Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úřady se probraly, Libčeves se zbavila dýmu ze smetí

  10:17aktualizováno  10:17
Dusivý dým už z Libčevsi na Lounsku zmizel. Ještě minulý pátek se přitom lidé nemohli ani pořádně nadechnout. Z požáru stovek tun nelegálního odpadu z Německa stoupaly jedovaté zplodiny. Politici a úřady se konečně probrali. Chtějí najít účinné zbraně proti pašování odpadků.

Dým a zplodiny trápily obyvatele obce několik dní. | foto: Martin AdamecMF DNES

Ze spáleniště, několikrát prolitého hektolitry vody, teď stoupá "jen" agresivní zápach. A trochu jiný, ale neméně odpudivý odér vydává i tisícovka tun nespálených odpadů.

"Už je dobře. Ale před týdnem jsme se dusili," říká Jana Hemerlíková. Bydlí u silnice. "Když projíždí náklaďák, s domkem to lomcuje," vysvětluje. Ke konci loňského roku se otřásal takřka bez přestání: stovky kamionů zavážely Libčeves odpadky z Německa.

Mezi prvními, kdo obecní úřad upozornil na vzrůstající vlnu dovozu smetí, byla majitelka benzinové pumpy. Čerpadlo sousedí s bývalým kravínem, v jehož areálu skončilo 3,5 tisíce tun odpadků. "Hned jsme to hlásili starostce, že sem vozí odpad. Několikrát zablokovali příjezd, takže nás připravili o výdělek," stěžuje si podnikatelka.

Úřady se vymlouvají
Policie vyšetřuje, zda dopravní firma Bau 24, která odpad do Česka dovezla, smetí nezapálila, aby ho nemusela vracet do Německa.

Lidé, jimž černá skládka znepříjemňuje život, si vzali na mušku starostku Libčevsi Vlastu Staňkovou. "Nadávali mi, proč jsem to dovolila, proč jsem nezavolala policajty. Ale já jsem na nával německého odpadu upozornila už v polovině prosince lounský odbor životního prostředí."

Zástupci kraje, okresu i inspektoři z Prahy se sešli s lidmi, kteří odpad dováželi. "Byli dotčení, že nemohou podnikat, když  přece lidem nabízejí práci při recyklaci odpadu," říká Staňková.

Jednatel firmy Bau 24 René Grünwald slíbil, že dodá všechny podklady o dalším zpracování odpadů. Uplynuly dva měsíce, ale neudělal nic. Starostka podala trestní oznámení na dovozce a celníci zadrželi dalších pět kamionů s odpadem. Vesničané se ptají, proč to nešlo už v prosinci.

"Cítím se bezmocná. Všichni tvrdí, že to nejde rychleji, ale vysvětlovat lidem to musím já," vysvětluje Staňková. Když se ptala, proč inspekce životního prostředí nezakročila ihned, dozvěděla se, že bez podkladů od dovozce nejde správní řízení začít. Týdny tak plynuly a do Česka proudily další tuny odpadů. V pátek ústecký hejtman Jiří Šulc slíbil, že nechá odpadky z vesnice odvézt na řádnou skládku.

Paroubkovo "komando"
Až když se objevila řada skládek podobných té libčeveské, premiér Jiří Paroubek požádal o pomoc spolkovou kancléřku Angelu Merkelovou. Napsal jí, aby zasáhla proti německým firmám, které zaplavují Česko odpadem.

Už bez diplomacie nazval Paroubek ministra životního prostředí Libora Ambrozka Šípkovou Růženkou – prý zaspal. Premiér sestavil i "akční komando" ministrů vnitra, průmyslu a životního prostředí, které navrhne, jak zabránit dovozu dalšího odpadu z Německa.

Ministr průmyslu Milan Urban chce zakázat dovoz všeho odpadu. "I když se to nebude Unii líbit kvůli zásahu do volného obchodu. Pokud bychom nejdříve diskutovali, bude do Česka dál proudit odpad."

Ministr vnitra František Bublan se chystá sestavit seznam firem, které budou odpad recyklovat. Tím chce vyloučit dovoz smetí pro neexistující firmy.

Ambrozkův šéf inspekce životního prostředí Jan Slanec prý s vlnou odpadu z Německa počítal. Jeho úřad poslal starostům informační leták, ve kterém je před pašeráky německého odpadu varoval. Tím však aktivita jeho úřadu téměř skončila. Slanec to omlouvá i tím, že nepočítal s padělanými doklady pro kamiony s odpadem.

Kdo selhal?
Proč je v Česku tolik německého odpadu?

Likvidace odpadu v Německu od září výrazně zdražila. Německé firmy proto ve velkém načerno vyvážejí odpadky na Východ: do Česka, Polska či na Slovensko.

Inspekce životního prostředí, celníci i policie byli před tímto "podnikáním" varováni, ale podcenili ho.

Celníci se spokojili s předloženými doklady od neexistujících firem, které měly podle dokumentů v Česku německé smetí recyklovat.

Inspekce životního prostředí pouze rozeslala varovné letáky starostům, kde byly uvedeny kontakty.

Vinny jsou i německé úřady, které vývoz odpadu přes hranice tolerují.
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

V tunelech na D8 se měří, ale pokuty za rychlost nikdo nevybírá

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Řidiči překračující osmdesátku v tunelu Panenská na D8 před hranicemi s Německem se zatím stále nemusejí bát pokut....

Starosta Prahy 7 chce být primátorem, půjde proti vlastní straně

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Oblíbený starosta Prahy 7 Jan Čižinský chce příští rok usilovat o post primátora, bude ale kandidovat proti vlastní...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz