Na Balkán dorazily podzimní deště, uprchlíci se třesou pod pláštěnkami

  • 1506
Na Balkáně se s nadcházejícím podzimem ochlazuje, proud uprchlíků ale ani v současných deštích nepolevuje. Zdravotníci a dobrovolníci, kteří běžencům v chorvatských sběrných centrech pomáhají, však varují, že chladné noci musí venku trávit nejen mladí muži, ale i těhotné ženy a děti.

„Kdybych to věděl, vzal bych si na sebe něco teplejšího,“ říká íránský chemik Mehran Derachšíní. Chce do Velké Británie, ale momentálně musí trávit čas v chorvatském Opatovaci. Prší a není se kam schovat. „Nečekal jsem, že to bude tak těžké. I s pomocí a podporou, která tady je. Není jí dost.“

Na chorvatsko-srbské hranici přespávají uprchlíci i na místním pravoslavném hřbitově. Mezi náhrobky nocují děti, těhotné ženy i starší lidé a čekají, až pro ně přijedou autobusy. Mnohdy i celou noc. Mezi nimi i šestiletá afghánská holčička Maghana, které se po nekonečně dlouhé chůzi jde už jen velmi těžko.

Její patnáctiletá sestra Nahíd Rahímí zabalená v zimní bundě vypráví, že její rodina se vydala do Evropy, aby unikla všudypřítomnému strachu. „V Afghánistánu ženy nejsou lidé. Nemohou jít bezpečně ven,“ popsala pro BBC. Chladné počasí ani bolavé nohy je proto od další cesty do Evropy neodradí.

Během pátku dorazilo ze Srbska do Chorvatska více než deset tisíc běženců, což představuje dosavadní denní rekord. Od poloviny září, kdy migranti začali do západní Evropy ze Srbska ve větší míře přecházet právě přes Chorvatsko, už do země dorazilo přes 65 tisíc lidí.

Chorvatsko se nyní připravuje na možnost, že migrační trasy se stočí k jihu a uprchlíci do země začnou proudit přes Albánii a Černou Horu.

Chorvatské úřady proto počítají s tím, že do oblasti Dubrovníku bude brzy přicházet tři až pět tisíc uprchlíků denně. Dubrovničtí policisté a hasiči nyní vyklízejí budovy jugoslávské armády na poloostrově Prevlaka (více čtěte zde).

Sedmnáct migrantů zahynulo ve vlnách Egejského moře

Na Balkánský poloostrov i přes horšící se počasí míří přes řecké ostrovy u tureckého pobřeží tisíce uprchlíků. V neděli ráno se v Egejském moři utopilo sedmnáct migrantů. Na osmimetrové lodi se jich z tureckého Bodrumu na řecký ostrov Kos plavilo sedmatřicet.

Uprchlická krize

„Naši kolegové zachránili dvacet lidí a našli sedmnáct těl,“ potvrdil pro turecký list Hürriyet místní guvernér Amir Çiçek s tím, že se nikdo další nepohřešuje. Vyšetřování neštěstí však ještě není u konce.

Už v sobotu zabránily podle turecké agentury Anadolu místní úřady 31 běžencům původem ze Sýrie a Afghánistánu vyrazit na cestu po moři z Bodrumu na Kos.

Deset z nich se údajně pokusilo na ostrov doplavat, další dvě desítky se na cestu vydaly lodí. Nejbližší řecké egejské ostrovy leží jen pět až deset kilometrů západně od tureckých břehů.

Turecká pobřežní stráž už zachránila 53 tisíc migrantů, kteří se snažili dostat do Řecka, 274 osob se ale na cestě za lepším životem v Evropě utopilo, uvedl v neděli vicepremiér Numan Kurtulmuş. Neupřesnil však, za jaké časové období.

Zhruba pět tisíc migrantů dorazilo zatím během neděle do Rakouska, za celý víkend je jich už sedmnáct tisíc. Většinu z nich se podařilo rakouské policii rozvézt do tranzitních ubytoven. Část z nich se vydala taxíky rovnou na cestu do Vídně. Z rakouské metropole pak valná část běženců pokračuje vlaky do Salcburku a dál do Německa. Do Maďarska, odkud uprchlíci přicházejí, v neděli dorazilo přes devět tisíc lidí z Chorvatska, informovala agentura APA.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue