Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úřední čichači hlídají pach z chemičky

  0:01aktualizováno  0:01
Zhluboka nasát do nosu páchnoucí vzduch, chvíli počkat, ohodnotit nepříjemný odér známkou jako ve škole a za deset vteřin vše znovu zopakovat. Když se člověk tímto způsobem nadechne za deset minut šedesátkrát, má odpracováno. Tak vypadá podle zákona jeden ze způsobů, jak nově měřit obtěžující pachy v ovzduší.

"Je to zajímavá metoda, jak posoudit tak neuchopitelnou věc, jako je zápach," říká Ilona Obršalová, která na pardubické univerzitě přednáší o životním prostředí.

Společně s osmdesáti studenty byla členkou týmu, který nový způsob měření pachu v Pardubicích zkoušel.

"Po těch deseti minutách už bylo dýchání a posuzování vzduchu nedaleko chemické rafinerie poněkud nepříjemné," připouští Obršalová.

Stejně jako ostatní "čichači" musela před měřením splnit několik základních podmínek: nekouřit, vynechat kořeněná jídla, přijít odpočatá a nejméně půl hodiny před testem už nic nejíst ani nepít. 

Úřady zatím původce zápachu netrestají
Už téměř půl roku umožňují zákony měřit zápach v ovzduší a trestat ty, kteří jím obtěžují své okolí. Žádného znečišťovatele však úřady zatím za zápach nepotrestaly.

Když před půl rokem někomu páchla pod okny chemická továrna, byli na ni lidé i úřady krátcí. Všichni doslova "cítili", že něco není ve vzduchu v pořádku, ale neexistoval způsob, jak to původci pachu dokázat.

Nový zákon, který platí od června letošního roku, by měl tuto bezmoc změnit. Poprvé kromě obecné formulace, že zápach nesmí lidi obtěžovat, obsahuje také konkrétní návody na to, jak zápach a jeho intenzitu změřit.

"Stížností na zápach v ovzduší v posledních letech výrazně přibývalo. Často lidem vadil například sirovodík, který bývá cítit z čističek odpadních vod. Několikrát jsme se snažili uložit i pokutu, ale neuspěli jsme," říká pracovník české inspekce životního prostředí v Hradci Králové Miroslav Rubeš, který ve svém regionu dohlíží i na velké chemické továrny v Pardubicích.

Důvod, proč inspekce nemohla znečišťovatele ovzduší potrestat, byl podle Rubeše jediný: "Pokuta neprošla proto, že nikde nebylo jednoznačně řečeno, jak hodně musí látky v ovzduší páchnout."

Nejasnosti o tom, jaký zápach je už natolik silný, že může lidi obtěžovat, má odstranit nový zákon o ochraně ovzduší platný už půl roku.

Popisuje totiž metody, jak pomocí vzorku obyvatel v postiženém území nebo pomocí speciální skupiny takzvaných "čichačů" sledovat zápach, který je jinak přístroji neměřitelný.

A zákon také říká, jak tyto subjektivní poznatky pozorovatelů převést na konkrétní číselné hodnoty.

"Posuzování síly zápachu podle šestistupňové škály se statisticky zpracovává tak, aby se vyloučily případné extrémy. Díky tomu už existují pro měření pachů konkrétní čísla a stupnice," říká Vladimír Kraják z Krajské hygienické stanice v Pardubicích.

Jiná možnost, jak posoudit intenzitu zápachu, podle něj není. "S pachy to je stejné jako s chutí. Tu také není možné měřit žádným přístrojem," dodává.

Nové metody, které jsou založené na subjektivních posudcích skupinek "čichačů", považuje za dostatečně přesné i lékařka Hana Kazmarová ze Státního zdravotního ústavu.

"Je to jediná cesta, pokud vezmu v úvahu, kam až sahají naše současné znalosti. Žádná jiná zatím neexistuje. V některých případech je sice možné určit silnou koncentraci jedné látky, která zapáchá, ale ve většině případů obtěžuje lidi směs více látek, jejíž složení už přístroje změřit neumí."

Přestože nová pravidla pro sledování pachů platí již pět měsíců, na první zásah proti znečišťovatelům ovzduší se stále čeká.

"Zatím jsme podle nového zákona nikoho nepotrestali," potvrdila mluvčí české inspekce životního prostředí Eva Rolečková. Podle Evy Rychlíkové z ministerstva životního prostředí zatím nebyli dostatečně proškoleni všichni pracovníci úřadů, kteří se ochranou ovzduší zabývají.

"Od ledna proto chystáme novou vlnu seminářů, kde podrobně vysvětlíme, jak sestavovat skupiny čichačů a jak vyhodnocovat naměřené výsledky."

Lidé, které obtěžuje zápach, se už teď mohou obrátit na odbory životního prostředí na krajských úřadech nebo přímo na Českou inspekci životního prostředí.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Starosta Prahy 7 chce být primátorem, půjde proti vlastní straně

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Oblíbený starosta Prahy 7 Jan Čižinský chce příští rok usilovat o post primátora, bude ale kandidovat proti vlastní...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Vydražte na iDNES.cz jednu z deseti pivních láhví a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...Najdete na iDNES.cz