Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nigerijec se v Česku nedomůže otcovství, dítě přijal za své manžel matky

  11:24aktualizováno  11:24
Neúspěšně se před českými soudy domáhal muž z Nigérie určení otcovství. Češce, s níž měl krátkou známost, se totiž dcera tmavé pleti před více než čtyřmi lety narodila do manželství a ženin choť dítě přijal za své. Podle Ústavního soudu by však měl mít domnělý biologický otec možnost dosáhnout alespoň styku s dítětem.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Se ženou se Nigerijec seznámil přes internet. Poté, co spolu prožili krátký románek, se dotyčné narodilo dítě. Na matrice byl jako otec dítěte zapsán její choť, který je po těžké autonehodě na invalidním vozíku.

Protože je dívka tmavé pleti, cizinec se pokoušel u soudů domoci práva na určení otcovství, avšak bez úspěchu. Soudy žalobu vždy odmítly s tím, že pokud se dítě narodí za trvání manželství, otcovství se určuje podle pravidla takzvané první domněnky. Případ doputoval až k Ústavnímu soudu.

„Není upraveno žádné základní právo, které by umožňovalo domnělému otci podat návrh na určení, respektive popření otcovství. Pokud není dáno takové základní právo, domnělý otec - jakkoli svůj návrh z lidského hlediska podal pochopitelně - nemohl být před obecnými soudy ani před Ústavním soudem úspěšný,“ uvedl ve čtvrtek soudce zpravodaj Ludvík David.

Otcovství totiž mohou popřít pouze matrikoví rodiče, což se v tomto případě nestalo. „Důvod, který nás vedl k tomuto rozhodnutí, byla právní jistota. První domněnkou otcovství je právní status otce jasně určen. Domníváme se však, že by právní úprava mohla být rozšířena právě co do aktivní legitimace (pravomoci podat žalobu - pozn. red.) domnělého otce,“ doplnil David.

Soudy o otázce otcovství nerozhodují jednoznačně

Ústavní soud srovnával, jak podobné situace řeší právní řády jiných evropských zemí, přičemž zjistil, že pokud některá domnělému biologickému otci právo podat žalobu dává, je obvykle podmíněno otázkou spolužití matky a biologického otce. Ústavní soud však poskytl jakýsi návod, jak se muž může domoci alespoň styku s dítětem, když už ne vzniku právního vztahu.

„Muž podle našeho názoru může podat žalobu na určení příbuzenství, na jejímž základě by se stal osobou aktivně legitimovanou k případnému návrhu na styk s dítětem. To je vlastně jediná reálná cesta, kterou taková osoba podle našeho právního řádu - podle právní úpravy v občanském zákoníku - má,“ doplnil soudce David.

Otázka podle něj není jednoznačná a je předmětem poměrně značných rozporů v rozhodnutích soudů, včetně Evropského soudu pro lidská práva.

„Je velmi důležité, že máme nějakou cestu. Jsme rádi, že můžeme podat návrh na určení příbuzenství a následně na styk s dítětem. Také jsme rádi, že zaznělo doporučení na změnu zákona, aby konečně také domnělý otec byl chráněn, protože předtím byl nějakým způsobem diskriminován,“ uvedl advokát stěžovatele Athanassios Pantazopoulos.

Muž chce dítěti podle slov advokáta slov zajistit poznání kultury, z níž pochází, jazyka či prarodičů. „Chce to ne kvůli sobě, ale hlavně kvůli dítěti. Je to jeho povinnost a má obrovský zájem, všechno tohle chce dítěti předat. Důkazy o otcovství máme, navíc v odůvodnění rozsudku odvolacího soudu stojí, že matka přiznala, že otcem je můj klient,“ doplnil.

Rovněž přivítal, že Ústavní soud provedl srovnání s dalšími zeměmi. „To je velmi důležité. České právo by se mělo vyvíjet a mělo by být eurokonformní, to je pro mě z dnešního dne to nejdůležitější. Doufám, že do budoucna bude pro domnělé otce přímá cesta,“ podotkl advokát.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...Najdete na iDNES.cz