Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Uprchlík vyrazil za uprchlíky

  16:05aktualizováno  16:05
Kašava - Upoutat pozornost veřejnosti na situaci uprchlíků chce čtyřiačtyřicetiletý Moldavan Valerij Calcev, který žije v pobytovém středisku v Kašavě na Zlínsku. Ve středu ráno se v jasně žlutém tričku se symbolem srdce a nápisem JAKO DAR vydal na kole na okružní desetidenní cestu po azylových zařízeních v Česku.
Podívejte se na snímky uprchlíka na kole.

Calcev ujede asi 1200 kilometrů a kromě uprchlických táborů se setká také se starosty měst a obcí, kde mají tato zařízení sídlo nebo kterými bude projíždět. Je žadatelem o humanitární azyl.

V Česku žije od podzimu 1999 a říká, že se mu zde líbí. Původním povoláním je masér. Chce dosáhnout také toho, aby k nám mohla přijet také jeho manželka a dvě zdravotně postižené děti, najít si práci a získat prostředky pro léčení syna a dcery.

Sám Calcev je rovněž od narození invalida, který těžce napadá na jednu nohu.

Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra provozuje na území České republiky několik typů azylových zařízení. V polovině roku 1990 vznikly na území ČR první azylová zařízení v Bělé-Jezové (okr. Mladá Boleslav) a v Zastávce u Brna (okr. Brno-venkov). V roce 1991 bylo zřízeno třetí pobytové středisko v Červeném Újezdě (okr. Teplice v Čechách) a v roce 1994 vzniklo pobytové středisko ve Vyšních Lhotách (okr. Frýdek-Místek), které bylo v říjnu roku 1998 přeměněno na přijímací středisko. S účinností od 1.3. 2000 vzniklo nové pobytové středisko Havířov-Dolní Suchá, které bylo do té doby detašovaným pracovištěm přijímacího střediska Vyšní Lhoty. V současné době se připravuje otevření pobytového střediska v Kostelci nad Orlicí. Od 18.5. 2000 bylo otevřeno první azylové zařízení provozované obcí v Seči u Chrudimi.

"Chci upozornit na problémy postižených, ale také ukázat, že invalidé mohou být užiteční," říká Calcev.

Má v úmyslu založit fond s názvem "Srdce jako dar", z něhož by měly být poskytovány prostředky běžencům s tělesným postižením pro jejich lepší integraci do společnosti.

První Calcevovou zastávkou byl Obecní úřad přímo v Kašavě. "Vaše prohlášení předám členům zastupitelstva," ujistil cyklistu starosta Stanislav Marcoň a popřál mu šťastnou cestu.

Calcev měl v plánu dojet ve středu až do uprchlických zařízení v Zastávce u Brna a ve Zbýšově, ve čtvrtek má navštívit Vyšní Lhoty a Havířov. Osamělého cyklistu doprovází autem pracovník Charity Zlín Radim Bačuvčík. Jeho úkolem bude převážet uprchlíkova zavazadla a v případě potřeby zajistit i základní servis kola.

Pobytové středisko pro uprchlíky v Kašavě má kapacitu sto lůžek. "Občas se vyskytnou nějaké problémy, ale v zásadě je soužití obce s uprchlickým střediskem dobré," podotkl starosta Marcoň.

"Od července 1990, kdy byl přijat zákon o azylu, do letošního května o něj požádalo 41.232 občanů z 54 zemí," informovala ČTK pracovnice tiskového odboru ministerstva vnitra Marie Masaříková. Azyl obdrželo 2076 žadatelů, například 474 lidí z Rumunska, 175 ze zemí bývalého Sovětského svazu, 70 z Iráku a 78 z Ruska.

Moldavec Valerij Calčev vyrazil 27. června na kole z uprchlického tábora v Kašavě na Zlínsku na cestu po uprchlických zařízeních v České republice, kterou chce dopomoci založení fondu "Srdce jako dar" pro tělesně postižené běžence. Celkem by měl Calčev ujet asi 1200 kilometrů. (27.6.2001)

Moldavec Valerij Calčev vyrazil 27. června na kole z uprchlického tábora v Kašavě na Zlínsku na cestu po uprchlických zařízeních v České republice, kterou chce dopomoci založení fondu "Srdce jako dar" pro tělesně postižené běžence. Celkem by měl Calčev ujet asi 1200 kilometrů. (27.6.2001)

Moldavec Valerij Calčev vyrazil 27. června na kole z uprchlického tábora v Kašavě na Zlínsku na cestu po uprchlických zařízeních v České republice, kterou chce dopomoci založení fondu "Srdce jako dar" pro tělesně postižené běžence. Celkem by měl Calčev ujet asi 1200 kilometrů. (27.6.2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...Najdete na iDNES.cz