráno zahájil příjem žádostí o kotlíkové dotace. Před...

Dotace na výměnu starých neekologických kotlů za nové lákají podvodníky. Ve středních Čechách jsou dva muži podezřelí z...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.