Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Uprchlý majitel zkrachovalého Moravanu dostal šest let vězení

  11:03aktualizováno  11:53
Zlínský soud vyměřil šest let a dva měsíce vězení Williamu Harkinovi, majiteli zkrachovalého výrobce letadel, otrokovické společnosti Moravan Aviation. Irský podnikatel dostal trest za podvody ve výši přibližně 19 milionů korun. Podnikatel je na útěku a zřejmě se skrývá.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Dvaapadesátiletý Harkin, jenž od počátku vyšetřování vinu popíral, se ani na závěr procesu u soudu neukázal, přestože jeho advokát minulý týden tvrdil, že to majitel Moravanu má údajně v úmyslu. Ir tak byl odsouzen jako uprchlý.

"Asi před týdnem mi známý pana Harkina řekl, že dostal jeho prohlášení, které přeloží a které mi předá. Myslel jsem si, že to bude už dnes. Nestalo se tak," řekl u soudu v polovině října Harkinův advokát Jiří Šabršula. Obhájce tehdy dodal, že se Harkin vyjádřil, že se poslední části procesu osobně zúčastní.

Klasický způsob podvodníků, zhodnotil soudce

Pád tradiční firmy

Historie Moravan Aviation sahá do roku 1934, kdy ji založila společnost Baťa jako Zlínské letecké závody. Podnik začal výrobou bezmotorových, pak motorových kluzáků a letadel. Továrna od svého založení vyrobila více než 5 000 letadel, v posledních letech ale vyráběla jenom několik letadel ročně. Zdroj: ČTK

Harkinovi hrozilo až deset let za to, že si podle obžaloby od konce roku 2008 nechal sjednat šest půjček na celkem na 18,8 milionu korun.

"Klasický způsob podvodníků. Sliboval, že má majetek v řádech desítek až stovek milionů korun, ale ve skutečnosti jím nevládl. Zatajil špatné hospodaření firmy, aby peníze dostal," řekl soudce Radomír Koudela o Harkinovi, který si půjčil 19 milionů korun od Miloslava Tuttera a nevrátil je.

"Půjčky měly jít na mzdy zaměstnanců, na zaplacení nedoplatků sociálního a zdravotního pojištění a daně z příjmu či na úhradu závazků z obchodního styku," upřesnil už během procesu státní zástupce Leo Foltýn.

Peníze, které měly posloužit na záchranu krachující továrny v Otrokovicích, ale nejspíš zamířily úplně jiným směrem a Harkin je ani dodnes nevrátil. Moravan Aviation později zkrachoval.

Harkin poslal soudu dopis, o vinících má jasno

Harkin za viníky označuje bývalou ředitelku Moravanu Aviation Jarmilu Buriánovou a věřitele Tuttera, ale jejich výpověď byla podle soudu přesvědčivá.

Buriánová tvrdila, že půjčky s Tutterem podepisovala podle pokynů Harkina. Harkinův obhájce to zpochybnil a řekl, že není prokázáno, jaká byla v této věci komunikace mezi jeho klientem a Buriánovou.

Odmítl také tvrzení žalobce, že to byl klasický "tunel". "Když Harkin za 50 milionů korun Moravan Aviation kupoval, tak určitě ne s tím, že chce o peníze přijít," je přesvědčen Šabršula.

Harkin poslal soudu dopis, v němž za viníky přímo označuje Buriánovou a svého hlavního věřitele Tuttera, který do své letecké firmy Zlin Aircraft přetáhl zaměstnance a know-how Moravanu Aviation. "Vědomě lžou. Spolupracovali spolu tak, aby mohli majetek Moravanu ukrást," napsal irský podnikatel.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pracovnici pražské pekárny uvázla ruka ve stroji na rohlíky

Hasiči vyprostili ženě ruku ze stroje na rohlíky (17.1.2018)

Hasiči a záchranáři zasahovali odpoledne v pekárně v Praze na Vinohradech, kde jednu z pracovnic zranil stroj na...

Neobohatila jsem se, hájí se exředitelka školky souzená za zpronevěru

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Lounský okresní soud rozplétá případ z Mateřské školy v Podbořanech, v němž je ze zpronevěry obžalovaná bývalá...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Najdete na iDNES.cz