Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úřady mají krizový plán na nemoc šílených krav

  22:43aktualizováno  22:43
Státní úředníci se připravují na to, že nemoc šílených krav překročí hranice České republiky. Veterináři sice stále uklidňují, že zatím není bezprostřední důvod k obavám, ale nemoc postupující už i sousedními zeměmi Bavorskem a Rakouskem - vyvolala preventivní kroky. Ministerstvo zemědělství vypracovalo první verzi krizového plánu.

Bude se víc testovat
"Naše opatření se nebudou zásadně lišit od postupu v zemích Evropské unie. Pokud se ve stádu objeví nemocný kus, budou všechny krávy poraženy. Plán počítá i s kompenzacemi pro chovatele," uvedl Hugo Roldan z ministerstva zemědělství.

O výši odškodnění a o tom, z jakých zdrojů bude poskytnuto, se ještě bude jednat.
Dnes, nejpozději v nejbližších dnech zahájí veterinární správa nové, rozšířené testování zvířat.

Až dosud se za rok vyšetřovalo kolem dvou set kusů hovězího dobytka, nyní stoupne počet vyšetření až na dva a půl tisíce. Nová bude i metoda testování. "Je spolehlivější a hlavně rychlejší. Výsledky můžeme mít do osmi hodin," říká ředitel Státního veterinárního ústavu v Jihlavě Ladislav Zámek.

Omezí se možnost darovat krev
Šířící se nemoc šílených krav a strach, že konzumace nakaženého masa může způsobit u lidí Creutzfeldt-Jakobovu nemoc, vyburcovaly i úředníky ministerstva zdravotnictví. Připravují metodický pokyn, který by znemožnil darovat krev lidem, kteří po roce 1986 pobývali déle než půl roku v Británii či ve Francii. V těchto zemích se zatím vyskytlo nejvíce případů onemocnění.

V České republice nebyl doposud prokázán ani jeden případ nemoci šílených krav, přesto odborníci počítají s tím, že se BSE dříve nebo později vyskytne i u nás. "Za důležitější než to, zda se tu nemoc šílených krav objeví nebo ne, považujeme to, abychom byli schopni nemoc co nejdříve odhalit," tvrdí ředitel Státní veterinární správy Josef Holejšovský.

Pomohou nové metody?
Experti proto připravují novou metodu testování. Místo dosavadního histologického vyšetření se zavádí metoda Western Blot uznávaná v Evropské unii. Její předností je vysoká průkaznost, ale stejně jako dosud umožňuje vyšetřovat jen mozek poražených zvířat.

"I když se vědci snaží najít nějaký způsob, jak vyšetřit živé zvíře, zatím se to nikomu nepodařilo," vysvětluje Ivan Nágl, vedoucí laboratoře pro BSE ve Státním veterinárním ústavu v Praze.

Změní se i výběr zvířat určených k testování. Zatímco doposud se testovala jen zvířata, která projevovala určité známky onemocnění, nyní budou vyšetřována jak uhynulá, tak zdravá zvířata. Počítá se i s vyšetřováním krav, které k nám byly dovezeny po roce 1996 z Francie.

Veterináři však nepočítají s preventivním vyšetřením všech tří set tisíc krav a jalovic na území republiky. "Budeme nadále vyšetřovat zvířata s příznaky nervového onemocnění, která odolávají léčbě, a zdravé kusy namátkově vybrané z celého území. Vyšetřeny také budou všechny poražené krávy starší třiceti měsíců," tvrdí Josef Duben ze Státní veterinární správy.

Uvažuje se o totálním zákazu požití masokostních mouček
Laboratoře v Praze a Jihlavě jsou schopny ročně vyšetřit až šest tisíc kusů. Pokud by se BSE objevila i u nás, lze zvýšit kapacitu laboratoří a začít vyšetřovat všechna žijící zvířata starší 30 měsíců. Uvažuje se i o totálním zákazu používání masokostních mouček, který už platí v Evropské unii.

"Něco takového ale nejde udělat jen jako politické gesto. Velmi aktuální by to bylo, kdyby došlo k průkazu nějakého případu. Jsou s tím ale spojeny minimálně tři problémy, které se musí nejprve vyřešit: čím budou moučky nahrazeny, jakým způsobem se zlikvidují a kdo zaplatí likvidaci uhynulých zvířat, která budou hynout vždycky," tvrdí Holejšovský.

Je třeba vyřešit i kompenzace
Zatím není jasné, jak vysoké budou případné kompenzace pro české chovatele skotu. Podle Dubna vyšetření utracených kusů bude hrazeno ze státního rozpočtu. Veterinární správa vydá dobrozdání, na jehož základě by měl být chovatel odškodněn.

Případný výskyt nemocného kusu však nemusí automaticky znamenat likvidaci celého stáda. "Pokud zjistíme, že nemocnou krávu farmář ke stádu dokoupil před několika měsíci, dohledáme, odkud kus pochází, a zlikvidujeme tamní chov," řekl Duben. Inkubační doba BSE je totiž až čtyřletá.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

Vítej, Ty, který jsi v rozhodnou chvíli nemlčel, řekl Duka nad rakví Berana

Ostatky kardinála Josefa Berana budou pohřbeny v katedrále sv. Víta na Pražském...

Čeští věřící v sobotu slavnostně uvítali znovu v jeho vlasti kardinála Josefa Berana, jehož tělo spočívalo téměř pět...

Filip si přes mizerný výsledek KSČM udržel post předsedy strany

Vojtěch Filip si udržel post předsedy strany, ve druhém kole volby porazil...

Vojtěch Filip si udržel post předsedy strany. Ve druhém kole volby porazil představitele ortodoxního křídla strany...

Soudružky a soudruzi, únor nebyl vítězný, ale prohraný, řekl Zeman KSČM

Prezident Miloš Zeman na sjezdu KSČM v Nymburku (21.4.2018)

Prezident Miloš Zeman vystoupil na sjezdu komunistické strany. „Soudruzi a soudružky,“ řekl delegátům s tím, že je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz