Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úřady se tváří, že žádné prostitutky nejsou

aktualizováno 
Přestože je více než jasné, že prostituce jako způsob ne zcela legálního způsobu obživy vždy existovala, existuje a existovat bude, úřady se budou muset i nadále tvářit, že stovky či tisíce lehkých dívek nevidí. Zcela nový a dlouho očekávaný zákon o prostituci, který už před rokem připravilo ministerstvo vnitra, nakonec nebude. Stát by se totiž podle rozhodnutí legislativní rady vlády dostal do rozporu s mezinárodní úmluvou, která nedovoluje, aby státy kořistily z nelegální činnosti.

Zákon totiž kromě jiného plánoval, že by prostitutky odváděly daně a platily si sociální a zdravotní pojištění. "Hledáme teď jiné metody, jak se s tímto problémem, který snad nikdo nepopírá, vyrovnat jinak," uvedla ředitelka odboru prevence kriminality ministerstva vnitra Jitka Gjuričová, která byla jednou z hlavních autorek původní předlohy.

Ta narazila u vládních legislativců na Úmluvu o potlačování a zrušení obchodu s lidmi a využívaní prostituce druhých osob, starou téměř padesát let. "Bylo by nutno úmluvu vypovědět, což je z hlediska zahraničněpolitického dosti problematické," píše se v usnesení legislativní rady vlády.

Přitom vnitro chtělo v podstatě okopírovat úpravy, které běžně platí i ve státech Evropské unie definovat prostituci, přiznat, že existuje, vymezit okruh osob, které ji smějí provozovat a zajistit nad nimi lékařský dozor, zakázat provozování prostituce na ulicích a silnicích či uzákonit, aby i lidé, kteří z prostituce žijí, odváděli daně.

"Ten zákon tady měl být dávno, teď už je pozdě. Já bych přál tomu úředníkovi, který jeho návrh zarazil, aby se jednou dostal do regionu, kde je tak tři sta prostitutek, a byl odpovědný za veřejný pořádek," podotkl šéf sokolovské policie a bývalý policejní prezident Oldřich Tomášek.

V analýze, která návrh odmítnutého zákona doprovázela, se uvádělo, že prostituce ochromila normální život několika obcí a měst.

"Někde se stává zdrojem obživy především pro tamní děti a mládež," tvrdí její autoři. Nikdo si také netroufne odhadnout, kolik peněz třeba za posledních deset let proteklo rukama prostitutek a kuplířů. Jisté však je, že zdaněna nebyla ani jediná koruna.

"Pochopitelně, že z takových těch příbuzných živností, jako je pohostinská činnost, kde se taky může někdy skrývat prostituce, daně vybíráme. Z toho, co si vydělá dívka na ulici, nemá státní pokladna nic," uvedl mluvčí ministerstva financí Libor Vacek.

Ministerstvo vnitra musí do konce října zpracovat další analýzu, která navrhne, jak problém jménem "prostituce" řešit i bez speciálního zákona. Minimálně další rok budou mít úřady v boji proti prostituci k dispozici jen stávající předpisy. Například obce mohou zakázat nebo regulovat a omezit pohyb prostitutek na určitých částech města, ale za jejich hranicemi jsou policisté či strážníci bezmocní. "A i když se nám nějakou podaří dostat před přestupkovou komisi a ta jí napaří nějakou pokutu, tak ta holka řekne, že je nezaměstnaná a nemá ji z čeho uhradit, a se vztyčenou hlavou zase odchází šlapat," konstatoval Tomášek.

Ještě na začátku devadesátých let byla prostituce považována alespoň za přestupek, v roce 1996 to však novela přestupkového zákona změnila a od té doby se pojem "prostituce" v zákonech neobjevuje.

"Pořád doufáme, že speciální zákon se přece jenom nějak podaří prosadit. Nejde přece jenom o daně nebo placení pojistek, ale o to, aby stát dal konečně jasně najevo, že prostituce je něco nenormálního, s čím je potřeba si nějak poradit," konstatoval šéf policie Prahy 1 Jiří Sellner.

 Jak státy řeší obchod se sexem

reglementace:
prostituci trpí, respektive legalizuje, současně ji však podřizuje státnímu dozoru a kontrole. Prostitutky jsou "schované" výhradně v nevěstincích a při kontrolách se musí prokázat platným povolením. Pokud je nemají, dostanou pokutu, někde dokonce musí i na pár dní do vězení. Daně z prostituce jdou do státního rozpočtu, v některých státech jich část putuje přímo do pokladny jednotlivých obcí (Rakousko, Nizozemsko, Francie, Německo, Řecko, Itálie, Norsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko, Maďarsko) abolice: neřeší prostituci jako takovou, zaměřuje se na postih doprovodných jevů (Česká republika, Slovensko, Polsko, Rusko)
represe: prostituci zakazuje a trestá (Rumunsko, Bulharsko)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Opravdu skvělá rychlovka, pokud se snažíte držet linii.

Najdete na iDNES.cz