Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úřad zveřejnil důvody odvolání ředitele

  17:36aktualizováno  17:36
Po týdnu mlčení se krajští radní rozhodli zveřejnit na tiskové konferenci své důvody, které je koncem srpna vedly k odvolání ředitele Střední průmyslové školy Zlín Jaroslava Lednického. Mezitím ho podpisem pod petici podpořilo několik desítek učitelů a zaměstnanců školy, odvolaného ředitele přijal i hejtman Zlínského kraje František Slavík.

"Důvodem byla ztráta důvěry v osobu Jaroslava Lednického v souvislosti s průběhem výběrového řízení na výměnu oken v průmyslové škole," uvedl tiskový mluvčí krajského úřadu Patrik Kamas.

Odpovědný radní Michal Hanačík z Unie svobody popisuje celou kauzu takto: "V pořadí doporučeném výběrovou komisí byla na první místo navržena firma, která byla o více než dva a půl milionu korun levnější než další v pořadí. Její technické řešení bylo prokazatelně spolehlivé."

Ředitel, který nebyl členem výběrové komise, ale jako zástupce zadavatele rozhoduje o tom, zda zakázku zadá vítězi řízení nebo někomu jinému. "Pan Lednický měl proti závěrům komise námitky. Jejich důvodem byla údajná nezpůsobilost této firmy k zakázce. Podle názoru výběrové komise však byla odborná způsobilost firmy prokázána, potvrzovala to i řada referencí na obdobné a již realizované zakázky od významných státních úřadů," řekl Hanačík, který členem výběrové komise byl.

Ředitel oznámil zástupcům kraje, že zruší výběrové řízení, což zástupce kraje nezpochybnil a akceptoval. Hanačíkovi vadí, že Lednický sice avizoval zrušení výběrového řízení, ale ještě předtím se pokusil výběrovou komisi, která již oficiálně ukončila svou činnost, znovu svolat. Označuje to za nestandardní krok.

"To vedlo zástupce kraje v komisi k pochybnostem o regulérnosti řízení a vzbudilo v nich nedůvěru k celému postupu ředitele," tvrdí Michal Hanačík.

"Když se řekne jen část skutečnosti, tak to i logicky souvisí," komentoval Hanačíkovo vyjádření Lednický. Trvá na tom, že vítězná levnější firma v době výběrového řízení nebyla schopna doložit svou odbornou způsobilost k výměně oken příslušným živnostenským oprávněním.

Lednický výslovně vyloučil, že by se snažil prosadit zakázku pro firmu, která skončila ve výběrovém řízení až jako druhá. Tento záměr deklaroval před novináři naopak radní Hanačík.

Krajská rada se zabývala i případem odvolaného ředitele a peticí 105 učitelů a zaměstnanců školy, kteří mu vyjádřili podporu, na svém zasedání toto pondělí. Na část svého jednání pozvali radní i samotného Jaroslava Lednického.

Později však své zasedání přerušili a budou v něm pokračovat až ve čtvrtek ve večerních hodinách. Až tam by se mělo rozhodnout, jestli rada své rozhodnutí o odvolání Lednického ponechá v platnosti, nebo jestli je ještě změní.

"Domnívám se však, že odvolání je právně platné a že už je dnes jen tak zrušit nemůžeme," sdělil zástupce hejtmana Josef Mikeska (US). Dosavadní mlčení kraje v této kauze Mikeska zdůvodnil snahou nepoškodit profesní kariéru odvolaného ředitele.

"Byli jsme až příliš slušní a v tomto světě se slušnost nevyplácí," prohlásil Mikeska v narážce na vzedmuté veřejné mínění, které se postavilo na stranu Lednického.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Že mě prezident nechce? Havlovi tehdy Zeman taky neustoupil, říká Poche

Miroslav Poche je politik, europoslanec a kandidát na ministra zahraničí ČR....

Zkušený zákulisní hráč sociální demokracie Miroslav Poche se chce stát ministrem zahraničí. Diplomacie se jeho životní...

VIDEO: Demokracie víc pro lidi. Fiktivní Gottwald mudruje v osvětovém klipu

Vymýšlí převrat. Jiří Vyorálek hraje Klementa Gottwalda v Únoru 1948.

Výzvu Mantinely demokracie, která volá po dodržování principů dělby moci, podpořil v roli Klementa Gottwalda i herec...

Dramatické cvičení záchranářů, referendum o vládě a dopadený znásilňovač

Cvičení záchranných složek na Rozvadově. (21. 5. 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Ukážeme vám cvičení záchranářů, kterého se účastnily stovky zdravotníků, policistů i...

Najdete na iDNES.cz