Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úřad zakázal pustit Temelín

  15:33aktualizováno  15:33
Státní úřad pro jadernou bezpečnost nařídil opakování zkoušek v jaderné elektrárně Temelín. Jeden z testů totiž nebyl podle mluvčího úřadu Pavla Pittermanna úspěšný.
Výrobní blok by se tak měl ze současného režimu s teplotou vody vyšší než 260 stupňů Celsia vrátit do pracovního režimu vychlazení všech systémů na teplotu maximálně 60 stupňů.

Pojistné ventily

K primárnímu okruhu a parogenerátorům jsou připojeny pojistné ventily, které v případě zvýšeného tlaku uvnitř vypustí trochu páry, čímž tlak sníží. Je to vlastně jedna z pojistek, které by přišly na řadu jen při problémech v řídicím systému. Zkoušky těchto ventilů neprokázaly, že fungují přesně podle projektu.

"Čeští a ruští specialisté společně navrhli drobné konstrukční úpravy a změny v postupu následných testů. Buď ventily nastaví a prokážou jejich správnou funkci, nebo bude elektrárna muset koupit za pár milionů jiné. To ale není náš problém. Pro nás je podstatné, že dokud ventily nebudou fungovat zcela správně, elektrárnu nepustíme do další fáze spouštění," shrnuje inspektor Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Zdeněk Tipek.
(jet)

ČEZ, který od července, kdy umístil palivo v reaktoru, odolává kritice rakouských politiků a dalších odpůrců jaderné energetiky, se tak během zkoušek prvního bloku dostal do zatím nejvážnějších technických problémů, které oddálí spuštění elektrárny.

Do uskutečnění první štěpné reakce přitom chybělo jen několik dní, pokud by se neobjevila tato závada, mohli podle neoficiálních informací temelínští operátoři spustit první blok už dnes nebo zítra.

O kolik se start skutečně zpozdí, není jisté. ČEZ mluví o dnech, rakouští odpůrci Temelína, kteří včera opět zablokovali hraniční přechody z Česka, doufají, že to budou týdny. "Od začátku tvrdíme, že Temelín neodpovídá západním standardům. O problémech, které dnes vznikly, samozřejmě víme. Pouze nás utvrzují, že naše obavy z Temelína jsou více než oprávněné," zdůraznil poslanec hornorakouského zemského sněmu Otto Gumpinger.

Mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Pavel Pittermann uvedl, že inspektoři nebyli spokojeni s tím, jak dopadly zkoušky pojistných ventilů parogenerátoru.

Pokud by se závada objevila při provozu elektrárny, reaktor by se podle Pittermanna musel okamžitě zastavit. "Jelikož jsme však indikovali i možnou příčinu závady, domníváme se, že by její odstranění nemělo představovat velké problémy," řekl. "Ventily se pravidelně a velice často budou zkoušet i během provozu Temelína. Kdyby zkouška nevyšla, blok jde okamžitě s výkonem dolů, odstavuje se a hledá se příčina."

Uvedl, že ventil je jen jeden z mnoha bezpečnostních bariér, takže se v elektrárně nemůže moc stát. "Únik radioaktivity? Vyloučeno, to s tím nemá nic společného," dodal.
Mluvčí Temelína Milan Nebesář uvedl, že závada na ventilech není nijak vážná, i když drobné problémy s ventily připouštěl ČEZ už minulý týden.

Nebesář si netroufnul odhadnout, jak dlouho bude oprava ventilů trvat a kdy ČEZ požádá Státní úřad pro jadernou bezpečnost o povolení spustit první blok.
"Teď bych nerad spekuloval, jestli to bude trvat týden, nebo deset dní," řekl Nebesář.
Předseda Hnutí Duha Jan Beránek uvedl, že technické problémy jsou výsledkem snahy ČEZ a ministra průmyslu Miroslava Grégra dohnat a předehnat všechny termíny.
"Politický a prestižně motivovaný spěch nemá na staveništi jaderné elektrárny co dělat," řekl Beránek.

Mluvčí Temelína Nebesář odmítl, že by oddálení spuštění Temelína bylo důkazem toho, že elektrárna není tak dokonalá, jak ČEZ tvrdí. Podle původních odhadů se však měla první řetězová reakce v reaktoru uskutečnit už na přelomu srpna a září. "Pokud se spuštění o několik dní odložilo, je to důkazem toho, že máme zájem, aby elektrárna byla bezpečná a spolehlivá," tvrdí Nebesář.

Wolfgang Kromp z rakouského Ústavu pro výzkum rizik ve vídeňském rozhlasu prohlásil, že spuštění Temelína se rozhodnutím českého úřadu odkládá nejméně o několik týdnů, protože se bude muset znovu opakovat několik úrovní zkoušek.

Jeho názor odmítl mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Pavel Pittermann. "Neznamená to, že se budou muset opakovat všechny zkoušky. Drtivá většina z nich byla úspěšně provedena," vysvětlil Pittermann.

Jak Temelín funguje

Srdcem jaderné elektrárny je reaktor, zhruba jedenáct metrů vysoká nádoba, v níž jsou seřazeny kazety s palivem obohaceným uranem. Tady probíhá jaderná reakce. Při ní narazí neutron do atomu uranu 235, a ten se rozpadne na dvě menší části, jež se rozletí od sebe. Uvolní se energie a další dva až tři neutrony, které narážejí do dalších atomů uranu, takže reakce řetězově pokračuje.

Vznikající teplo odebírá voda. Obrovský tlak v reaktoru a navazujícím systému potrubí, takzvaném primárním okruhu, způsobuje, že zůstává kapalná i při 320 stupních Celsia. Tato voda zároveň v reaktoru zpomaluje neutrony, protože tím se zvyšuje pravděpodobnost rozštěpení jádra uranu při srážce.

V tom spočívá vtip tohoto typu reaktoru. Pokud by došlo k havárii a voda ochlazující aktivní zónu reaktoru by odtekla nebo se vypařila, nehrozí přehřátí a nekontrolovaná reakce, naopak, štěpení se zastavuje, protože chybějí zpomalené neutrony.

Vraťme se však k běžnému provozu. Horká voda teče primárním okruhem do takzvaného parogenerátoru, kde předává přes stěnu trubek teplo vodě v sekundárním okruhu, a mění ji tak v páru. A teprve tato pára, která se vůbec nesetkala s radioaktivním materiálem, pohání turbogenerátor, zařízení vyrábějící elektřinu.

(mma, jet)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...Najdete na iDNES.cz