Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Americký milionář hledá v moři uprchlíky, na břeh jich dovezl už 9 tisíc

  17:54aktualizováno  17:54
Kromě lodí Evropské unie brázdí Středozemní moře i soukromníci, kteří se rozhodli, že pomůžou se zachraňováním migrantů. Američan Christopher Catrambone vyhledává čluny s uprchlíky u pobřeží Malty. Od loňského roku zachránil už více než devět tisíc lidí.

Záchrana migrantů na Středozemním moři (4. srpna 2015) | foto: Reuters

Loď Fénix rodiny 33letého milionáře Catrambona pomáhá zachraňovat uprchlíky z potápějících se bárek už od loňského roku. „Viděli jsme z lodi záchrannou vestu, která patřila někomu, kdo to pravděpodobně nezvládl ke břehu,“ popsala první impuls k charitativní operaci Catrambonova manželka Regina v reportáži serveru Vice News

Catrambone nejprve sháněl vhodné plavidlo. Nalezl bývalou rybářskou loď s rozsáhlým podpalubím, kde je dostatek prostoru. Poté založil projekt Záchranná námořní stanice pro migranty (MOAS) a s lodí Fénix se u pobřeží Malty pustil do pátrání po kocábkách s uprchlíky. Nalezené běžence bere na svou loď a poskytuje jim základní lékařskou pomoc.

Uprchlická krize

Loď je vybavená vojenskými drony, sofistikovaným komunikačním systémem a armádními záchrannými čluny. Catrambone začal také spolupracovat s neziskovou organizací Lékaři bez hranic, která dodala šest tun zdravotnického materiálu a přispěla částkou 1,7 milionu eur (zhruba 46 milionů korun).

Catrambonovi do své dobročinné mise investovali už osm milionů dolarů (přibližně 197 milionů korun). „To není šílená investice, když si pomyslíte, že zachráníte všechny ty lidi, všechny ty životy. Udělali jsme, co jsme s našimi zdroji mohli. Kéž bychom měli víc,“ dodala Regina Catrambone. Na webové stránce projektu na jejich činnost může kdokoli přispět.

Politici ale finanční podporu neplánují. „Státy by neměly abdikovat na svou odpovědnost. Když jde o záchranu životů a bezpečnost na moři, bylo by příliš jednoduché jen vypisovat šeky, aby někdo jiný dělal práci, která je jednou z klíčových funkcí států,“ uvedl maltský premiér Joseph Muscat. 

Na tom, že jen vypisovat šeky nestačí, se Catrambone s Muscatem shodne. Narozdíl od politika se však za vlastní peníze vydává denně na moře. „To, že jste nejchytřejší člověk v místnosti ještě neznamená, že musíte vydělávat každou minutu,“ podotkl ke své aktivitě Catrambone. 

Ostrov Malta je přímo na trase migrantů z Libye do Evropy. Jen za letošek se touto cestu plavily k hranicím Evropské unie desetitisíce lidí. Převaděči uprchlíkům však často nedají ani dostatek paliva, aby se dostali k břehům EU, a tak migranti musí čekat na záchrannou loď.

Hlavní migrační trasy současnosti.
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Najdete na iDNES.cz