Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úřad se zaměří na neplatiče nájemného

  8:54aktualizováno  8:54
Praha - Pracovníci firem, které spravují pro magistrátní úřad jeho dvanáct tisíc obecních bytů, budou mnohem častěji navštěvovat neplatiče nájemného přímo doma. Rozhodli o tom pražští radní. Je to podle nich jedna z cest, jak zastavit a snižovat dluhy na nájemném, které dosahují desítek milionů korun. Magistrát eviduje 450 dlužníků.

"Navštívit neplatiče je účinnější než mu zasílat upomínky. Potvrzuje nám to i studie, kterou jsem nechali loni na jaře zpracovat a jejíž výsledky máme nyní k dispozici," upozornil radní Zdeněk Kovářík.

Z tohoto průzkumu vyplývá, že neplatiči nájemného jsou především rodiny s dětmi a rodiny, v nichž je několik členů nezaměstnaných. Invalidní či starobní důchod pobírá téměř třetina neplatičů. Jednotlivé dlužné částky dosahují až 300 tisíc korun, v průměru pak 34 tisíc korun.

"Objevili jsme i jednoho nájemníka v bytu čtvrté kategorie, který ho získal kdysi od nějakého zemědělského družstva a nájemné neplatil sedmadvacet let. Vůbec netušil, že takovou povinnost má," uvedl radní Kovářík jeden z kuriózních případů.

Magistrátní úřad začíná dluh na nájemném vymáhat po tříměsíčním neplacení. "Závěry studie dokazují, že čím dříve neplatiče objevíme, tím větší máme šanci získat od něj dlužné peníze," zdůraznil radní.

Magistrát chce proto při vyhledávání dlužníků posílit spolupráci správcovských firem s odbory bytovým a sociálním. Zástupci těchto odborů pak mají hned při vzniku potíží se splácením nájemného dostávat informace o možnostech čerpání sociálních dávek nebo o možnosti splátek.

"Pro nenapravitelné neplatiče se pak musíme snažit získat více ubytoven, kam bychom je mohli vystěhovat," tvrdí radní Kovářík. Pro náhradní ubytování má nyní metropole asi 400 bytů a 479 lůžek, což je čtyřikrát méně, než by potřebovala.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz