Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Urbanová: Kauze Čunek ještě není konec

  2:59aktualizováno  2:59
Korupční aféra vicepremiéra Jiřího Čunka možná ještě úplně neskončila. Jeho bývalá sekretářka a korunní svědkyně případu Marcela Urbanová se nemíní vzdát. "Rozhodně chci prokázat, že jsem o úplatku nelhala a křivě nesvědčila," říká.

„Moje právní zástupkyně přijde na to, jak to udělat,“ říká Urbanová. | foto: Jan Karásek

"Počítám, že teď na mne snad bude podáno trestní oznámení za křivé svědectví a kauza se rozjede znovu,“ doplňuje.

Kauza Jiří Čunek

Tečku za Čunkovým případem, kterou před dvěma dny udělal státní zástupce Arif Salichov, sice může vymazat jedině Nejvyšší státní zastupitelství, pokud se neztotožní se Salichovými závěry.

Právě nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká však v červnu případ odebrala přerovskému státnímu zástupci Radimu Obstovi a přidělila jej okresnímu státnímu zastupitelství do Jihlavy, kde se jej ujal Salichov. A tak není příliš pravděpodobné, že mu jej teď "hodí na hlavu".

"Kdo mě jenom obviní?"
Marcela Urbanová je tak patrně jedinou osobou, která může kauzu Čunek ještě udržet ve hře. Jenže trestní oznámení na ni nikdo nechce podat – ani státní zástupce Salichov, ani Jiří Čunek.

Přestože Salichov zdůvodnil zastavení korupční kauzy právě tím, že Urbanová nemluvila pravdu, jelikož se Čunkovi mstila. A to je trestný čin. "No jistěže trestní oznámení nechtějí podat. Oba se totiž bojí, že pokud do toho Urbanová znovu šlápne, začnou se věci znovu přešetřovat," myslí si právní zástupkyně Urbanové Klára Samková-Veselá.

Se svou klientkou teď vymýšlí, jak docílit, aby ji policisté vyšetřovali kvůli nezákonné lži. "Určitě nebudeme chodit po ulici a hledat občana, který by na mě podal trestní oznámení pro křivé svědectví. Ale moje právní zástupkyně přijde na to, jak to udělat," říká Urbanová.

Přitom je to jednoduché. Podle zákona měl Urbanovou předhodit jako lhářku policii státní zástupce Salichov. "K této konkrétní kauze se nebudu vyjadřovat. Obecně platí, že pokud se státní zástupce dozví o okolnostech, které vedou k podezření ze spáchání trestného činu křivého svědectví, musí tento poznatek postoupit policii. Je to zakotveno v zákoně," uvedl prezident Unie státních zástupců Petr Cigánek.

Kavárna a slib beztrestnosti
"Já nebudu usilovat o to, aby byla Urbanová stíhána za křivé svědectví," řekl však už před dvěma dny Salichov. A přiznal, že svědkyni Urbanové v červenci beztrestnost dokonce slíbil.

Dalším sporným momentem je i prostředí, kde jí tento slib učinil. V kavárně nad punčovým řezem a kávou. "Udělal v 16:05 přestávku ve výslechu a sešli jsme do kavárny. Povídali jsme si tři čtvrtě hodiny o případu a padlo tam mimo jiné ujištění, že se nemám čeho bát, že mě nebude chtít stíhat," uvedla Urbanová.

A Salichov to nepopírá, jen na tom nevidí nic divného. "V kavárně s námi byli i právní zástupci svědkyně a obžalovaného," říká Salichov. Podle prezidenta Unie státních zástupců to však rozhodně není obvyklé.

"Opět odpovídám obecně: Zákon nepřipouští, aby státní zástupce slíbil komukoliv z účastníků řízení nějaké výhody," uvedl Cigánek. Najít v zákoně, zda smí jít státní zástupce se svědkyní na kávu, nelze. To tam napsáno není, jde o věc etiky.

"Není však určitě běžnou praxí, aby chodil státní zástupce o přestávce na kávu se svědkem," říká Cigánek.

Přitom právě "neběžné" vztahy mezi svědkyní a vyšetřovatelem vedly Veseckou k tomu, že případ odebrala z Přerova a přidělila Salichovovi do Jihlavy.
Původní vyšetřovatel Milan Šošovička se svědkyní Urbanovou si totiž posílali maily.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...Najdete na iDNES.cz