Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úředníci nestíhají řešit přestupky, nejvíc řidičů mine trest ve Zlíně

  0:29aktualizováno  0:29
Špatné parkování či jízda na červenou řidičům projde ve Zlíně mnohem snáze než například v Liberci. A to i když je při tom přistihnou policisté. V některých městech totiž nestíhají vyřizovat dopravní přestupky, které pak končí pod stolem. Místo toho, aby úředníci zkvalitnili práci, chystá se prodloužení lhůty.

Strážník pokutuje řidiče, který nezaplatil za parkování. | foto: Michal Klíma, MAFRA

MF DNES srovnala, kolik dopravních přestupků nestihnou úředníci v krajských městech vyřídit v roční lhůtě. Ve Zlíně je to suverénně nejvíc, 22,3 procenta, druhá je Praha se 14,5 procenty.

"Kapacitně nezvládáme, na každého referenta teď připadá přibližně 600 přestupků, akceptovatelná by byla tak polovina," hájí se Magdalena Chmelařová ze zlínského oddělení dopravních přestupků.

Nejsvědomitější jsou úředníci v Liberci, kde se nevyřeší jen 0,2 procenta přestupků. "Zřejmě přestupkům věnujeme větší péči," míní Pavel Haflant z libereckého magistrátu. Z necelých tří tisíc přestupků za rok 2010 podle jejich údajů nestihli vyřídit pouhých pět.

Místo aby úředníci z měst, kde přestupky často padají pod stůl, zrychlili svou práci, vymýšlejí politici zpřísnění pro řidiče. "V novele chceme lhůtu zdvojnásobit na dva roky. Inspirovali jsme se na Slovensku, kde se za dva roky stihne vyřídit mnohem víc věcí než v Česku," říká poslanec Jan Chvojka (ČSSD).

To zároveň znamená, že úřad může začít přestupek řešit třeba i dvacet měsíců poté, co se stane. V té době si už na něj řidič nemusí pamatovat. "Trest postrádá výchovný efekt, pokud ho třeba za parkování dostane řidič po dvou letech," říká Michal Vrba z plzeňského magistrátu.

Dvouletá lhůta by měla platit od roku 2013. A ministerstvo vnitra nezávisle na poslancích dokonce připravuje návrh, který má lhůtu u závažných přestupků prodloužit až na pět let.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Najdete na iDNES.cz