Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úřady se přou o osobní data při sčítání lidu

  18:45aktualizováno  18:45
Jméno, příjmení a adresa, které se mají během letošního sčítání lidí, bytů a domů uvádět v dotaznících, nejsou podle Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) nezbytně potřebné pro statistické zpracování formulářů. Vyplývá to z pátečního stanoviska tohoto úřadu. Úřad prý požádal předsedkyni Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marii Bohatou, aby vše zdůvodnila a přijala příslušná opatření. Mluvčí ČSÚ Vladimíra Pavlíčková však v pondělí pro Český rozhlas uvedla, že úřad zatím nebyl oficiálně o připomínkách informován.

Letošní sčítání lidu, domů a bytů bude sedmé od vzniku Československa a první od rozdělení federace. Poprvé se konalo na počátku 20. let, naposledy před deseti lety. Letošní evidence bude vycházet ze stavu o půlnoci z 28. února na 1. března. Sčítací komisaři budou sčítací tiskopisy rozdávat od 22. února a vyberou je do 12. března. Sčítání je ze zákona povinné pro všechny občany. Bude se při něm zjišťovat 26 údajů týkajících se osob, 18 údajů vztahujících se k bydlení a 12 údajů zabývajících se především technickým vybavením domácností.
Bezplatná infolinka 0800 13 20 01

Bohatá v pátek řekla, že ČSÚ dělá  pro ochranu dat maximum a bezpečnostní opatření konzultuje s Úřadem pro ochranu osobních údajů. "Na základě dosavadních jednání přijal Český statistický úřad určitá bezpečnostní opatření pro fyzickou ochranu tiskopisů. Všechny tiskopisy budou v uzamykatelných a zapečetitelných pevných schránkách," upřesnila Pavlíčková.

Komisaři jsou podle zákona povinni zachovávat mlčenlivost o veškerých osobních údajích, s nimiž přijdou do styku, a skládají slib mlčenlivosti. Za porušení jim hrozí pokuta až 200 tisíc korun.

ÚOOÚ je připraven zasáhnout
"Pokud požadavek na uvádění jména a adresy nebude dostatečně zdůvodněn, ÚOOÚ je připraven zasáhnout," řekl v pátek jeho předseda Karel Neuwirt. Podle zákona je úřad oprávněn nepovolit zpracovávání osobních údajů, pokud zájemce o tuto činnost nesplnil všechny ze zákona vyplývající podmínky.

Skutečnost, že jméno a adresa budou sloužit mimo jiné k identifikaci účastníka sčítání, nemají podle Neuwirta reálný podklad i vzhledem k tomu, že se počítačově nezpracovávají. "I když s jejich uvedením počítá zákon o sčítání lidu, slouží tedy pouze sčítacímu komisaři," míní Neuwirt. Komisař by však podle něj mohl mít jiné možnosti kontroly, které z dotazníků dostal zpět. ÚOOÚ podle Neuwirta naopak nemá námitky proti uvádění rodného čísla, které má sloužit k odstranění případné duplicity formulářů od jednoho účastníka sčítání.

Úřad na ochranu údajů rovněž upozornil ČSÚ na nesoulad mezi zákonem o sčítání lidu a vzory sčítacích tiskopisů stanovenými prováděcí vyhláškou. "Jedná o rozdílné chápání položek počet živě narozených dětí a postavení v zaměstnání v obou uvedených předpisech," napsal mluvčí ÚOOÚ Ladislav Hejlík ve stanovisku úřadu.

Za zbytečné považuje uvedení osobních údajů do sčítacích protokolů i soudní znalec a odborník na právo informačních systémů docent Vladimír Smejkal. "Jméno, adresa a rodné číslo a datum narození a vše co se vyskytuje na těchto formulářích považuji za zbytečné z hlediska cílů normálního sčítání lidu a považuji to, samozřejmě, za rizikové," řekl Smejkal Českému rozhlasu.

Podle něho argumenty, že ostatní státy tyto údaje požadují také, nejsou pravdivé. Řada států a například i Slovensko podle Smejkala tyto individuální identifikační údaje nepoužívá. "Stát nemusí zajímat, jestli pan Novák má nemovitost tam a tam, ale kolik nemovitostí mají lidé tam a tam, jak dlouho jezdí do práce a podobně," dodal.

Lidem, kteří nechtějí sdělit své údaje, ale nechjí se sčítání vyhnout, Smejkal radí zaslat obálku poštou na obec nebo ČSU. Upozorňuje však, že se tím vyhnou pouze chybě lidského faktoru - sčítacího komisaře.

Sčítací listy jsou v několika jazycích
Sčítací listy jsou připraveny v češtině a polštině, v řadě dalších jazyků včetně romského jsou k nim potom vypracovány vysvětlivky. Podle Bohaté se v místech s vyšší koncentrací romského obyvatelstva uvažuje také o asistentech sčítacích komisařů. Ti by však mohli pomáhat například jen při roznášce tiskopisů nebo informativní obchůzce sčítacího obvodu, protože nebudou vázaní slibem mlčenlivosti jako komisaři. "Šlo by asi o dva až tři lidi na okres," uvedla Bohatá.

V souvislosti s letošním sčítáním už Český statistický úřad uzavřel smlouvy s 21 podnikatelskými subjekty v objemu zhruba 590 milionů korun. Zakázky z oblasti
IT technologií byly uhrazeny z rozpočtu ČSÚ, který byl kvůli sčítání posílen.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

Najdete na iDNES.cz