Uražení Severokorejci na summit tisíciletí nedoletěli

Patnáctičlenná delegace Severokorejců v čele s předsedou parlamentu Kim Jong-namem, která směřovala na Miléniový summit v New Yorku, se po prohledání americkými bezpečnostními úředníky na letišti ve Frankfurtu rozhodla vrátit do vlasti. Pchjongjang je incidentem, při němž se delegáti údajně museli svléknout, zout si boty, a byli prohledáni na citlivých místech, více než rozhořčen a hrozí blíže nespecifikovanou odvetou. Ministerstvo zahraničí USA vyjádřilo nad případem lítost a Severní Koreji se omluvilo.

Co se událo ve Frankfurtu?
Zástupce ministerstva zahraničí KLDR na tiskové konferenci ve Frankfurtu prohlásil, že američtí letečtí bezpečnostní úředníci otevřeli zavazadla a tašky všech členů předsedova doprovodu, přinutili je svléci obleky a zout boty a důkladně jim prohledali dokonce i citlivá místa na těle. Poté se patnáctičlenná delegace vedená mužem číslo dvě severokorejské komunistické hierarchie, předsedou parlamentu Kim Jong-namem, rozhodla vrátit domů.

Ministerstvo zahraničí v Pchjongjangu označuje americký postup za nehoráznost a hrozí blíže nespecifikovanými odvetnými opatřeními. Uvedlo, že USA dostanou pocítit, co znamená poškodit důstojnost severokorejských občanů.

Mluvčí washingtonského Bílého domu Joe Lockhart omlouval v úterý incident jako nešťastnou příhodu a nedorozumění, jehož vláda USA lituje. Prohlídku ve Frankfurtu omlouval kombinací neznalosti amerických bezpečnostních opatření a nevědomostí úředníků, že jde o oficiální severokorejskou delegaci.

Pchjongjang údajně Američany neinformoval, že poletí z Frankfurtu se společností American Airlines.

Rovněž letecká společnost American Airlines, jejíž bezpečnostní pracovníci prohlídku prováděli, vyjádřila v prohlášení lítost nad incidentem. Popřela ale, že by Severokorejci byli vyzváni ke svléknutí šatů a k zutí bot, jak tvrdí delegáti.

Ministerstvo zahraničí USA zároveň upozornilo, že prohlídky odpovídají obvyklé praxi u cestujících, kteří přijíždějí ze zemí, jež Washington vede na seznamu podezřelých z podpory organizovaného zločinu. Diplomaté akreditovaní v USA nebo při OSN jsou však z těchto prohlídek vyjmuti.

Nepřítomnost Severokorejců na summitu může mít mezinárodní dopad
Generální tajemník OSN Kofi Annan doufá, že rozhodnutí Severokorejců vrátit se domů nezkomplikuje nastartované zlepšování vztahů s Jihokorejci. Předpokládalo se totiž, že delegace obou států budou pokračovat v jednáních u příležitosti miléniového summitu OSN, který ve středu v New Yorku začíná.

Za pobytu v New Yorku se Kim Jong-nam chtěl v New Yorku setkat s jihokorejským prezidentem Kim Te-džungem. Jejich schůzka měla navázat na červnové vrcholné setkání představitelů obou korejských států. Na tomto setkání, prvním po rozdělení poloostrova v roce 1945, se Kim Te-džung a severokorejský vůdce Kim Čong-il dohodli, že budou usilovat o usmíření a opětné sjednocení.

Lítost nad neúčastí Severokorejců v New Yorku vyjádřilo také Japonsko, neboť ministerský předseda Joširó Mori se měl rovněž s Kim Jong-namem setkat. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video