Uprchlickou krizi způsobuje oteplování

  • 4
Bývalý americký prezident Bill Clinton pronesl v noci na neděli šokující prohlášení. "Pokud svět nebude reagovat na změny klimatu, ze stovek tisíc lidí se stanou běženci," varoval Clinton v australském Sydney. Tvrdí, že globální oteplování může způsobit podstatně horší uprchlickou krizi, než jaké čelí Austrálie v posledních dvou týdnech.

"Vědecká zjištění jsou nezvratná. Pokud bude teplota na světě následujících padesát let vytrvale růst tak, jak tomu bylo posledních deset let, budeme svědky toho, jak Tichý oceán zaplaví ostrovy, na nichž žijí některé malé národy," konstatoval Clinton.

"Pokud si teď děláte starosti s asi čtyřmi sty uprchlíky, ponechte svět, ať se dalších padesát let otepluje. Vaše vnoučata pak budou mít starosti se 400 tisíci běženci," vysvětlil v narážce na případ Afghánců, kteří se na norské nákladní lodi vydali žádat o australský azyl. Tamní úřady však odmítly povolit plavidlu přistát u australských břehů a vysloužily si tak tvrdou mezinárodní kritiku.

Podívejte se na fotografie

Více než 430 afghánských běženců, kteří čekají na svůj další osud na lodi Manoora, se stalo předmětem diplomatického sporu mezi Austrálií, Indonésií a Norskem poté, co byli zachráněni z potápějícího se indonéského trajektu poblíž australského pobřeží.

Příští týden by měli být uprchlíci přepraveni na Papuu-Novou Guineu v rámci plánu na jejich přesídlení do ostrovních států Tichého oceánu.

Austrálie odmítla další uprchlíky, čtěte ZDE.

O osudu odmítnutých běženců, kteří uvízli na norské lodi, jsme podrobně informovali ZDE.

Anabáze uprchlíků, které nikdo nechce

23. srpna - Norská loď Tampa vyplula od australského pobřeží směrem na Singapur.
26. srpna - Tampa zachránila poblíž Indonésie 438 ilegálních uprchlíků (420 Afghánců, 13 Srílančanů a pět Indonésanů) z potápějící se rybářské lodi. Běženci mířili do Austrálie.
27. srpna - Utečenci pod pohrůžkou sebevražd a vzpoury donutili kapitána loni Tampa Arneho Rinnana přistát u australského Vánočního ostrova. Australský premiér John Howard oznámil, že Austrálie běžence nepřijme. Stejně odmítavé stanovisko zaujala i Indonésie.
28. srpna - Na loď vstoupili australští vojáci. Někteří běženci zahájili hladovku.
29. srpna - Australská vláda odmítla plavidlu povolit vplout do svých výsostných vod, norský kapitán ale výzvu neuposlechl.
30. srpna - Canberra opět odmítla přijmout uprchlíky. Novozélandská premiérka Helen Clarková oznámila, že Nový Zéland je připraven přijmout část uprchlíků.
31. srpna - Východní Timor nabídl běžencům útočiště; návrh nebyl přijat. Ochotu přijmout část uprchlíků vyjádřilo i Norsko.
1. září - Howard oznámil, že Nový Zéland a tichomořský ostrov Nauru běžence přijmou. Majitelé lodi ale oznámili, že nepřevezou téměř 440 uprchlíků na Nový Zéland a Nauru s tím, že jejich plavidlo může podle předpisů plout s maximálně 50 pasažéry.
2. září - Austrálie se dohodla s vládou Papuy-Nové Guineje na tom, že dočasně přijme uprchlíky z Tampy. Odtud mají být letecky dopraveni na Nový Zéland a ostrov Nauru.
3. září - Australská armáda začne přepravovat uprchlíky z lodi Tampa u australského Vánočního ostrova na loď australského vojenského námořnictva Manoora, která je poté dopraví na Papuu-Novou Guineu. Přesun běženců umožnilo rozhodnutí federálního soudu v Melbourne, který zrušil soudní zákaz přepravy uprchlíků z australských výsostných vod.

Situace kolem norské lodi s více než čtyřmi sty běženci na palubě se zdramatizovala. Indonésie, která byla ještě před pár hodinami ochotná běžence přijmout, změnila postoj. Nyní indonéský ministr zahraničí Hassan Wirayuda tvrdí, že běženci dočasný azyl nedostanou, 28. srpna 2001


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video