Vizualizace značek na přání pro automobily, motocykly a mopedy.

Vizualizace značek na přání pro automobily, motocykly a mopedy. | foto: koláž iDNES.cz

O značky na přání je zájem, nejhorlivější žadatel přišel už ve tři ráno

  • 813
O registrační značku na přání si v první možný den zažádalo zhruba osm stovek lidí. Nejhorlivější zájemce v Praze přišel před úřad už ve tři hodiny ráno. Většího počtu lidí, než bývá obvyklé, si první pracovní den nového roku všimli i jinde. V Ústí nad Labem si zájemce nechal zaregistrovat značku připomínající čárový kód.

Jen za pondělní dopoledne úředníci vyřídili kladně přes 500 žádostí z celé České republiky. „To znamená, že úředník schválil požadované znění a lidé již zaplatili poplatek, v případě auta 10 tisíc korun,“ vysvětlil ředitel odboru komunikace ministerstva dopravy Jakub Stadler.

Nejčastěji prý zájemci chtěli mít na značce křestní jméno, příjmení, případně číselnou řadu. Jak informuje na svých facebookových stránkách ministerstvo, přidělena byla i značka s nápisem FANT0MAS.

Už za první dvě hodiny po otevření evidovaly pražské pobočky registru vozidel 45 zájemců.

„První žadatel přišel už ve tři hodiny ráno. V půl sedmé jich na místě čekalo deset,“ řekl Petr Mareček, vedoucí oddělení evidence motorových vozidel v Praze. Úřad přitom otevírá až ve tři čtvrtě na osm.

V půl jedenácté dopoledne byla už fronta tak dlouhá, že zájemci museli čekat nejméně několik desítek minut. „Většina lidí to dělá tak, že si vyzvedne lísteček a odejde ven. Čekání může být i hodinu, dvě, podle toho, kdy kdo přijde,“ dodal Mareček.

Kdo cestu na úřad o několik dnů odloží, čekání ve frontě si pravděpodobně ušetří. Pracovníci registru totiž čekají, že zájem lidí o značky na přání bude po první vlně opadat. „Když si ale chce někdo zajistit, že mu tu jeho značku nikdo nevyfoukne, přijde pochopitelně co nejdříve,“ řekl vedoucí oddělení. Úřad proto otevírací dobu prodlužovat nehodlá.

Zájemci o vlastní značku ale nemusí na úřad okamžitě. „Požadované znění značky na přání lze také rezervovat na dobu 3 měsíců za poplatek 500 Kč,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold v tiskovém prohlášení.

Za dopoledne již bylo přiděleno 500 značek na přání, lidé je obdrží do 15 dnů ode dneška, kdy zaplatili poplatek 10 000...

Zveřejnil(a) Ministerstvo dopravy dne 4. leden 2016

Firmy chtějí na značku svůj název

Čtyřicítku žádostí zaregistrovali v dopoledních hodinách v Brně. Čekací doba se tam vyšplhala na dvě až tři hodiny, podle vedoucího odboru dopravněsprávních činností Ladislava Prudila zatím ale vše funguje tak, jak má.

„Kolaps systému je něco, co nás děsí z minulosti. Tentokrát je ale potřeba korektně říci, že systém funguje, odezvy jsou v řádu vteřin a online se dostáváme do všech aplikací, ačkoli se napojuje celá republika,“ pochvaluje si Prudil.

Zájemci nejčastěji chtějí mít na značce název firmy nebo jeho zkratku. „Zaplaťpánbůh zatím lidé udrželi svou fantazii na uzdě a nežádají kombinace, které by byly obtížně schvalitelné,“ uvedl Prudil. Oblíbená je podle něj také zkratka VIP se všemi možnými číselnými kombinacemi. „Samozřejmě takové ty kombinace jako VIP 00001 nebo VIP 11111, ty už jsou pryč celostátně,“ řekl.

Mezi hrdými majiteli starších typů vozů se objevuje tendence dát si typové označení auta i na značku. Naopak křestní jména jsou žádaná o něco méně, než úředníci čekali.

V Brně hned první den měli zájemce, který chtěl na značku dostat jméno Pavel a několik jedniček. Měl ale smůlu. „To už bylo obsazené. Jak se lidově říká, kdo dřív přijde, ten dřív mele. Žadatel si ale nakonec vybral ke jménu jinou číselnou kombinaci, která se mu také líbila,“ doplnil vedoucí odboru.

V Ostravě už za hodinu a půl od otevření napočítali dvacet zájemců o značku na přání. Žádají o ně jednotlivci i firmy. A jaká přání jsou nejčastější? „Zájemci žádají spíše názvy vozidel nebo motocyklů. Pokud žádá firma, tak název firmy,“ řekl vedoucí oddělení evidence vozidel Ivo Kempný.

Pojistit si, že jim zvolenou značku nikdo „nesebere“, si přišlo hned ráno několik lidí z Plzně. „Zájemci mi volali už před Vánoci nebo mezi svátky. Už před otevřením v osm hodin tu čekalo deset lidí,“ uvedl Miloslav Váňa, který vede registr v Plzni.

Ve dvou případech chtěli žadatelé na registrační značky uvést přezdívky. „Většinou ale převládají číselné kombinace,“ dodal Váňa. Sám očekává, že s návalem lidí se úředníci budou potýkat jen v prvních lednových dnech a poté zájem o nové značky na přání opadne.

Fronty na značky na přání se stály také v Ústeckém kraji. Zde lidé často improvizovali, kdy zakázané písmeno „O“ nahrazovali nulou. Jeden zájemce si zde nechal zaregistrovat značku 1IIIIIII připomínající čárový kód (více čtěte zde).

Doba na vyřízení žádosti je 30 dní, zpočátku to bude dřív

Doba pro vyřízení žádosti o značku na přání je podle správního řádu 30 dní. Podle Kempného ale řidiči, kteří přicházejí nyní, dostanou nové značky pravděpodobně dříve.

„Snažíme se vyhovět jim co nejdříve,“ dodal. Pokud se ale fronty na registru prodlouží, budou řidiči muset na značky čekat skutečně až 30 dní. „Tuto dobu máme na rozhodnutí, dalších 15 dní je na vydání značky,“ doplnil vedoucí úřadu v Praze Petr Mareček.

Značka na přání je přenositelná. To znamená, že motoristům zůstane i v případě výměny auta či motocyklu. Naopak není možné znění značky prodat někomu jinému, protože je vázána na konkrétní osobu. Výměna poškozené tabulky za novou vyjde řidiče na 600 korun.

„Při ztrátě či odcizení značky však náhradní tabulka vydávána nebude. Řidič si v takovém případě bude muset pořídit běžnou registrační značku, nebo si zaplatit novou značku na přání v jiném znění,“ doplňuje Tomáš Neřold z ministerstva dopravy. Ukradená značka bude v registru zablokována a ztratí platnost.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video