Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úřady se přou o bezpečí dat

  21:39aktualizováno  21:39
Úřad na ochranu osobních údajů pochybuje, jestli budou data ze sčítání lidu v počítačích statistiků v bezpečí. Statistici míní, že se jim podaří obavy vyvrátit. Když nebude Úřad na ochranu osobních údajů spokojen, může počítačové zpracování údajů ze sčítání lidu zastavit? Podle předsedy úřadu Karla Neuwirta ano: "Můžeme vydávat závazná nařízení a můžeme sankcionovat jejich nedodržování. A zákon o ochraně osobních údajů se vztahuje i na Český statistický úřad," řekl včera Neuwirt. Leona Gréeová z firmy Deltax, která má na starosti přenos informací do počítačů, si myslí něco jiného: "Podle mého názoru úřad sčítání zastavit nemůže. Ale má oprávnění dbát na to, aby údaje nebyly zneužity."

Háček je v tom, že Neuwirtův úřad se odvolává na zákon o ochraně osobních údajů, a sčítání lidu se řídí speciálním zákonem.

Snímání dat do počítačů má ovšem v pražské centrále ČSÚ začít až v srpnu. "Teď probíhají testovací práce, pak se bude do zabezpečené místnosti instalovat technika," vysvětlila Gréeová. Odmítla blíž popsat, jak bude skenování vypadat - proto, aby neporušila zákon o ochraně osobních údajů, i proto, aby se informace přes noviny nemohly dostat k eventuálním počítačovým pirátům.

"Souhrn bezpečnostních opatření má být vypracován do patnáctého dubna, pak uspořádáme interní oponenturu a na ni zástupce úřadu na ochranu dat zveme," řekla předsedkyně ČSÚ Marie Bohatá.

Ochránci dat kromě toho žádají, aby ze sčítání vypadly údaje o počtu dětí a o počtu lidí, které sčítaná osoba zaměstnává. Tvrdí, že byly v tiskopisech, přestože neodpovídají zákonu o sčítání. Ten říká, že se zjišťuje "počet živě narozených dětí" (ve formulářích bylo jen "počet narozených dětí"). A na počet zaměstnanců se statistici ptali, protože to chtělo ministerstvo průmyslu a obchodu, aby si udělalo obrázek o drobném podnikání.


Údaje mají cenu miliard
 

Osobní data sesbíraná při sčítání lidu by mohla pro marketingové firmy zabývající se přímým prodejem znamenat zlatý důl.

Na trhu s osobními údaji by informace ze sčítání měly cenu miliard korun. Díky nim by marketingové firmy mohly zaplavovat reklamními letáky jen schránky těch "správných" adresátů. Tedy lidí, kteří mohou být vhodným cílem reklamních akcí.

Velká část kampaní firem, které se zabývají podomní distribucí, je k ničemu, protože se dostane k lidem, jež nemůže zajímat. Osobní údaje obyvatel jednotlivých adres jsou chráněny zákonem a pro firmy zabývající se podomní distribucí jsou tabu. Ve skutečnosti však některé firmy osobní údaje lidí mají. Marii Malačkovou z Prahy rozhořčila reklamní zásilka od firmy Eurotel. Na obálce byl vedle jejího jména uveden i vysokoškolský titul, který sama nikdy neuvádí. Její jméno není ani v telefonním seznamu. Kde k němu firma Dimar direct marketing, která tuto akci pro Eurotel dělala, přišla? "Pro databázi adresátů využíváme veřejných informačních zdrojů," řekl ředitel firmy Jiří Vychodil. "Tedy i registru živnostníků a různých rejstříků." Údaje z bází marketingových a zásilkových služeb v minulosti měnily majitele. "Nějaký obchod s daty tu pravděpodobně je," řekl Jan Janka, soudní znalec v oboru bezpečnosti informačních systémů. O tom je přesvědčen i ředitel marketingové firmy 4P&P Jiří Jaroš. "My spolupracujeme jen s firmami vedoucími databáze firem, ale existují i firmy, které pro poštovní prezentace prodávají databáze lidí." Tyto firmy se za cenu značných nákladů pídí po informacích, které takřka každý napsal do sčítacích listů.

Vojtěch Kment, ředitel firmy AxonNet zabývající se počítačovou komunikací, soudí, že pokušení zneužít data ze sčítání bude značné. "Vzhledem k nákladům vynaloženým ke komerčnímu sběru dat lze celkovou cenu údajů ze sčítání lidu při zneužití určit na sedm až čtrnáct miliard korun," řekl Kment.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz