Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úřady neoprávněně tají údaje

  0:01aktualizováno  0:01
Kladenský starosta Milan Volf odmítl minulý týden zveřejnit, kolik stála jeho luxusní služební limuzína. Není sám, kdo ignoruje právo veřejnosti na informace. Například ministerstvo průmyslu dostalo před třemi lety žádost o kopii zprávy, která popisovala dopady vysílání Rádia Svobodná Evropy na hospodářské vztahy Česka s Íránem a Irákem.

Nezveřejnilo ji dodnes, přestože mu to Nejvyšší správní soud uložil. Vedení ministerstva si tak "vykoledovalo" nominaci na Nepřítele informací v soutěži, jejíž výsledky budou zveřejněny dnes. Soutěž má však i druhou část, v níž se hledá Přítel informací.

Podle ní jsou úředníci v Českém Krumlově ochotní a vstřícní. Krajský úřad na Vysočině má informacemi nabité internetové stránky. A na radnici v Mariánských Lázních pracuje úřednice, která pomáhá problémy řešit.

Ptejte se. My vám  nic neřekneme
Přestože už tři roky existuje zákon o svobodném přístupu k informacím, mnohé úřady dodnes brání lidem v tom, aby se k údajům dostali.

Advokátní koncipient Šimon Hradílek se obrátil na pražský katastrální úřad se zdánlivě jednoduchou žádostí. Chtěl vědět, jak dlouho musí lidé čekat na zápis do katastru, kolik těchto žádostí není vyřízeno do tří měsíců či kolik zaměstnanců se této činnosti vlastně věnuje. Odpovědi se nikdy nedočkal.

Dnes už bývalý ředitel úřadu Jaroslav Rasocha mu loni napsal, že náklady na poskytnutí takových informací by dosáhly až 150 tisíc korun. Ředitel nabídl osobní setkání, ani toho se však koncipient nikdy nedočkal.

Katastrální úřad, který je pověstný korupcí právě kvůli táhnoucím se zápisům, je jednou ze třiceti institucí nominovaných na cenu Nepřítel informací. Soutěž vyhlásila letos poprvé nevládní organizace Otevřená společnost s podporou prestižní Nadace Open Society Fund Praha a své výsledky zveřejní právě dnes. 

Mezi institucemi, které se brání zveřejňování informací, figuruje i radnice Luhačovic či Rada Jihočeského kraje. Ekologický právní servis požádal luhačovické vedení, aby sdělilo, v jakých společnostech zástupci města sedí, jaké berou odměny, jak komunální politici hlasují či jaké odměny si schvalují.

Zástupci lázeňského města si sice nechali zaplatiti 821 korun, ale většinu informací neposkytli. Radní z jižních Čech zase odmítli poskytnout kopii zprávy auditora, který hodnotil hospodaření ve strakonické nemocnici.

"Favoritem" je Vrchní soud
Z důvěryhodných zdrojů vyplývá, že největšími favority na "ocenění" jsou dvě státní instituce. Vrchní soud v Praze a Fond národního majetku.

"Po vrchním soudu jsme chtěli rozhodnutí, zda nám mohou krajské soudy poskytnout kopii rozsudků, v nichž hrál roli přístup k informacím. Komické bylo, že to soud odmítl s odkazem na paragraf zákona, který dávno neplatil," říká Jindřiška Prokopová z pořádající Otevřené společnosti.

Bývalé vedení Fondu národního majetku pro změnu odmítalo poskytnout informace o tom, jaké odměny získali čelní zaměstnanci fondu, a to s argumentací, že jde o interní informace. A to i přesto, že Ústavní soud označil FNM za instituci, která je povinna tyto informace poskytnout.

Mezi "nepřáteli informací" figuruje i ministerstvo průmyslu a obchodu. To už přes tři roky odmítá dát k dispozici kopii zprávy, která popisuje dopady vysílání Rádia Svobodná Evropa na český zahraniční obchod s Íránem a Irákem. Ti, kteří jsou v nominacích kritizováni, většinou tvrdí, že buď postupují podle zákonů, nebo odmítají, že by nechtěli informace poskytovat.

Kritizované úřady tvrdí, že nechybovaly
Například mluvčí ministerstva průmyslu Ivo Mravinac tvrdí, že se s celým případem více seznámí. "Teď je tady ale tolik aktuálních a důležitých věcí, že nemám čas se nyní zaobírat něčím, co mě momentálně nepálí," říká.

Pracovnice luhačovické radnice Vladislava Janíková, která je podepsána pod účtem 821 korun, pro změnu prohlašuje, že postupovala zcela podle tamních směrnic. Nic víc k tomu nemůžu říct, protože na poskytování informací máme starostu, místostarostu a tajemníka. Nikdo ale tady nyní není," řekla v pátek odpoledne.

Zdravotní rada Jihočeského kraje Vladimír Pavelka si za tajením zprávy auditora o strakonické nemocnice stojí. "Je to pracovní materiál, subjektivní pohled auditora, nejde o nic objektivního, proto jsme to nevydali," míní.

Mluvčí Fondu národního majetku Petra Krainová proti nominaci protestuje. "Nové vedení se snaží být skutečně otevřené a chce s veřejností komunikovat. Kauzy s odměnami litujeme a snažili jsme se to všemožně napravit a zveřejnili jsme je," uvedla Krainová.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Najdete na iDNES.cz