Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úřad změnil odvody kvůli uplácení

  18:24aktualizováno  18:24
Pardubice - Odhalení rozsáhlého úplatkářského skandálu při udělování modrých knížek přinutilo pardubický okresní úřad změnit posuzování zdravotního stavu odvedenců. Lékaři se budou v odvodových komisích častěji měnit. Dosud měla na starosti budoucí vojáky několik let jediná lékařka. Ta podle policie společně s pracovnicí vojenské správy prodávala mladým mužům modré knížky za desetisíce korun.

Obě ženy jsou od listopadu loňského roku obviněny, že téměř sedm let zajišťovaly zájemcům za třicet až padesát tisíc korun potvrzení, že nemusí jít na vojnu.

Ředitel záchranné služby v Pardubicích Dušan Libiak, kterého okresní úřad pověřil sestavením týmu lékařů, si od střídání slibuje omezení možného podplácení.

„Zatím mi spolupráci potvrdili dva lékaři, na rozhodnutí dalších tří čekám. Pětičlenný tým, ze kterého bychom mohli vybírat, by měl být dostatečně velký na to, aby se pokušení k případným podvodům výrazně snížilo,“ uvedl Libiak.

V přístupu okresního úřadu k odvodům znamená střídání lékařů zásadní průlom. Dosavadní systém, kdy jedna lékařka pracovala v odvodové komisi po řadu let, považoval i po odhalení podvodů úřad za dobrý.

„Byl to podle mého názoru propracovaný systém. O to více mě odhalené podvody šokují,“ uvedla současná vedoucí referátu zdravotnictví okresního úřadu Eva Reinbergová.

Ani její předchůdce Jozef Balík, který referát zdravotnictví vedl od července 1999 do května 2001, neviděl na delegování stále stejné lékařky nic špatného.

„Najít lékaře, který by měl o takovou práci zájem, je obrovský problém. Odvodní komise zasedá téměř dva měsíce, takže lékař musí zavřít ordinaci. Ve zpravodaji okresního úřadu jsme tuto práci nabídli všem lékařům, ale nikdo neprojevil zájem. Protože obviněná lékařka měla zájem ještě před mým působením na okresním úřadu, nebyl důvod žádat někoho jiného a střídat ji,“ vysvětlil Balík.

Policie však už v té době upozorňovala na to, že obchod s modrými knížkami byl tak zorganizovaný, že ho mohly ovládat právě jen jediná lékařka společně s pracovnicí vojenské správy.

Na přímou otázku, zda jedním z argumentů při debatě o novém delegování lékařů byla i prevence před podvody, úřednice okresního úřadu připouští: „Nebyl to hlavní argument. Ale pokud branci nebudou dopředu vědět, který lékař bude kdy u odvodu, sníží to možnost domluvit si dopředu obstarání modré knížky za úplatek.“

Z vojenské správy v Pardubicích se k zamýšlenému střídání lékařů nikdo nevyjádřil. „Náčelník i jeho zástupce mají sportovní zaměstnání a teď už nikoho neseženete,“ sdělil krátce po poledni muž na dispečinku armády.

Přestože nyní by měl mít okresní úřad pro odvody k dispozici až pět lékařů, není vůbec jisté, zda nakonec na spolupráci všichni kývnou. „Aféra s modrými knížkami je ve městě hodně známá a být teď spojován s odvody není příliš lichotivé. Každý má strach, že bude pod velmi přísným pohledem veřejnosti,“ upozorňuje Libiak.

Případ uplácení bude vyřešen do konce léta

Téměř milionovou úplatkářskou aféru, ve které podle vyšetřovatelů lékařka z odvodové komise a pracovnice vojenské správy v Pardubicích prodaly desítkám brancům modré knížky a zbavily je tak povinnosti nastoupit základní vojenskou službu, chce policie uzavřít nejpozději do léta letošního roku.

Kromě lékařky a ženy z vojenské správy, které policie označila za hlavní organizátorky podvodu, obvinil vyšetřovatel dalších osmadvacet lidí, mezi kterými jsou jak mladíci, kteří si modrou knížku koupili, tak i například jejich rodiče, kteří pomáhali obchod zprostředkovat.

Obě hlavní organizátorky byly sice od svého zadržení na začátku listopadu ve vazbě, ale od 5. února jsou znovu na svobodě. „Informační embargo na celé vyšetřování bude muset být nyní o to přísnější,“ uvedl vyšetřovatel.

Ještě před tím, než se celý případ dostane před soud, nechá policie všechny obviněné brance znovu přezkoumat lékaři. „Necháme si vypracovat vlastní posudky jejich zdravotního stavu. Zda je potom využije i armáda, bude záležet pouze na jejím rozhodnutí,“ podotkl vyšetřovatel.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz