Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Upravíme příspěvky pro diabetiky, uvažuje ministerstvo sociálních věcí

  11:18aktualizováno  13:25
Rodina Šarockých, která má doma čtyřletou Simonu s cukrovkou, jednala s ministrem práce a sociálních věcí Petrem Šimerkou kvůli zmatkům v udělování sociálních příspěvků. Ministr po návštěvě slíbil, že se situace malých cukrovkářů změní. Chystá informativní brožuru, nová kritéria pro posudkové lékaře i kulatý stůl.

Čtyřletá Simonka Šarocká z Ostravy má cukrovku: má do těla zavedenou inzulinovou pumpu, denně dodržuje přísný jídelníček a měří jí hladinu cukru v krvi. Podle posudkových lékařů je ale dítě soběstačné a rodina nemá nárok na příspěvky na péči o osobu blízkou.

Diabetici jsou spokojení

Rodina Šarockých i předsedkyně Sdružení dítě s diabetem Šárka Nosálková jsou s výsledkem návštěvy ministra spokojení.
"Povedlo se nám za tu hodinu seznámit ministerstvo i sociální správu s chybami ve vyhlášce a v přidělování příspěvků. Doufáme, že to co ministr slíbil na tiskové konferenci, také splní."
Ministr otci Simonky oznámil, že jejich případ posudkoví lékaři přesunuli na I. stupeň závislosti a rodina tak dostane příspěvek.
Tak by se podle Nosálkové mělo dít u všech rodin s malými diabetiky.V budoucnu chce sdružení usilovat o to, aby byli tito diabetici zařazeni do II. stupně a dosáhli tak na více peněz.

Rozhodnutí posudkového lékaře, který čtyřleté dítě z Moravskoslezského kraje vyšetřoval už minulý týden označil ombudsman Otakar Motejl za selhání zdravého rozumu a státní správy.

Z médií se o rodině dozvědělo ministerstvo práce a sociálních věcí a Petr Šimerka se s Martinem Šarockým dnes sešel. Podle reportérky iDNES.tv probíhalo setkání bouřlivěji než se čekalo a dokonce se o několik desítek minut protáhlo.

Ministr uznal, že situace některých rodin s malými cukrovkáři je neutěšená a že systém udělování příspěvků by se měl změnit. Přišel se třemi změnami, které chce okamžitě odstartovat.

Řešit se budou tři problémy

Do měsíce se ke kulatému stolu sejdou odborníci z praxe a různých klinik se zástupci z ministerstva a z posudkové lékařské služby. Mají posoudit, jestli úprava zákona o sociálních službách z loňského roku dostatečně reflektuje náročnost péče o diabetiky. Protože je změna pouhou přílohou vyhlášky, nebude muset podle ministra procházet Sněmovnou.

Pokud se tedy "kulatý stůl" rozhodne v udělování příspěvků cokoliv změnit, novinky by mohly platit už od dubna, vzkázal ministr.

Šimerka chce také vytvořit nová kritéria posudkové lékaře.

"Nastavíme kritéria tak, aby se lékařská posudková služba více zaměřila na tyto děti, aby je posuzovala osobně a aby se metodika posuzování sjednotila. Podle legislativy totiž vycházejí posudkoví lékaři ze zdravotnické dokumentace a na základě této si mohou nebo nemusí pozvat dítě na osobní návštěvu. My chceme, aby to v těchto velice specifických případech dělali," uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Oběma stranám chybí informace

Jako třetí nejpalčivější problém vidí ministr fakt, že ani jedna ze stran nemá dostatečné informace. Úprava zákona je podle něj složitá a rodinám nepomohou ani úředníci. Co nejdříve chce proto ministerstvo vydat informační brožuru, která žadatele o příspěvky složitými zákony a pravidly provede.

"Brožura by měla vyjít už do měsíce a bude určena jak veřejnosti, tedy i rodinám žádajícím o příspěvek, tak orgánům státní správy a posudkovým lékařům," dodala Filipová.

Rodina čtyřleté Simonky i Šárka Nosálková ze Sdružení dítě s diabetem, která byla na jednání přizvána, je s jednáním spokojená.

Podle ní i rodičů Simonky totiž posudkové testy doposud nepoukazovaly na to, jakou péči malé dítě s cukrovkou potřebuje, protože stejné testy posuzují i tělesně handicapované děti.

Zmatky a Změny v zákoně

Zmatky okolo příspěvků na péči o blízkou osobu vznikly kvůli změně zákona o sociálních službách. "Podle zákona se příspěvek na péči neposkytuje plošně na diagnózu, ale podle rozsahu potřebné pomoci a potřeby sociálních služeb. Hodnotí se tedy případ od případu a může to znamenat i to, že někteří lidé nově příspěvek dostávají. Vždy se posuzuje situace konkrétního člověka," vysvětlila mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová. Novela platí od srpna 2009 a právo na příspěvek posuzují v rodinách posudkoví lékaři. "Pokud by skutečně nevznikl nárok na příspěvek na péči a sociální situace rodiny by byla obtížná, může požádat o jiný příspěvek, například o dávky pomoci v hmotné nouzi," radí Filipová.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Královská svatba roku. Princ Harry si vzal herečku Meghan Markle

Princ Harry a Meghan Markle se pod po skončení svatebního obřadu projeli...

Britský princ Harry (33) a americká herečka Meghan Markle (36) prožívají velký den. V kapli svatého Jiří na královském...Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Další z rubriky

Kvůli odškodnění se zjišťuje i to, jestli se lidé měli rádi, říká soudce

Petr Vojtek, soudce Nejvyššího soudu v Brně

K soudům, které přiznávají odškodnění za újmu na zdraví nebo smrt, přicházejí první případy, které už se rozhodují...

Vaříme podomácku, pacienti si berou recepty, říkají v nejlepší kuchyni

„Vaříme podomácku. Kuchařky se snaží vařit tak, jako kdyby vařily doma,“ říká...

V hodnocení jídla dopadla jednoznačně nejlépe. Podle průzkumu chutná v Nemocnici Na Pleši 96 procentům pacientů. V čem...

Vyrostou z nich gambleři? Ve hrách pro děti se objevují prvky hazardu

Ilustrační snímek

Kvůli výrazně přísnějšímu zákonu o hazardu v českých ulicích razantně klesají počty míst s automaty. Ve stávajících...

Ušetřete pár korun.
Ušetřete pár korun.

Víte, kde jsou nejlevnější pleny? My ano.

Najdete na iDNES.cz