Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úřad svolává Češky se silikonovými prsy na kontrolu

  13:03aktualizováno  13:03
Státní ústav pro kontrolu léčiv vyzval ženy s prsními silikonovými implantáty od francouzského výrobce PIP, aby se nechaly vyšetřit. Implantáty mohou být špatné a praskat. Žádné nežádoucí příhody však ústav v Česku zatím nezaznamenal.

Závadný silikonový implantát společnosti Poly Implant Prothese (19. prosince 2011) | foto: Reuters

Prsní implantáty francouzského výrobce PIP praskaly a pacientkám následně působily záněty. Implantáty totiž byly naplňovány průmyslovým silikonovým gelem, který nesplňoval potřebná pravidla a také pouzdro pro implantát nebylo dostatečně pevné.

Jak zjistit typ implantátu

Statistiku jednotlivých typů implantátů podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně vedou jednotlivé nemocnice či chirurgická centra v rámci zdravotnické dokumentace. Pokud si ženy nechaly voperovat implantát nikoliv z kosmetických, ale ze zdravotních důvodů, měla by podle Sršně mít příslušnou dokumentaci včetně typu implantátu jejich zdravotní pojišťovna.

Protože se prsní implantáty vyvážely do cizích zemí včetně České republiky, doporučila Francouzská asociace pro dohled nad léčivy zvýšený lékařský dohled nad pacientkami s plastikou prsu, aby se zabránilo zdravotním komplikacím.

"Výsledky testů však prokázaly, že gel prsních implantátů PIP nemá cytotoxický ani genotoxický efekt. Nebyla tak prokázána souvislost mezi implantáty a výskytem rakoviny u francouzských pacientek," uvádí Státní ústav pro kontrolu léčiv na svých webových stránkách.

Francie se loni rozhodla začít je stahovat a používal se přestaly i v českých zařízeních. Kolik pacientek v Česku je může nosit, však SÚKL neví.

"Státní ústav pro kontrolu léčiv nemá zatím hlášeny nežádoucí příhody dávané do souvislosti s prsními implantáty PIP, které byly implantovány na našem území," uvedla mluvčí ústavu Lucie Šustková s tím, že počet pacientek se silikonovými implantáty ústav nezná.

Plastický chirurg Karel Urban před časem uvedl, že v ČR se tyto implantáty užívaly pro rekonstrukce prsů několik let.

"Měli jsme jen dobré zkušenosti, žádné problémy," uvedl. Distributor podle lékaře sdělil, že do ČR vadné implantáty nedorazily, jen ty zdravotně nezávadné.
(Více čtěte zde)

Nemocnice zajistí pravidelnou půlroční kontrolu

Pacientky zjistí původ svého implantátu na klinice, kde byla plastika provedena. Ty, kterým byla plastika provedena ze zdravotních důvodů, pak informace najdou ve zdravotní dokumentaci nebo u své zdravotní pojišťovny. Češky, které takový implantát mají, by se měly obrátit na svého ošetřujícího lékaře. Nemocnice by pak měly zajistit pravidelnou půlroční kontrolu a provedení klinického vyšetření včetně ultrazvuku prsou a podpaží.

Francie chce skandál prošetřit

Francouzský ministr zdravotnictví Xavier Bertrand se vyslovil pro vytvoření parlamentní skupiny pro šetření tohoto globálního skandálu.

Bertrand vyzval k vyšetřování příslušné zdravotnické orgány, jejichž úkolem bude především zjistit, jestli šlo o selhání kontrolních systémů, jež umožnily společnosti Poly Implant Prothese (PIP) obchodovat s prsními implantáty.

Zdroj: ČTK

"Jakékoli prasknutí, podezření na prasknutí nebo na prosakování z pouzdra prsního implantátu by mělo vést k jeho vyjmutí a případně i k vyjmutí druhého prsního implantátu," dodává SÚKL na webu.

Doporučení bude ústav ještě aktualizovat. Během ledna mají o dalším postupu jednat odborníci a ministerstvo zdravotnictví.

Francouzská společnost PIP v březnu 2010 zbankrotovala. Do té doby vyráběla asi 100 tisíc prsních implantátů ročně. Podle britského tisku dostaly desetitisíce žen namísto zdravotně nezávadných produktů implantáty z průmyslového silikonu, který se používá na počítačové součástky nebo v elektronice.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...Najdete na iDNES.cz