Upravíme příspěvky pro diabetiky, uvažuje ministerstvo sociálních věcí

  11:18aktualizováno  13:25
Rodina Šarockých, která má doma čtyřletou Simonu s cukrovkou, jednala s ministrem práce a sociálních věcí Petrem Šimerkou kvůli zmatkům v udělování sociálních příspěvků. Ministr po návštěvě slíbil, že se situace malých cukrovkářů změní. Chystá informativní brožuru, nová kritéria pro posudkové lékaře i kulatý stůl.

Čtyřletá Simonka Šarocká z Ostravy má cukrovku: má do těla zavedenou inzulinovou pumpu, denně dodržuje přísný jídelníček a měří jí hladinu cukru v krvi. Podle posudkových lékařů je ale dítě soběstačné a rodina nemá nárok na příspěvky na péči o osobu blízkou.

Diabetici jsou spokojení

Rodina Šarockých i předsedkyně Sdružení dítě s diabetem Šárka Nosálková jsou s výsledkem návštěvy ministra spokojení.
"Povedlo se nám za tu hodinu seznámit ministerstvo i sociální správu s chybami ve vyhlášce a v přidělování příspěvků. Doufáme, že to co ministr slíbil na tiskové konferenci, také splní."
Ministr otci Simonky oznámil, že jejich případ posudkoví lékaři přesunuli na I. stupeň závislosti a rodina tak dostane příspěvek.
Tak by se podle Nosálkové mělo dít u všech rodin s malými diabetiky.V budoucnu chce sdružení usilovat o to, aby byli tito diabetici zařazeni do II. stupně a dosáhli tak na více peněz.

Rozhodnutí posudkového lékaře, který čtyřleté dítě z Moravskoslezského kraje vyšetřoval už minulý týden označil ombudsman Otakar Motejl za selhání zdravého rozumu a státní správy.

Z médií se o rodině dozvědělo ministerstvo práce a sociálních věcí a Petr Šimerka se s Martinem Šarockým dnes sešel. Podle reportérky iDNES.tv probíhalo setkání bouřlivěji než se čekalo a dokonce se o několik desítek minut protáhlo.

Ministr uznal, že situace některých rodin s malými cukrovkáři je neutěšená a že systém udělování příspěvků by se měl změnit. Přišel se třemi změnami, které chce okamžitě odstartovat.

Řešit se budou tři problémy

Do měsíce se ke kulatému stolu sejdou odborníci z praxe a různých klinik se zástupci z ministerstva a z posudkové lékařské služby. Mají posoudit, jestli úprava zákona o sociálních službách z loňského roku dostatečně reflektuje náročnost péče o diabetiky. Protože je změna pouhou přílohou vyhlášky, nebude muset podle ministra procházet Sněmovnou.

Pokud se tedy "kulatý stůl" rozhodne v udělování příspěvků cokoliv změnit, novinky by mohly platit už od dubna, vzkázal ministr.

Šimerka chce také vytvořit nová kritéria posudkové lékaře.

"Nastavíme kritéria tak, aby se lékařská posudková služba více zaměřila na tyto děti, aby je posuzovala osobně a aby se metodika posuzování sjednotila. Podle legislativy totiž vycházejí posudkoví lékaři ze zdravotnické dokumentace a na základě této si mohou nebo nemusí pozvat dítě na osobní návštěvu. My chceme, aby to v těchto velice specifických případech dělali," uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Oběma stranám chybí informace

Jako třetí nejpalčivější problém vidí ministr fakt, že ani jedna ze stran nemá dostatečné informace. Úprava zákona je podle něj složitá a rodinám nepomohou ani úředníci. Co nejdříve chce proto ministerstvo vydat informační brožuru, která žadatele o příspěvky složitými zákony a pravidly provede.

"Brožura by měla vyjít už do měsíce a bude určena jak veřejnosti, tedy i rodinám žádajícím o příspěvek, tak orgánům státní správy a posudkovým lékařům," dodala Filipová.

Rodina čtyřleté Simonky i Šárka Nosálková ze Sdružení dítě s diabetem, která byla na jednání přizvána, je s jednáním spokojená.

Podle ní i rodičů Simonky totiž posudkové testy doposud nepoukazovaly na to, jakou péči malé dítě s cukrovkou potřebuje, protože stejné testy posuzují i tělesně handicapované děti.

Zmatky a Změny v zákoně

Zmatky okolo příspěvků na péči o blízkou osobu vznikly kvůli změně zákona o sociálních službách. "Podle zákona se příspěvek na péči neposkytuje plošně na diagnózu, ale podle rozsahu potřebné pomoci a potřeby sociálních služeb. Hodnotí se tedy případ od případu a může to znamenat i to, že někteří lidé nově příspěvek dostávají. Vždy se posuzuje situace konkrétního člověka," vysvětlila mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová. Novela platí od srpna 2009 a právo na příspěvek posuzují v rodinách posudkoví lékaři. "Pokud by skutečně nevznikl nárok na příspěvek na péči a sociální situace rodiny by byla obtížná, může požádat o jiný příspěvek, například o dávky pomoci v hmotné nouzi," radí Filipová.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Čtyři bratři, čtyři odbojáři. Osud Linhartových připomíná příběh vojína Ryana

Otto Linhart byl jediný ze čtyř bratrů, kterého nacisté nedostali. Do odboje se...

Před 76 lety gestapo spustilo akci, která skončila smrtí tří bratrů odbojářů. Rozšiřovali ilegální tiskoviny, ukrývali...

Skrytý hazard ve videohrách. Za reálné peníze mohou online hrát i děti

hazardní automaty

Doteď se tažení ministerstva financí proti nebezpečí hazardu zaměřovalo především na herny, nyní se pozornost úředníků...

Filip odrazil pokus o svržení z čela KSČM, vedení odsoudilo kritiky

Ústřední výbor KSČM 20. října hodnotil výsledky strany v komunálních a...

Předseda KSČM Vojtěch Filip ustál na sobotním uzavřeném jednání vedení komunistické strany pokus o odvolání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz