Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úřad zrušil tendr na čističku

  14:57aktualizováno  14:57
Dobronín - Už nikdy nechce slyšet starosta Dobronína o prostějovské firmě Aqua Styl. Tím, že tato firma napadla výsledek výběrového řízení na stavbu místní čistírny odpadních vod, může právě ona za zbytečné dvouměsíční zpoždění začátku výstavby. Spolu se zpožděním by mohl Dobronín navíc přijít i o šedesátiprocentní státní dotaci.

"Zjistili jsme porušení zákona o zadávání veřejných zakázek ze strany zadavatele, kterým je obec Dobronín," konstatoval Kristián Chalupa z tiskového odboru Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Právě na tuto instituci se zmíněná firma obrátila se stížností na údajnou regulérnost výběrového řízení.

Podle mluvčího úřad obci nařídil do dvou měsíců provést nový výběr nejvhodnější nabídky. Více informací ale odmítl uvést s odkazem, že rozhodnutí zatím nenabylo právní moci. "Úřad vše prošetřil a zjistil určité formální nedostatky. Podle nich jsme měli Aqua Styl vyřadit hned na začátku, nesplňoval totiž požadavky zadání soutěže. Dále nám nařídili, abychom do dvou měsíců vyhlásili nové výběrové řízení," řekl dobronínský starosta Jiří Vlach.

Celá stavba má podle něj stát dvacet šest milionů korun a přes všechny potíže by neměl být ohrožen termín jejího dokončení, kterým je září příštího roku. Bez problémů by mělo dojít i k vyčerpání státní dotace. "O prostějovské firmě už ale nechci slyšet," dodal Jiří Vlach.

V konkurzu uspěla firma VHS Jihlava, Prostějovští za nimi obsadili druhou příčku. S vyhlášením výsledků se ale odmítli smířit a dále prosazovali svou nabídku jako nejlepší. Šli tak daleko, že napadli průběh výběru o požádali o prošetření brněnský ochranářský úřad. Po čtrnácti dnech ale svůj postoj změnili a svůj podnět vzali zpět. Úřad však přesto celou věc prověřil.

"Všechno přitom začalo dobře. Od státního fondu životního prostředí jsme dostali příslib dotace na čističku ve výši šedesáti procent z celkových nákladů," řekl Jiří Vlach, starosta Dobronína. Na realizaci projektu vypsali výběrové řízení a do něj se mimo jiné přihlásila i prostějovská firma Aqua Styl.

Po vyhlášení výsledků ale podle Vlacha nastaly problémy. "Ředitel prostějovské firmy na nás velmi tvrdě zaútočil, že pokud to nebudou pro nás dělat oni, postará se o to, aby se výstavba pozdržela," tvrdí starosta. Ředitel Aqua Stylu tvrdí, že bylo jeho povinností úřad informovat, po několika dnech přesto svůj podnět stáhl. "Naše nabídka byla nejlepší po všech stránkách. Maximálně jsme vyhověli celému zadání soutěže. Navíc jsme byli o tři miliony levnější než vítězná firma," soudí Josef Tyl, ředitel Aqua Stylu. Potvrdil, že podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže podal.

Později si ale podle svého tvrzení uvědomil, že by tím mohl Dobronín přijít o státní podporu, a tak svou žádost o přezkoumání stáhl. Na to už ale úřad nereagoval a kontrolu provedl. "Já nechtěl, aby jim dotace propadla. Mám také zájem na tom, aby se čistička postavila. Ten konkurz byl ale špatně vedený a já už nechci pátrat po tom, co za tím bylo," dodal Tyl. Dále uvedl, že jeho firma se hodlá zúčastnit i chystaného opakovaného výběrového řízení.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Další z rubriky

Na revizi kotlů budou tři roky. Obce mohou omezit, čím lidé doma topí

Kouř z komínů dokáže znepříjemnit život v širokém okolí. Na snímku bytovka v...

Lhůty pro revize domácích kotlů se prodlouží ze dvou na tři roky, cena za revizi bude vymezena ministerskou vyhláškou....

Na učebních oborech by neměla být státní maturita, říká šéf Cermatu

Na potítku. Příprava před ústní maturitou na gymnáziu Ladislava Jaroše v...

Výsledky didaktických testů státních maturitních zkoušek ukazují, že by se zřejmě mělo změnit současné nastavení...

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují
Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují

Čeká vás 9měsíční jízda, nebo bude sex v těhotenství nanic? Těžko předvídat dopředu. Zaručená je jen jedna věc: Při pokusu o erotiku se hodně nasmějete.

Najdete na iDNES.cz