Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úřad chce rozhodovat bez občanů

  20:02aktualizováno  20:02
P r a h a - Zatím vše nasvědčuje tomu, že se odbor výstavby šesté městské části, respektive stavební úřad snažil vyšachovat ze včera zahájeného stavebního řízení na třetí etapu výstavby bytového komplexu na Červeném vrchu tamní občany. Alespoň účastník stavebního řízení druhé etapy, Občanské sdružení Červený vrch, se o začátku dalšího dozvěděl vlastně náhodou. "Včera jsme proto podali stížnost na zahájení řízení, protože jsme nebyli řádně obesláni," uvedl jeho předseda Zdeněk Stehlík.
Reportáže o pražských stavbách - nabídka video.

"Zhruba před rokem jsme změnili adresu a tato skutečnost byla odboru výstavby dobře známa, neboť veškeré písemnosti nám od té doby zasílal na novou. Oznámení o zahájení současného řízení však z podivných důvodů zaslal na starou adresu, což jsme se dozvěděli náhodou od třetí osoby," dodal Stehlík. Domnívá se, že se jedná o záměr znemožnit občanům účast při rozhodování o stavbě.

Vedoucí odboru výstavby Petr Malotin to však popírá a osočuje sdružení z obstrukcí. Úmyslně dělají kroky zpochybňující náš postup a zdržují to," míní Malotin. To, že úřad zaslal oznámení na starou adresu Sdružení nebylo podle něho schválně. "Byla to chyba administrativní, kterou napravíme tím, že oznámení zašleme na správnou adresu. Změnu adresy nám sdružení sdělilo v souvislosti s novou kauzou a nikoli touto, proto k tomu došlo," dodal. Podle Stehlíka ale nejméně od loňského května už chodila i pošta týkající se Červeného vrchu na novou adresu, takže návrat k původní adrese je podezřelý.

Ještě hůře než Občanské sdružení dopadl další nepohodlný účastník, kterým je Společnost Šáreckého údolí. Té se stavební úřad nenamáhal dát zprávu o zahájeném řízení na vědomí vůbec. "Přitom nám jinak posílají kdejakou ptákovinu, ale když jde o něco důležitého, tak se odmlčí," míní zástupce společnosti Karel Čapek. "Jejich zájmy nemohou být stavbou dotčeny," tvrdí Petr Malotin.

"To se velice plete. Ve stanovách máme území přírodního parku Šárka - Lysolaje a neurbanizované plochy, které na park navazují. A nynější stavební řízení se bude týkat právě těchto ploch," reagoval na Malotinův názor Čapek.

Právě v poslední etapě výstavby, kterou hodlá Skanska, jež bytový komplex staví, zakrátko zahájit, se domy mají posunout k sousednímu lesu blíže než padesát metrů, jak ukládá regulativ stanovený územním plánem. "Je to nejproblematičtější úsek, protože velmi hmotné objekty se dostanou na hranu Šáreckého údolí, což radikálně změní krajinný ráz," uvedl Čapek. Připomněl, že již jednou úřad zpochybnil právo společnosti být účastníkem stavebního řízení.

"Snažili se nás už jednou vystrnadit a vedli dokonce jednání o tom, zda jsme účastníky. Myslím si, že už by si to tedy mohli pamatovat," řekl Čapek na adresu stavebního úřadu. Dejvická radnice na základě stížnosti občanů proto stanoví novou lhůtu, v níž budou mít sdružení a zájmové společnosti možnost uplatnit námitky ke třetí etapě výstavby a přihlásit se za účastníky.

Výstavba sídliště na Červeném vrchu, kterou realizuje stavební společnost Skanska. (20. 2. 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Šlechtová kárá subdodavatele v miliardové zakázce na radary za prověrku

Army Day české armády u pražského obchodního centra na Floře.  Na snímku...

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová považuje za problém, pokud by společnost Retia, která je subdodavatelem pro...

Škody po přívalových deštích, cena pro gripeny a tvrdší tresty trýznitelům

Hasiči zasahovali u povodně v Kotovicích na Plzeňsku.

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Mimo jiné vás zavedeme do míst, která nejvíce poškodil čtvrteční přívalový déšť....

Sucho zadrželo velkou část čtvrtečních přívalových dešťů, říká hydrolog

Přívalový déšť způsobil zaplavení a neprůjezdnost Kotovic u Stodu.

Sucho na jedné straně vysušuje část republiky, na jihovýchodě Čech však pomohlo během přívalových lijáků. Podle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz