Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Migranty děsí nový nepřítel, ve Středozemním moři umírají na podchlazení

  10:25aktualizováno  10:25
Uprchlíci absolvují nebezpečnou plavbu přes Středozemní moře navzdory zhoršujícím se podmínkám. Někteří z nich kvůli mrazům zemřeli na podchlazení. Podle záchranářů je to poprvé, kdy migranti na plavidlech směřujících z Afriky do Evropy skonali tímto způsobem. Většinou umírají po otravě výpary z motorů nebo utonou v moři.

Italské námořnictvo, lodě několika nevládních organizací a další plavidla v pondělí zachránily u libyjského pobřeží zhruba 6500 migrantů plujících do Itálie (29.8.2016). | foto: AP

Evropští zákonodárci si v uplynulých týdnech pochvalují, jak dobře funguje chatrná dohoda s Tureckem, která zastavila proud migrantů směřujících do Řecka (více o dohodě zde). Stranou zájmu je však tradiční středomořská cesta. Ta je pro uprchlíky mnohem nebezpečnější. Přesto ji v porovnání s rekordním rokem 2014 využilo více lidí.

PŘEHLEDNĚ: Plavba z Libye je smrtící. Kdo a jak se na ni vydává?

Odpovídá tomu i počet uprchlíků, kteří ve vodách Středozemního moře zemřeli. V letošním roce zde skonalo více než 4 700 lidí. Nejčastěji se utopili, když šlo ke dnu jejich plavidlo. Výjimkou není ani otrava výpary a směsí paliva a vody. S blížící se zimou se musí uprchlíci potýkat s dalším nepřítelem.

Tím jsou velmi nízké teploty, které na moři panují. Skutečné mrazy přijdou až v následujících týdnech, přesto tým Lékařů bez hranic zaznamenal první dva případy umrznutí. Zdravotní sestra Helmi Emmenová pro server The Independent uvedla, že dvě ženy umrzly v neděli na gumovém člunu, na kterém cestovalo asi 120 uprchlíků.

08.prosince 2016 v 16:24, příspěvek archivován: 09.prosince 2016 v 10:07

The weather has changed; cold, wind, rain & 4-5 meter waves. But the #Aquarius will be here all winter, we're the only NGO ship on the #Med. https://t.co/zDXvWcUDtY

Jedna z žen byla prohlášena za mrtvou ještě před vyzvednutím na palubu záchranného plavidla Aquarius. „Druhá stále dýchala a měla puls. Dali jsme jí kyslíkovou masku. Přestala však dýchat a její srdce se zastavilo. Nedokázali jsme ji zachránit,“ popsala Emmenová.

Obě ženy byly velmi hubené, trpěly podvýživou. Cestu z Libye absolvovaly pouze v tričku. Podle Emmenové bude případů úmrtí na podchlazení přibývat.

Plavba po teroru v Libyi

Uprchlíci se na plavbu z Libye často vydávají ve špatném zdravotním stavu. Ze severu Afriky si odnášejí následky bití a znásilnění. Někteří migranti končí ve zdejších vězeních. Mnozí běženci dokonce nechtějí absolvovat cestu přes moře. Libyjští ozbrojenci a pašeráci je však nutí na lodě nastupovat se zbraní v ruce.

Fotogalerie

Velitel unijní námořní operace ve Středozemním moři Enrico Credendino minulý týden ve své zprávě informoval, že města na libyjském pobřeží získávají každý rok z pašování lidí do Evropy v přepočtu až 8,8 miliard korun. Kriminální a pašerácké gangy nevybírají od migrantů pouze peníze za cestu do Evropy. Často je nutí pracovat jako „moderní otroky“ nebo vydělávat prostitucí, dokud nemají dostatek peněz, aby se vykoupili ze zajetí (více zde).

Na sklonku listopadu úřady v Itálii oznámily rekordní počet uprchlíků, kteří se do země od začátku roku dostali libyjskou trasou. Do Itálie přes Středozemní moře připlulo již 171 000 běženců, o tisíc víc než v dosud rekordním roce 2014. Zájem migrantů o cestu z Libye vzrostl poté, co se začátkem roku uzavřela takzvaná balkánská trasa.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Připravte si plynové masky, velí Filipíny. Sopka Mayon je opět vzhůru

Filipínská sopka Mayon se znovu probudila. (22. ledna 2018)

Filipínské úřady v pondělí po mohutné erupci vulkánu Mayon na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon vyhlásily...

Český senior dostal v Hongkongu za pašování kokainu 27 let

Kokain (ilustrační foto)

K 27 rokům vězení byl v Hongkongu za pašování drog odsouzen téměř 70letý český občan, uvedl Radiožurnál. Čech vinu...

Katalánský expremiér opustil azyl v Belgii, stále mu hrozí zatčení

Katalánský expremiér Carles Puigdemont (vlevo) přiletěl do Dánska. (22. ledna...

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont poprvé po téměř třech měsících opustil Belgii, kam uprchl před hrozbou...

Najdete na iDNES.cz