Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úředníci dostali kodex

  22:46aktualizováno  22:46
Vláda přijala etický kodex zaměstnanců veřejné správy, který úředníkům předepisuje, jak se mají chovat k veřejnosti. Říká mimo jiné, že mají vystupovat nestranně, vzdělávat se a vystříhat se střetu zájmů. Kodex je jen doporučením, nemá právní platnost. To znamená, že když úřad usoudí, že zaměstnanec kodex porušil, nemůže ho propustit - pokud úředník zároveň nepřestoupí nějaký zákon. "Ale když někdo poruší kodex, může to být důležité, až se budou rozdělovat roční odměny," říká Eva Petrů z ministerstva vnitra, která pracovala na přípravě dokumentu.

CO JE TAKÉ V KODEXU

Zaměstnanec nepřipustí, aby došlo ke střetu jeho soukromého zájmu s jeho postavením jako zaměstnance ve veřejné správě. Zaměstnanec nebude vykonávat takovou politickou nebo veřejnou činnost, která by mohla narušit důvěru občanů v jeho schopnost nestranně vykonávat služební povinnosti. Zaměstnanec se v soukromém životě vyhýbá takovým činnostem, chování a jednání, které by mohly snížit důvěru ve veřejnou správu v očích veřejnosti, nebo dokonce zavdat příčinu k vydírání zaměstnance v důsledku jeho jednání v rozporu s právními předpisy nebo etickými normami.

Kodex se týká například úředníků ministerstev nebo obecních, městských a krajských úřadů. Na ministry se kodex nevztahuje, protože to nejsou "zaměstnanci" podle pracovního práva.

V kodexu stojí, že povinností zaměstnance je "vyhnout se konfliktům zájmů i předcházet takovým situacím, které mohou podezření z konfliktu zájmů vyvolat." Ministra Kužvarta, který je obviňován ze střetu zájmů kvůli tomu, že jeho bratr zastupuje ekologické iniciativy, se kodex netýká. Ale třeba úřednice pardubického magistrátu, která dělá mluvčí soukromé firmě Foxconn, už by mohla mít s kodexem problémy.

Pro ministry ovšem platí zákon o střetu zájmů, takže třeba Petr Lachnit se musel vzdát funkce jednatele ve firmě Alfa Horizont a špičky ČSSD musely opustit vedení firmy Cíl.

Jiný příklad: Někteří úředníci ministerstva školství dostávali zaplaceno za přednášky (pořádané soukromou firmou), na kterých ředitelům objasňovali vyhlášky a nařízení. To vypadá podezřele při pohledu na tento bod kodexu:

"Zaměstnanec nedovolí, aby se v souvislosti se svým zaměstnáním ve veřejné správě dostal do postavení, ve kterém je zavázán oplatit prokázanou laskavost nebo které jej činí přístupným nepatřičnému vlivu jiných osob."

To, že kodex nemá sílu vyhlášky nebo zákona, je dokonce lepší, myslí si Michal Burian, ředitel české pobočky protikorupční organizace Transparency International. "Důležité je, aby úředníci vnímali etiku jako součást své práce. Pokud je potřeba je to naučit, je lepší takový kodex než nějaký závazný předpis," řekl.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Meteorologové varují před dalšími bouřkami

Hladiny rozvodněných toků ve Středních Čechách již klesají, starostové...

Hladiny toků po čtvrteční vydatném dešti klesly. Voda zničila chodníky a kanalizaci, škody budou v milionech....

VIDEO: Takhle to s Othellem neděláme, láká divadlo mladé publikum

Milan Němec jako Othello hraje tuto shakespearovskou postavu i ve spotu Jana...

Nedostatkem invence herec a příležitostný režisér Jan Musil rozhodně netrpí. Pro své mateřské divadlo v Pardubicích...

Lidé demonstrovali za reliéf z bouraného sanatoria. Nahradí ho kopie

Reliéf od Julia Pelikána - symbol upomínající na slavnou éru sanatoria zmizí,...

Zahájení demolice šumperského sanatoria, někdejšího významného centra v boji proti dětské tuberkulóze, vyvolalo mezi...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz