V autobusech označených žlutými cedulemi jezdí od včerejška někteří školáci v kraji zdarma.

V autobusech označených žlutými cedulemi jezdí od včerejška někteří školáci v kraji zdarma. | foto: Markéta Bušková, MF DNES

Úředníci nestačí vracet žákům peníze za jízdné. Rathův nápad kolabuje

  • 119
Nejdříve mladí lidé středočeské jízdné zdarma zneužívali, teď zase kvůli složité administrativě dlouho čekají na peníze. Systém proplácení jízdného měl být přitom bonus pro studenty a žáky, kteří dojíždějí do některé z krajských škol. Kraj už studentům dluží tisíce až desetitisíce korun.

Z nejpopulističtějšího Rathova volebního slibu, s nímž v roce 2008 vyhrál krajské volby, se tak stalo černé svědomí úřadu.

Jak se žádá o proplacení jízdného

* Žák stáhne na stránkách kraje formulář, který se nazývá  "Žádost o refundaci žákovského a studentského jízdného formou daru Středočeského kraje". Může si ho také vyzvednout v podatelně krajského úřadu v Praze 5. Do 15. října ho vyplní, podepíše a pošle zpět.

* V lednu si ve škole vyžádá další formulář, kam mu škola potvrdí docházku s přesným počtem dní. To opět doručí úřadu.

* Úředníci kraje musí obě žádosti oskenovat. Určit počet kilometrů mezi místem žákova bydliště a sídlem školy, vyčíslit cenu za kilometr a vynásobit to počtem dní školní docházky.

Krajští úředníci nestíhají. Z přibližně 17 tisíc studentů a žáků, kteří si požádali o proplacení jízdného, byl vyřízen jen zlomek žádostí. Ostatní na peníze už několik měsíců čekají.

Středočeský hejtman David Rath přitom ještě vloni v létě tvrdil, že všechno půjde hladce. To když vysvětloval, že kraj od loňského září kvůli zneužívání jízdného změní pravidla a přiměje žáky posílat žádosti o proplacení za každé pololetí zvlášť.

Všechno trvá moc dlouho

"Pro úředníky by to nemělo být žádné zvláštní zatížení, jen zkontrolují, zda má žádost všechny náležitosti. To zjistí během deseti sekund," tvrdil tehdy Rath. Připustil ovšem, že přezkoumávání žádostí bude obtížnější, proto kraj najme čas od času brigádníky. Ani ti však nahromaděné resty nezvládají.

Podle propočtů MF DNES některé rodiny čekají na částky, které pro ně nejsou zanedbatelné.

Modelový případ: třináctiletý sedmák z Votic, který vloni navštěvoval základní školu v Benešově. Pokud nestonal, tak za půlroční cestování vlakem do školy zaplatil 4 656 korun, autobusem ho to stálo 3 492 korun.

Kraj nechce říct, kolik peněz za jízdné dluží

"Těžko s tím mohou něco dělat, protože je to nenárokové, kraj to vyplácí dobrovolně. Ale ukázalo se, že systém je administrativně extrémně náročný. Doufáme, že jízdné za druhé pololetí budeme schopni vyřizovat rychleji," sdělil náměstek hejtmana Robin Povšík, zodpovědný za oblast dopravy.

Kraj odmítá sdělit, jaké konkrétní částky dluží a kolik žádostí zbývá ještě vyřídit. "Nyní už začíná proplácení jízdného zdarma. Už byla radou kraje odsouhlasena výplata žákovského jízdného v řádu desítek tisíc korun. Na následující jednání rady je připraven materiál ke schválení ve zhruba dvojnásobné výši. Ke schválení jdou nyní řádově stovky žádostí," uvedlo tiskové oddělení v prohlášení podepsaném mluvčí kraje Berill Maschekovou.

Kraj má na žákovské jízdné vyčleněno 100 milionů korun. Sociální demokracie s jeho zrušením nepočítá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video