Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Uprchlíci stále zůstavají na moři

  10:30aktualizováno  10:30
Drama asi 450 běženců se v sobotu opět zkomplikovalo. Ujmou se jich Nový Zéland a tichomořský ostrov Nauru, oznámil australský premiér. Australský federální soudce Tony North však později zakázal, aby byli uprchlíci vyvezeni z australských výsostných vod. Přesun běženců si nepřejí ani majitelé lodi.

O osudu uprchlíků má v neděli rozhodnout soudní líčení. Soudce ho svolal na žádost australského sdružení lidských práv, které chce, aby Canberra povolila uprchlíkům vylodit se na Vánoční ostrov a nechala je požádat Austrálii o azyl. Podle sdružení už nyní spadají uprchlíci pod australskou justici, protože Tampa kotví v australských teritoriálních vodách. Mluvčí ministerstva pro imigraci Philip Ruddock řekl, že vláda hodlá na nedělním slyšení bránit způsob, jakým dosud krizi řešila.

"Oznamuji, že jsme dosáhli dohody s vládami Nového Zélandu a Nauru ohledně běženců, které vzala na svou palubu loď Tampa," oznámil před soudním rozhodnutím australský premiér John Howard na tiskové konferenci v Sydney.

Zhruba sto padesát běženců půjde podle něho na Nový Zéland a zbytek na ostrovní stát v západním Tichomoří Nauru. "Ti, kdo budou na Novém Zélandu shledáni skutečným uprchlíky, tam zůstanou," oznámil Howard.

Majitelé norské lodi Tampa však oznámili, že si nepřejí, aby plavidlo s běženci zamířilo na Nový Zéland a tichomořský ostrov Nauru. "Je otázkou, jak se tam dostanou. Naše plavidlo je tam nedopraví," prohlásil mluvčí norské společnosti Wallenius Wilhelmsen. "Jediným řešením je vzít je na australskou půdu," dodal.

Austrálie, kde chtějí běženci požádat o azyl, byla v posledních dnech pod silným tlakem mezinárodního společenství. To ji vyzývalo, aby povolila běžencům dočasně přistát na Vánočním ostrově.

Uprchlíci jsou na útěku nejméně měsíc, někteří dokonce osm měsíců. Podle norského velvyslance, který je v pátek navštívil, jsou v pořádku, mají co jíst a pít.

V pátek projevilo ochotu běžence přijmou kromě Nového Zélandu také Norsko a Východní Timor. Ten ale podmínil svou nabídku tím, že jejich dočasný pobyt musí financovat OSN.

ČTVRTEK: OSN žádalo Austrálii, aby běžence přijala
Umožněte norské lodi s 434 uprchlíky přistát u Vánočního ostrova, žádala ve čtvrtek Australany vysoká komisařka OSN pro uprchlíky Mary Robinsonová. Výzva přišla v době, kdy úřady australského státu Queensland informovaly o dalším plavidle s asi 40 uprchlíky, které údajně směřuje do země.

Robinsonová prohlásila, že Canberra musí asijské běžence přijmout. Odvolává se přitom na konvenci OSN o lidských právech. Ta umožňuje těm, kteří se na moři ocitli v nouzi, uchýlit se do nejbližšího přístavu.

Představitelka Organizace spojených národů zároveň pochválila osádku norského plavidla, která uprchlíky zachránila z dřevěné lodi, jež se začínala potápět.

STŘEDA: Austrálie plavidlo vyhnala ze svých vod
Australské zvláštní jednotky ovládly norskou nákladní loď. Plavidlo totiž u Vánočního ostrova bez povolení vplulo do australských výsostných vod. Komando kapitánovi nařídilo, aby se otočil a s běženci plul zpět - do mezinárodních vod.

Kapitán ale odmítl Australany poslechnout. Vojáci vyzbrojení automatickými zbraněmi do řízení nezasáhli a snažili se na lodi udržet pořádek. Vojáky, kteří vtrhli na palubu, doprovázeli i lékaři, kteří osazenstvo lodi prohlídli.

Premiér: Posádka porušila normy
Podle australského premiéra Johna Howarda loď tím, že ignorovala zákaz Austrálie vplout do jejích vod, porušila mezinárodní právo. "Loď je nyní pod kontrolou Zvláštních leteckých sil (SAS)," dodal Howard.

Norský kapitán neuposlechl výzvy australských úřadů, aby se k ostrovu nepřibližoval, s odůvodněním, že se zdravotní stav mnoha běženců povážlivě zhoršuje. Austrálie dosud nereagovala na kapitánovu žádost, aby na palubu dopravila lékařské potřeby, potraviny, záchranné vesty a léky.

Norská společnost, které plavidlo patří, od počátku týdne upozorňuje, že nákladní loď je určena maximálně pro čtyřicet lidí. 

Norsko Austrálii žaluje v OSN
Norská vláda se ve středu rozhodla pohnat Austrálii k odpovědnosti před OSN. Viní jí z podílu na osudu stovek asijských uprchlíků z Tampy.

Norský ministr zahraničí Thorbjoern Jagland prohlásil, že se Oslo obrátí na Mezinárodní námořní organizaci při OSN, na Úřad vysoké komisařky OSN pro uprchlíky a na Mezinárodní výbor Červeného kříže, aby je zpravilo o situaci.

Norsko podle něho považuje zákaz australské vlády, aby loď Tampa zakotvila u Vánočního ostrova, za porušení mezinárodního práva. To v případě krajní nouze umožňuje vpuštění jakéhokoli plavidla do nejbližšího přístavu.

Taliban: Nejde o politiku
Afghánské vládní hnutí Taliban kvůli tomu, že většinu běženců tvoří Afghánci,  australskou vládu vyzvalo, aby se o uprchlíky postarala. Jde prý o humanitární krizi, která nemá s politikou nic společného.

AFP: Krize kolem uprchlíků možná pomůže premiérovi
Agentura AFP uvedla, že situace kolem běženců se stává v Austrálii součástí politického boje před parlamentními volbami. Ty proběhnou koncem roku. I když to předseda vlády odmítá, jeho dosud nízká popularita roste. Jeho odmítnutí loď přijmout podporuje podle nového průzkumu veřejného mínění devadesát procent Australanů. Některá místní média ale vládu obviňují z nelidskosti.

ÚTERÝ: Austrálie ani Indonésie o uprchlíky nestojí
Situace kolem norské lodi s více než čtyřmi sty běženci na palubě se zdramatizovala v úterý. Indonésie, která byla původně ochotná běžence přijmout, změnila postoj. Indonéský ministr zahraničí Hassan Wirayuda tvrdil, že běženci dočasný azyl nedostanou.

Wirayuda hájil postoj své země tím, že prý má s podobnými případy nepříjemné zkušenosti z minulosti. "Měli bychom je snad přijmout? Naše zákony to ale přece nedovolují," dodal.

Mluvčí ministrova úřadu Sulaiman Abdul Manan ale dříve řekl, že Indonésie migrantům dočasné útočiště poskytne. "Přijmeme je z humanitárních důvodů. Když je nechce Austrálie, kam jinam mohou jít?" prohlásil.

Na lodi je 10krát více lidí, než pro kolik je určena
Podle zástupce Wilh Wilhelmsena jsou na palubě Tampy hrozivé podmínky.

"Nemocní na lodi naléhavě potřebují léky," řekl agentuře Reuters viceprezident společnosti Hans Christian Bangsmoen. Upřesnil rovněž, že mezi uprchlíky, většinou z Afghánistánu, ale i z Pákistánu, Srí Lanky a Indonésie, je 43 dětí. Nejmladšímu je pouhý rok. Na lodi je i 26 žen - dvě jsou těhotné.

VÝVOJ PŘÍPADU:
Norské plavidlo Tampa plující z Austrálie do Singapuru zaslechlo v neděli volání o pomoc. Když se 434 lidí z poškozené lodi dostalo na palubu, ukázalo se, že jde o běžence.

Přestože Tampa původně směřovala jinam, imigranti její posádku přinutili, aby loď obrátila a přistála na Vánočním ostrově. Mluvčí australské pátrací a záchranářské služby Ben Mitchell v pondělí řekl, že jeho oddělení zachytilo zprávu vysílanou kapitánem Tampy. "V zájmu bezpečnosti své posádky jsem se rozhodl přistát na Vánočním ostrově," dodal Mitchell.

Vánoční ostrov leží asi 1500 kilometrů západně od australského pobřeží a 350 kilometrů od indonéského ostrova Jáva. Sem a na Území korálových ostrovů směřuje nejvíce žadatelů o azyl v Austrálii.

Austrálie: Tady nepřistanou
Austrálie oznámila, že norské plavidlo Tampa nepřijme. Dala tak jasně najevo, že ilegálním emigrantům neudělí azyl.

"Loď nedostala povolení vplout do australských teritoriálních vod a nedostala povolení k přistání v Austrálii či na jiném australském území," oznámily australské úřady. Tvrdý postoj zdůvodnily tím, že musí dát jasný signál všem dalším uprchlíkům snažícím se o emigraci. Za posledních 11 dní se o to pokusilo již 1500 lidí.

Podle Austrálie jde o záležitost mezinárodního práva, kterou musejí vyřešit vlády Indonésie a Norska.

SITUACE NA LODI

Uprchlíci začali v úterý držet hladovku. Pohrozili navíc, že pokud je Austrálie nepřijme, začnou skákat do moře. Muhammad Alí Afghání, učitel emigrující z Afghánistánu, se s agenturou Reuters podělil o obavy, že lidé na palubě Tampy přejdou k zoufalým činům. "Mnoho lidí zde již zažilo vězení a perzekuci ve své zemi a nemají jinou naději," řekl.

Situace kolem norské lodi s více než čtyřmi sty běženci na palubě se zdramatizovala. Indonésie, která byla ještě před pár hodinami ochotná běžence přijmout, změnila postoj. Nyní indonéský ministr zahraničí Hassan Wirayuda tvrdí, že běženci dočasný azyl nedostanou, 28. srpna 2001

Nákladní loď je určena maximálně pro tyřicet lidí. Posádka na palubě nemá dostatek potravin, vody, ani záchranných vest, 28. srpna 2001

Norské plavidlo Tampa plující z Austrálie do Singapuru zaslechlo v neděli volání o pomoc. Když se 434 lidí z poškozené lodi dostalo na palubu, ukázalo se, že jde o běžence, 28. srpna 2001

Podle zástupce norské firmy Wilh Wilhelmsena jsou na palubě Tampy hrozivé podmínky. "Nemocní na lodi naléhavě potřebují léky," řekl agentuře Reuters viceprezident společnosti Hans Christian Bangsmoen. Upřesnil rovněž, že mezi uprchlíky, většinou z Afghánistánu, ale i z Pákistánu, Srí Lanky a Indonésie, je 43 dětí. Nejmladšímu je pouhý rok. Na lodi je i 26 žen - dvě jsou těhotné, 28. srpna 2001

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

V Británii soudí chirurga, který se podepisoval laserem na játra pacientů

Simon Bramhall  odchází od soudu (13. prosince 2017)

Soud v britském Birminghamu ve středu uznal vinným 53letého chirurga, který vypaloval své iniciály do jater pacientů....

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

Velká prohra pro Mayovou. Poslanci prosadili finální hlasování o brexitu

Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu utrpěla jednu z největší porážek na postu premiérky. Parlament si proti její...Najdete na iDNES.cz