Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Uprchlíci po třech dnech ukončili protest

  19:05aktualizováno  19:05
Praha - Běženci z bývalého Sovětského svazu, kteří drželi hladovku na prostest proti poměrům v uprchlickém táboře Červený Újezd a marně v Praze žádali kubánskou ambasádu o politický azyl, po třech dnech vyjednávání s českými úřady odjeli do jiného utečeneckého tábora. "Zjistili, že by jejich azylové řízení mohlo být ukončeno a byli by vyhoštěni z republiky, pokud by se do tábora nevrátili," řekla Dana Němcová, pracovnice poradny pro uprchlíky Českého helsinského výboru, kde emigranti strávili jednu noc. Název uprchlického tábora odmítla sdělit, protože se běženci obávají o svoji bezpečnost.

Skupina uprchlíků tvrdila, že v Červeném Újezdě jsou nelidské podmínky a že čekání na azyl je příliš dlouhé. Svá obvinění ale ničím nedoložili, prohlašovali, že by po zveřejnění důkazů mohli být ohroženi. Vedení tábora se odmítlo k tvrzení imigrantů vyjádřit. Zástupce ředitele František Švíbek pouze ČTK řekl, že pracovníci tábora nemohou nijak ovlivnit průběh ani délku azylového řízení.

Uprchlíci stále bezvýsledně putují po úřadech

Jedenáct běženců z uprchlického tábora Červený Újezd na Teplicku v úterý neuspělo se svými protesty na kubánské ambasádě v Praze, kde předali dopis adresovaný kubánskému prezidentovi Fidelu Castrovi. V dopise ho žádají o azyl. Poté, co velvyslanectví jejich požadavkům nevyhovělo, odešli k budově Českého helsinského výboru, kde hodlají setrvat, dokud se nevyřeší jejich požadavky.

"Někteří z uprchlíků jsou v táboře už osm měsíců, a proto na ně drobné konflikty, k nimž zde občas dojde, doléhají silněji než obvykle," řekla Dana Němcová z Českého helsinského výboru. Dodala, že zatím neví, co budou s běženci dosud držícími hladovku dělat, protože v kancelářích zůstat nemohou. "Největší problém ve vyjednávání s nimi je, že se obávají vrátit zpět do Červeného Újezda a nechtějí ani do žádného jiného uprchlického tábora."

Marie Masaříková z tiskového oddělení Ministerstva vnitra uvedla, že o pobytu uprchlíků na Českém helsinském výboru nemá žádné oficiální informace, ale že s nimi jednali v pondělí odpoledne zástupci správy uprchlických zařízení. "Běženci ze schůzky odcházeli spokojeni a vypadalo to, že pochopili situaci. Záleží na nich, jestli se vrátí do tábora a bude pokračovat jejich azylové řízení. Pakliže se nevrátí, může být procedura přerušena a hrozí jim vyhoštění."

Běžencům, kteří pocházejí ze zemí bývalého Sovětského svazu, se nelíbí zacházení v uprchlickém táboře Červený Újezd a dlouhé čekání na azyl v České republice. Svoje protesty zahájili už v pondělí před pražským sídlem Vysoké komisařky OSN pro lidská práva, odkud se během dne přesunuli ke kubánskému velvyslanectví.

Jedenáct uprchlíků drží hladovku za dodržování lidských práv v uprchlickém táboře od pondělního večera. "Nyní se hodláme obrátit se svou záležitostí na Český helsinský výbor," řekl v úterý ráno jeden z běženců. Před odchodem od kubánské ambasády ujistil, že pokračují v protestní hladovce.

Kuba podle odmítnutých žadatelů nechce zasahovat do vzniklé situace, která v České republice kolem uprchlíků nastala. Zástupci velvyslanectví poradili běžencům, aby se znovu obrátili na Úřad vysoké komisařky OSN pro uprchlíky, ministerstvo vnitra a další organizace, které se problematikou uprchlíků v zabývají. "Nyní se hodláme obrátit se svou záležitostí na Český helsinský výbor," řekl jeden z běženců.

Jeden z uprchlíků uvedl, že rozhodnutí požádat na kubánském velvyslanectví o azyl mělo zdůraznit, že tito běženci nejsou ekonomickými, ale politickými uprchlíky. Zástupcům ambasády předali dopis adresovaný kubánskému prezidentovi Fidelu Castrovi, v němž se na něj skupina obrátila se žádostí o pomoc. Pracovníci velvyslanectví prý dopis převzali, ale jen jako informaci o jejich situaci.

Uprchlíci  zahájili před kubánskou ambasádou hladovku

"Zahájili jsme hladovku a budeme tu celou noc i klidně další dny než nás na ambasádě přijmou," uvedl v pondělí odpoledne mluvčí uprchlíků Ermek Spataev z Ruska.

Ke kubánské ambasádě se skupina uprchlíků vydala poté, co bez konkrétních výsledků jednali o svých požadavcích s ředitelem Úřadu pro uprchlíky Tomášem Haišmanem. "Neobviňujeme české občany, ale ministerstvo vnitra. Donutili nás," řekl zpravodaji MFD Ermek Spataev. V této souvislosti uvedl, že již předběžně poslali vyrozumění o celé situaci kubánským úřadům.

Jedenáct uprchlíků, kteři dopoledne demonstrovali před pražským sídlem Vysoké komisařky OSN pro lidská práva, protestuje proti špatným podmínkám v uprchlickém táboře Červený Újezd na Teplicku, kde je shromážděno čtyři sta lidí. V připadě svého neúspěchu běženci vyhrožovali zahájením hladovky a žádostí o kubánský azyl.

Účastnice demonstrace, Irina Kočajevova z Uzbekistánu, zpravodaji MFD k celé situaci řekla: "V Červeném Újezdu jsme už deset měsíců, atmosféra je tam srovnatelná s kriminálem, celý tábor ovládají ruské mafie, které nutí k prostituci dokonce i malé děti." Jak dodala, nemůže se vrátit domů a je jí jedno, kde skončí, i kdyby to měla být Kuba.

Protestní akce se jako přihlížející zúčastnila také Dana Němcová z poradny pro uprchlíky Českého helsinského výboru. "Ti lidé tam žijí ve stresu, a proto jejich protesty dokážeme pochopit. Rozhodně to ale není prostředek, který může tuto situaci řešit," uvedla D. Němcová. K údajnému působení mafie v táboře zpravodaji MFD řekla, že lze jen těžko uhlídat, co tam žadatelé o azyl mezi sebou dělají. "Je tam sice ostraha, ale k výstřelkám rozhodně dochází," dodala. Podle Němcové si lidé v uprchlických táborech odvykají normálně žít a řešení jejich protestů není uspokojivé.  

Jeden ze skupinky uprchlíků ze zemí bývalého Sovětského svazu před pražskou pobočkou úřadu Vysoké komisařky OSN pro uprchlíky, kteří se dožadovali dodržování lidských práv v uprchlickém táboře Červený Újezd, 19.6. 2000

Uprchlíci ze zemí bývalého Sovětského svazu se před sídlem Vysoké komisařky OSN pro uprchlíky v Praze dožadovali dodržování lidských práv v uprchlickém táboře Červený Újezd, 19.6. 2000

Dívenka z bývalého Sovětského svazu před pražskou pobočkou úřadu Vysoké komisařky OSN pro uprchlíky kde se spolu se svými krajany dožadovala dodržování lidských práv v uprchlickém táboře Červený Újezd, 19.6. 2000

Policista brání vstoupit do budovy pražské pobočky úřadu Vysoké komisařky OSN pro uprchlíky muži z bývalého Sovětského svazu, který se tu spolu se svými krajany dožadoval dodržování lidských práv v uprchlickém táboře Červený Újezd, 19. 6. 2000

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz