Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úřad o týrání malého dítěte věděl

  8:34aktualizováno  8:34
Praha - O dlouhodobě týraném batoleti, které muselo být ve čtvrtek v závažném stavu převezeno záchrannou službou do nemocnice, odbor sociálních věcí Prahy 6 věděl ještě před tímto incidentem, nijak však nezakročil. Vyplynulo to z předběžného šetření kriminalistů. Dítě je v současné době na jednotce intenzivní péče v kritickém stavu. "Případ vyšetřuje kriminálka, takže vydávání informací je zakázáno," řekl ředitel Všeobecné fakultní nemocnice Martin Holcát.

Vedoucí odboru sociálních věcí Prahy 6 Marie Novotná se k případu odmítla vyjádřit. "Jak v této věci postupujeme, u nás nezjistíte. Podněty k takovým případům řešíme, provádíme záznamy, ale údaje sdělujeme jen policii a soudu," tvrdí Novotná.

Policie zjistila, že šestadvacetiletý muž z Karvinska, který bydlel se svou družkou v Papírenské ulici v Praze 6, týral  teprve šestiměsíčního syna.

Matka se proto podle policejní mluvčí Ivy Knolové obrátila na obvodní úřad této městské části, kde vše oznámila. "Muž od prosince loňského roku chlapečka nepřiměřeně trestal a policistům se toto týrání podařilo prokázat," uvedla Knolová a dodala, že násilník skončil ve vazbě.

Kontakty, na něž lze nahlásit podezření z týrání

- Linka bezpečí (telefonát zdarma): 0800 155 555
- Růžová linka: 72 73 62 63
- Fond ohrožených dětí: 24 23 66 55
- Dětské krizové centrum: 41 48 4149
- Acorus: 83 89 27 72

Podle jejích slov každé podezření z týrání ověřují pohovorem s rodinou, případně ve škole, a také šetřením situace přímo v místě. "Záleží na jednotlivých případech. Vážných a potvrzených případů týrání evidujeme v průměru jedno až dvě ročně," řekla Novotná.

Dodala, že pokud sociální odbor zjistí výjimečné ohrožení dítěte, může ho rodině odebrat a požádat soud o předběžné opatření.

Fond ohrožených dětí však podle předsedkyně Marie Vodičkové eviduje i případy, kdy odbory sociální péče situaci neposoudí ve prospěch dítěte. "Bohužel neexistují sjednocující pevná pravidla a závisí na subjektivním pohledu kontroly. Přitom se někdy jedná o drastická jednání, kdy například matka svému tří a čtyřletému dítěti soustavně velmi vulgárně nadávala a na veřejnosti je i kopala," uvedla. Pokud se lidé nesetkají s rychlým jednáním na úřadě, mají se podle Vodičkové obrátit na Fond ohrožených dětí nebo obdobnou organizaci. Ta se jim bude snažit pomoci situaci s úřadem řešit.

Vodičková zdůraznila, že Praha je v republice specifická, protože je zde vyšší koncentrace rizikových faktorů, které mohou vést k týrání. "Souvisí to často se závislostí rodičů na drogách či automatech, není to samozřejmě pravidlem," dodala.

Policejní mluvčí Knolová uvedla, že za loňský rok evidují v Praze devět prokazatelně týraných dětí a od počátku letošního ledna již šest. Vodičková odhaduje, že jsou to pouze dvě až tři procenta ze skutečného počtu případů, ve kterých jde dětem o zdraví, někdy i život.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...Najdete na iDNES.cz