Úřady chátrání domů neovlivní

  • 1
Praha - Městským částem chybějí účinné "páky", kterými by majitele domů donutili starat se o své nemovitosti. Některé historické a cenné domy jsou proto ve špatném stavu. "Domy musí být podle zákona udržovány v pořádku. Případný postup proti nedodržení závisí na stavebních odborech jednotlivých městských částí," tvrdí Vladimíra Krejčová z právního oddělení magistrátního odboru výstavby. Soukromí vlastníci však často nemají ani peníze potřebné na stavební úpravy.

To je podle Milana Dědourka ze státního stavebního dozoru velký problém. "Přicházejí na řadu pokuty, proti nim vlastníkova odvolání a případ se táhne léta jako u soudu. V tom je kámen úrazu," tvrdí Dědourek. Dodal, že to je důvod, proč není možné donutit vlastníka k rychlé reakci.

Pokud se dům nachází v památkové zóně, nevyplývají z toho pro vlastníka podle Krejčové žádné speciální povinnosti. V případě památkově chráněných domů jsou tito vlastníci spíše ve výhodě. "Pokud je totiž dům památkově chráněn, může majitel na úpravy obdržet dotaci. Výše částky závisí na individuálním jednání s odborem památkové péče a může k údržbě motivovat," dodala Krejčová.

Dalším probléme je i to, že majitelé se často mění. "Pak se těžko dohledává, komu dům vlastně patří," řekla vedoucí odboru územního rozhodování Prahy 1 Jaromíra Eismannová. Dodala ovšem, že těchto případů ubývá.

Stále však v ulicích města nejsou výjimkou domy na první pohled chátrající. Mnohdy jediným provizorním řešením jejich špatného stavu je lešení, které v některých případech musí vydržet i roky. Tak je tomu například v případě dřevěné konstrukce u prázdného domu v Karlově ulici 19 v Praze 1.

V říjnu byly podepřeny lešením i balkony domu na rohu Mánesovy a Španělské ulice, který je v majetku druhé městské části. Hrozí totiž, že by se mohly zřítit. Na jejich havarijní stav se radnice přišla náhodou, když plánovala lehké opravy na příští rok.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video