Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úřednice nepřiznala dopravní nehodu

  10:15aktualizováno  10:15
Přerov - Radnice v Přerově se při přijímání nových zaměstnanců nemusí dozvědět, zda má uchazeč čistý trestní rejstřík, a spoléhá se na jejich čestné slovo. Vedoucí odboru kontroly přerovské radnice a zároveň kandidátka za ODS do parlamentu Monika Fuksová nepřiznala při nástupu na městský úřad, že byla trestána za dopravní nehodu. Radnice ve výběrovém řízení na její místo vyžadovala bezúhonnost.

Tajemník radnice Jiří Bakalík, který je nadřízeným Fuksové, přiznal, že o jejím odsouzení nevěděl. "Dozvěděl jsem se to teprve před několika měsíci. Kdybychom věděli předem, že člověk, který se u nás uchází o práci, je v podmínce, jeho nástup bychom asi zvažovali," řekl tajemník radnice.

Vedoucí odboru kontroly Fuksová přitom odmítá, že by při výběrovém řízení radnici vědomě podvedla. "Nejsem si vědoma, že bych někde uvedla něco nepravdivého," prohlásila kontrolorka, ale víc se k případu nechtěla vyjádřit.

Vtip je v tom, že radnice od přijímaných zaměstnanců vyžaduje vyplnění formuláře, kde se ptá, zda je proti dotyčnému vedeno trestní stíhání. V případě, že uchazeč je již odsouzen, takže trestní stíhání je již skončeno, pak takový člověk může ve formuláři s klidným svědomím odpovědět NE, byť by byl třeba ještě v podmínce.

Zda za těchto okolností budoucí zaměstnanec splňuje podmínku bezúhonnosti, je podle tajemníka Bakalíka otázkou morálky. "Údaje uchazečů si nemůžeme nijak ověřovat. Přepokládali jsme, že každý, kdo vyplní formulář, bezúhonnost skutečně splňuje. Nyní však cítím, že tiskopisy, které jsme převzali od bývalého vedení radnice, nejsou ideální," přiznal tajemník.

Případ Moniky Fuksové podle něj znamená, že se radnice zřejmě zamyslí nad změnou formulářů. Další možností, jak do budoucna předejít podobným případům, je například to, že uchazeči budou muset předložit výpis z rejstříku trestů.

Samotná Fuksová vidí za rozpoutáním aféry se svým nástupem na úřad cílenou kampaň. Fuksová se domnívá se, že se jí někdo mstí za kontrolní práci nebo jí chce někdo podrazit nohy kvůli jejímu nedávnému vstupu do politiky. "Jednak jsem vyhotovila několik kontrol a objevila vážné nedostatky, jednak může být důvodem má kandidatura do parlamentu," míní Fuksová. Sama prý tuší, kdo za celou záležitostí stojí, ale o konkrétních lidech nechce veřejně hovořit.

Monika Fuksová pracovala od roku 1992 na Nejvyšším kontrolním úřadu, odkud po dohodě loni v červnu odešla a vzápětí nastoupila na přerovskou radnici. Tvrdí přitom, že důvody, proč opustila prestižní místo, byly výhradně osobní a nijak nesouvisely s její dopravní nehodou. "S touto několik let starou záležitostí to nemělo nic společného," uvedla.

Vedoucí kontrolního odboru se nedávno dostala na přední místo okresní kandidátky ODS do parlamentu a v kraji se umístila na dvanáctém místě. Předstihla přitom i známější stranické politiky, například místostarostu Přerova Bohumila Procházku či starostu Šternberka Petra Skyvu.

Šéf středomoravské ODS Ivan Kosatík řekl, že o případu Moniky Fuksové neví. "Opravdu to slyším poprvé, na žádných oficiálních jednáních ODS se o tom nikdy nemluvilo," řekl Kosatík.

I přes nepříjemné okolnosti nástupu na městský úřad se Fuksová o místo bát nemusí. Tajemník přerovské radnice Bakalík totiž svou podřízenou hájí jako dobrou pracovnici. Potvrdil, že s vedoucí kontrolního odboru již celou událost probral, ale odmítl sdělit, zda a jak ji potrestal.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Další z rubriky

Vliv kotlů na znečištění ovzduší roste. Podle výzkumů konkurují průmyslu

(Ilustrační snímek)

Mezi zdroji znečištění ovzduší jsou stále viditelnějším hráčem. Podíl domácích topenišť na vypouštění škodlivin roste a...

V tělocvičně policie se šířil černý kašel. Čelím šikaně, tvrdí nakažený

(Ilustrační snímek)

Vrchní komisař Marian Janoušek se loni v listopadu nakazil černým kašlem v policejní tělocvičně. Poté, co se snažil...

Návykové látky Zemana změnily, přišel o zábrany, míní Schwarzenberg

Debata prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga na Českém

Prezident Miloš Zeman se kvůli dlouhodobému užívání návykových látek změnil a přišel o zábrany. V rozhovoru pro ČTK to...Najdete na iDNES.cz