Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Uprchlík chtěl pomoc, policisté ho udali

  0:01aktualizováno  0:01
Kvůli účasti na několika protivládních demonstracích strávil dvaatřicetiletý Íránec Alíréza Jadolláhí za mřížemi už dva roky. Když mu za to, že se angažuje v opozici, hrozilo v Íránu dalších sedm let vězení, jak tvrdí, na nic nečekal a uprchl. V domnění, že bude v bezpečí, požádal v srpnu o azyl Česko.

Pomoci se nedočkal, právě naopak. České úřady, místo aby jej chránily, ho udaly íránské ambasádě.

Výsledek se už dostavil. Íránská policie minulý týden vyslýchala Alírézova bratra a pohrozila mu zatčením. Vězeňská cela čeká i na Alírézu, jen co ho české úřady dopraví zpátky "domů", jak slibují.

Ke svému činu se dnes úředníci ministerstva vnitra (kteří se podle zákona měli starat o Alírézovo bezpečí) ani cizinecká policie (jejíž příslušníci muže na schůzku s tajemníkem íránské ambasády bez jeho souhlasu dovedli) nehlásí. A vinu za porušení mezinárodních konvencí i českého azylového zákona svalují na sebe navzájem.

Větší díl odpovědnosti za incident, který se odehrál 4. září, nese odbor azylové politiky ministerstva vnitra, který se měl ze zákona postarat o mužovo bezpečí. Jeho ředitel Tomáš Haišman však tvrdí, že o ničem neví.

"Pracovníci ministerstva vnitra ani policie nekontaktovali zástupce íránské ambasády, a už vůbec nezprostředkovávali zmíněné setkání," vzkázal přes tiskové oddělení ministerstva Haišman.

Podle mluvčí cizinecké policie Barbory Kudláčkové však nemluví pravdu. "Je pravda, že naši policisté odvedli tohoto žadatele o azyl z prostoru hlídaného zařízení na pražské Ruzyni a dovedli ho na schůzku se zástupcem íránské ambasády. Ten muž neměl doklady a bylo třeba, aby mu ambasáda vystavila nové," uvedla Kudláčková.

Zdůraznila, že Haišmanovi úředníci dali ke schůzce souhlas. "Jinak bychom ho vůbec nemohli z uprchlického zařízení odvést. Bez jejich souhlasu a vědomí to není možné," vysvětlila Kudláčková.

Případ chce prověřit vicepremiér Petr Mareš, do jehož kompetencí patří dohled nad dodržováním lidských práv. "Vůbec nechápu, jak se mohli policisté a úředníci azylového odboru něčeho takového dopustit. Postupovali nesprávně a toho muže ohrozili. Neměli to udělat v žádném případě, ani kdyby ho podezřívali třeba z extremismu," řekl.

Výmluva, že bylo třeba uprchlíkovi, kterému byla později žádost o azyl zamítnuta, obstarat nové doklady, neobstojí. "Náhradní doklad v těchto případech vystavuje cizinecká policie," upozornila mluvčí pražské mise Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Marta Miklušáková.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz