Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úřednice nepřiznala dopravní nehodu

  10:15aktualizováno  10:15
Přerov - Radnice v Přerově se při přijímání nových zaměstnanců nemusí dozvědět, zda má uchazeč čistý trestní rejstřík, a spoléhá se na jejich čestné slovo. Vedoucí odboru kontroly přerovské radnice a zároveň kandidátka za ODS do parlamentu Monika Fuksová nepřiznala při nástupu na městský úřad, že byla trestána za dopravní nehodu. Radnice ve výběrovém řízení na její místo vyžadovala bezúhonnost.

Tajemník radnice Jiří Bakalík, který je nadřízeným Fuksové, přiznal, že o jejím odsouzení nevěděl. "Dozvěděl jsem se to teprve před několika měsíci. Kdybychom věděli předem, že člověk, který se u nás uchází o práci, je v podmínce, jeho nástup bychom asi zvažovali," řekl tajemník radnice.

Vedoucí odboru kontroly Fuksová přitom odmítá, že by při výběrovém řízení radnici vědomě podvedla. "Nejsem si vědoma, že bych někde uvedla něco nepravdivého," prohlásila kontrolorka, ale víc se k případu nechtěla vyjádřit.

Vtip je v tom, že radnice od přijímaných zaměstnanců vyžaduje vyplnění formuláře, kde se ptá, zda je proti dotyčnému vedeno trestní stíhání. V případě, že uchazeč je již odsouzen, takže trestní stíhání je již skončeno, pak takový člověk může ve formuláři s klidným svědomím odpovědět NE, byť by byl třeba ještě v podmínce.

Zda za těchto okolností budoucí zaměstnanec splňuje podmínku bezúhonnosti, je podle tajemníka Bakalíka otázkou morálky. "Údaje uchazečů si nemůžeme nijak ověřovat. Přepokládali jsme, že každý, kdo vyplní formulář, bezúhonnost skutečně splňuje. Nyní však cítím, že tiskopisy, které jsme převzali od bývalého vedení radnice, nejsou ideální," přiznal tajemník.

Případ Moniky Fuksové podle něj znamená, že se radnice zřejmě zamyslí nad změnou formulářů. Další možností, jak do budoucna předejít podobným případům, je například to, že uchazeči budou muset předložit výpis z rejstříku trestů.

Samotná Fuksová vidí za rozpoutáním aféry se svým nástupem na úřad cílenou kampaň. Fuksová se domnívá se, že se jí někdo mstí za kontrolní práci nebo jí chce někdo podrazit nohy kvůli jejímu nedávnému vstupu do politiky. "Jednak jsem vyhotovila několik kontrol a objevila vážné nedostatky, jednak může být důvodem má kandidatura do parlamentu," míní Fuksová. Sama prý tuší, kdo za celou záležitostí stojí, ale o konkrétních lidech nechce veřejně hovořit.

Monika Fuksová pracovala od roku 1992 na Nejvyšším kontrolním úřadu, odkud po dohodě loni v červnu odešla a vzápětí nastoupila na přerovskou radnici. Tvrdí přitom, že důvody, proč opustila prestižní místo, byly výhradně osobní a nijak nesouvisely s její dopravní nehodou. "S touto několik let starou záležitostí to nemělo nic společného," uvedla.

Vedoucí kontrolního odboru se nedávno dostala na přední místo okresní kandidátky ODS do parlamentu a v kraji se umístila na dvanáctém místě. Předstihla přitom i známější stranické politiky, například místostarostu Přerova Bohumila Procházku či starostu Šternberka Petra Skyvu.

Šéf středomoravské ODS Ivan Kosatík řekl, že o případu Moniky Fuksové neví. "Opravdu to slyším poprvé, na žádných oficiálních jednáních ODS se o tom nikdy nemluvilo," řekl Kosatík.

I přes nepříjemné okolnosti nástupu na městský úřad se Fuksová o místo bát nemusí. Tajemník přerovské radnice Bakalík totiž svou podřízenou hájí jako dobrou pracovnici. Potvrdil, že s vedoucí kontrolního odboru již celou událost probral, ale odmítl sdělit, zda a jak ji potrestal.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Vysoká politická hra KSČM. Jak je důležité míti Filipa

Vojtěch Filip si udržel post předsedy strany, ve druhém kole volby porazil...

Žádné marxleninské brožurky, teď chceme vládnout, vzkázal sjezd KSČM. Zpět do politických salonů má komunisty dovést...

Brabec chce základ koaliční smlouvy do týdne, o odchodu SPD se bude jednat

Jednání předsednictva a výboru hnutí ANO, na snímku Richard Brabec (12. dubna...

Místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí Richard Brabec chce mít do konce týdne připraven základ koaliční...

Život mladých je takový krysí závod, nejsou to flákači, říká sociolog

Ilustrační snímek

Věk, kdy mladí lidé „dospějí“ v tradičním slova smyslu - dokončí vzdělání, najdou si stálou práci, založí rodinu - se...

Najdete na iDNES.cz