Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úplný překlad videozáznamu s bin Ládinem

  10:08aktualizováno  10:08
USA zveřejnily důkaz o podílu Usamy bin Ládina na zářijových teroristických útocích. Televizní stanice CNN odvysílala videozáznam, kde nejhledanější terorista světa diskutuje o škodách a přípravě atentátů na Světové obchodní středisko a budovu Pentagonu. Nahrávka byla pořízena pravděpodobně uprostřed listopadu v jihoafghánském Kandaháru s vědomím Usamy bin Ládina. Úplný překlad rozhovoru z videozáznamu:
Usáma bin Ládin na usvědčujícím videozáznamu

Usáma bin Ládin na usvědčujícím videozáznamu - Snímek z videozáznamu, který odvysílala televizní stanice CNN. Na něm Usáma bin Ládin diskutuje o organizaci atentátů z 11. září, 13. prosince 2001 | foto: Reuters

Šajch: Dal jste nám zbraně, dal jste nám naději a my za vás děkujeme Alláhovi. Nechceme vás příliš zdržovat, ale toto setkání zařídili naši bratři. Lidé nás nyní podporují více, dokonce i ti, kteří nás v minulosti nepodporovali, nás nyní podporují. Opravdu jsem vás nechtěl zdržovat. Chvalme Alláha, chvalme Alláha. Přijeli jsme z Kábulu. Byli jsme velmi potěšeni, že můžeme přijít na návštěvu. Ať vám Alláh žehná doma i v táboře. Požádali jsme řidiče, aby nás vzal s sebou, měsíc byl zrovna v úplňku, poděkujme za něj Alláhovi. Stařešinové... všichni vás chválí za to, co jste udělal, za váš velký čin, kterému vděčíte především velkému Alláhovi. Je to vůle Alláhova a požehnané ovoce džihádu.

Usáma bin Ládin: Děkujme Alláhovi. Jaké stanovisko zaujala tamější církev (v Saúdské Arábii)?

Šajch: Na mou čest, jsou tomu velmi nakloněni. Šajch al-Bahrání vedl před svými žáky pěkné kázání po večerních modlitbách. Bylo natočeno na video a já jsem je měl vzít s sebou, ale naneštěstí jsem musel odjet okamžitě.

Usáma bin Ládin: A v den událostí?

Šajch: Bylo to v okamžiku útoku na Ameriku. Přesně ve stejné chvíli. (Bahrání) vedl velmi působivé kázání. Děkujme Alláhovi za jeho milost. Bahrání byl prvním, kdo psal v čase války. Navštívil jsem ho dvakrát v Al-Kasímu (Quasim).

Usáma bin Ládin: Poděkujme Alláhovi.

Šajch: O to jsem Alláha prosil. Bahrání řekl mládeži: „Žádáte mučednictví a ptáte se, kde je hledat?“ Alláh vedl jejich kroky. Požádal jsem Alláha, aby mi umožnil spatřit pravdu před nespravedlivým vládcem. Prosíme Alláha, aby nad ním držel ochrannou ruku a umožnil mu stát se mučedníkem, když vynesl první rozsudek fatwy. Zadrželi ho k výslechu, jak jste možná slyšel. Když jej povolali a žádali jej, aby podepsal, řekl: „Neplýtvejte mým časem, mám ještě jednu fatwu. Pokud budete chtít, podepíšu obě najednou.“

Usáma bin Ládin: Poděkujme Alláhovi.

Šajch: Jeho stanovisko je velmi povzbudivé. Když jsem jej poprvé navštívil před rokem a půl, zeptal se mne: „Jak se vede šajchu bin Ládinovi?“ Posílá vám ty nejsrdečnější pozdravy. Pokud jde o šajcha Sulejmana Ulwana, vyhlásil krásnou fatwu, nechť mu Alláh přeje věčnou slávu. Jakoby zázrakem jsem se to dozvěděl z rádia Korán. Bylo to zvláštní, protože on (Ulwan) se vzdal svého postavení, které bylo velmi vysoké. Bylo to přepsáno slovo od slova. Bratři naslouchali s velkou pozorností. Já jsem slyšel pouze úryvek před nočními modlitbami. (Ulwan) řekl, že to je džihád a ti lidé nebyli nevinnými lidmi (oběti útoků na Světové obchodní centrum). Přísahal na Alláha. Tak to bylo předneseno i Umarovi, ať mu Alláh požehná.

Usáma bin Ládin: A co šajch Raján?

Šajch: S tím jsem se na mou čest nesetkal. Mé možnosti pohybu byly velice omezené.

Usáma bin Ládin: Ať ti Alláh žehná, jsi vítán.

Šajch: Propašovali nás sem. Domníval jsem se, že se sejdeme v jeskyni pod horami, a tak jsem překvapen vaším pohostinným domem, čistým a pohodlným. Díky Alláhovi jsme zjistili, že toto místo je s požehnáním Alláha bezpečné. Je to tu čisté a cítíme se velmi příjemně.

Usáma bin Ládin: Když lidé vidí silného koně a slabého koně, od přírody se jim více líbí ten silný. Máme jen jeden cíl. Ti, kteří chtějí uctívat pána lidu, aniž by rozuměli jeho nauce, se budou řídit naukou Mohameda, mír jeho duši. (Ládin recituje několik veršů.)
„Dostal jsem příkaz bojovat proti nepřátelům, dokud neuznají, že není jiného Boha než Alláha a jeho proroka Mohameda.“
„Někteří se mohou zeptat: A proč s námi chceš bojovat?“
„Existuje spojenectví mezi těmi, kteří říkají: Není jiného Boha než Alláha a Mohamed je jeho prorok.“
Ti, kteří provedli onen úkol, nepřijali žádnou výzvu v běžném slova smyslu. Přijali výzvu, s níž se na ně obrátil sám prorok Mohamed. Ti mladí lidé sdělili svými skutky, v New Yorku a ve Washingtonu, co přehlušilo všechny projevy přednesené kdekoli na světě. Jejich řeči porozuměl každý, Arabové i cizinci, dokonce Číňané. Média neřekla zdaleka všechno. Slyšel jsem, že v jednom z našich středisek v Holandsku se v oněch dnech, které následovaly po naší operaci, obrátilo na islám více lidí než za posledních 11 let. Slyšel jsem v rádiu kohosi, kdo vlastní v Americe školu, jak říká: „Nemáme čas vyhovět všem, kteří se ptají po islámských knihách a chtějí zjistit něco bližšího o islámu.“ Ta událost donutila lidi přemýšlet o pravém islámu, a tak významně islámu napomohla.

Šajch: Mnoho lidí o vás pochybovalo a jen několik z nich vás následovalo, dokud nedošlo k té velké události. Nyní vycházejí stovky lidí, aby se k vám připojili. Pamatuji si na vizi, o níž mi vyprávěl šajch Sáli al-Šujábí (Salih Al-Schuaybi). Řekl: „Nejprve se ozve velká rána a potom stovky lidí půjdou do Afghánistánu.“ Zeptal jsem se jej: „Do Afghánistánu?“ A on odpověděl „Ano.“ Jediní, kdo podle něj budou stát opodál, byli mentálně zaostalí a pokrytci. Pamatuji si, jak doslova říkal, že stovky lidí půjdou do Afghánistánu. O této své vizi mi vyprávěl před rokem. Ta událost měla rozdělit různé typy věřících.

Usáma bin Ládin: (Nerozluštitelné). Vypočítali jsme předem počet obětí na základě polohy věže. Vypočítali jsme, že poschodí, která budou zasažena, budou tři nebo čtyři. Byl jsem ze všech z nich nejoptimističtější. (Nerozluštitelné). Vzhledem k mé zkušenosti v tomto oboru jsem si myslel, že oheň z paliva v letadle roztaví železné konstrukce budovy a dojde ke zřícení té části, do které letadlo narazí a jen všech poschodí nad tím. To je všechno, v co jsme doufali.
Byli jsme v (nerozluštitelné), když k události došlo. Od předcházejícícho čtvrtka jsme měli upozornění, že nastane. Zakončili jsme v ten den naši práci a zapnuli rádio. Bylo půl šesté našeho času. Hned jsme uslyšeli zprávu, že letadlo zasáhlo Světové obchodní centrum. Přeladili jsme rádio na zprávy z Washingtonu. Zprávy pokračovaly a o dalším útoku už ani zmínka. Na konci zpravodajství hlásili, že letadlo právě zasáhlo Světové obchodní centrum.

Šajch: Chvalme Alláha.

Usáma bin Ládin: Po malé chvíli hlásili, že další letadlo zasáhlo Světové obchodní centrum. Moji bratři byli plni radosti.

Šajch: Seděl jsem a poslouchal zprávy. Najednou jsme, při vůli Alláhově, naslouchali těm zprávám a každý jásal radostí, až do následujícího dne, až do rána jsme hovořili o tom, co se vlastně stalo. Byli jsme vzhůru do čtyř hodin a stále poslouchali zprávy, pokaždé o málo podrobnější, a všichni jsme byli veselí a opakovali jsme: „Alláh je veliký,“ „Alláh je veliký,“ „Děkujeme Alláhovi,“ “Pochvalme Alláha.“ A já jsem byl šťastný, protože mí bratři byli také šťastní. Celý den přicházela blahopřání po telefonu. Matka přijímala hovory bez ustání. Děkujme Alláhovi. Alláh je veliký, chvalme Alláha.
(Recituje verš z koránu).
“Bojujte proti nim, Alláh je utrýzní, vašima rukama je utrýzní. Svede je v klam a vám přiřkne vítězství. Alláh promine věřícím, neboť Alláh ví o všem.“

Šajch: Nelze pochybovat, že je to jasné vítězství. Alláh nám důvěřoval ... dal nám  čest... a dá nám požehnání a více vítězství během tohoto svatého měsíce, ramadánu. A to je to, v co každý věří. Díky Alláhovi Amerika vylezla ze svých děr. Zasadili jsme jí první úder a další ji zasáhne rukama věřících, dobrých věřících, pevných věřících. Díky Alláhovi, je to veliká věc. Alláh Vám připravuje velkou doměnu za tyto činy. Omlouvám se, že mluvím ve Vaší přítomnosti, ale jsou to jen ideje, jen ideje. Není Boha krom Alláha. Žiji ve štěstí, ve štěstí, jež jsem nezakusil nebo necítil již dlouho.
Pamatuji slova Rabbáního. Řekl, že proti nám v zimě sestaví koalici s nevěřícími, jako jsou Turci a další, a s některými dalšími Araby. A oni nás oblíčili ve dnech ... ve dnech Proroka Muhammada. Je to právě to, co se nyní odehrává. Ale on uklidnil své příznivce a pravil jim: "To se obrátí a vrátí se jim úder." A to je pro nás štěstí. A naše spása. Vrátí to k nám lid. Podívejte, jak byl moudrý. A Alláh mu žehná. Ten den přijde, až se zvedne prapor islámu a bude to stejné, jako v prvních dnech mudžáhidů. (prvních dnech islámu - pozn. red.) Vítězství bude těch, kteří následují Alláha. Zkrátka - je to jako ve starých dnech, ve dnech abú Bakra a Otmana a Aliho a dalších. V těchto dnech, v naší době, to bude největší džihád v historii islámu a odporu bezbožných.

Šajch: Při Alláhu, šajchu můj. Gratulujeme ti k velkému dílu. Díky Alláhovi.

(Zde páska končí. Následující část bin Ládinovy návštěvy je nahrána na začátku kazety)

Usáma bin Ládin: Abdalláh Azzám, Bůh chraň jeho duši, mi říkal nenahrávat nic (nesrozumitelné), tak jsem myslel, že to je dobré znamení, a Alláh nám požehná (nesrozumitelné) Abú Hasan Masrí, který se objevil v televizi Al Džazíra před pár dny a obrátil se k Američanům, řekl: „Pokud jste skuteční muži, přijďte sem a postavte se nám tváří v tvář.“ (nesrozumitelné) mi před rokem řekl: „Viděl jsem ve snu, jak hrajeme fotbal proti Američanům. Když náš tým nastoupil na hřiště, všichni byli piloti!“ Řekl: „Tak jsem se divil, zda to byl fotbalový zápas, nebo zápas pilotů. Naši hráči byli piloti.“ On o té operaci nic nevěděl, dokud se to nedozvěděl z rádia. Řekl, že hra pokračovala a my jsme vyhráli. To bylo pro nás dobré znamení.

Šajch: Pochválen buď Alláh.

(Hlas mimo kameru: Abdal Rahmán Ghamrí řekl, že měl před operací vidění, jak letadlo narazilo do vysoké budovy. Nic o tom nevěděl.)

Šajch: Pochválen buď Alláh.

Sulejmán Abú Gaís: Seděl jsem se šajchem v pokoji, pak jsem přešel do dalšího, kde byla televize. Přenášela tu velkou událost. Ukazovali egyptskou rodinu, jak sedí ve svém pokoji a jak vykřikli radostí. Stejně jako při fotbale, když Tvůj tým vyhrává, radovali se stejně. Byl tam nápis, na kterém stálo: Jako odvetu za děti z Al-Aksá udělal Usáma bin Ládin úder proti Americe. Tak jsem se vrátil k šajchovi, který seděl v místnosti asi s padesáti lidmi. Chtěl jsem mu to říct, ale on jen mávl rukou: „Já vím, já vím...“

Usáma bin Ládin: On o té operaci nevěděl. Ne každý věděl. (Nesrozumitelné) Muhammad (míněn Atta - pozn. red.) z egyptské rodiny měl tu skupinu na starosti.

Šajch: Letadlo, které naráží do vysoké budovy, bylo něco, co si nikdo nedovedl představit. Byl to velký čin. Byl jeden ze svatých mužů v organizaci. Teď je mučedníkem. Nechť Alláh požehná jeho duši.

Šajch: Letadlo, které viděl narážet do budovy, před ním vidělo víc lidí. Jeden z dobrých, zbožných lidí všeho nechal a přišel sem. Říkal mi: „Měl jsem vidění, byl jsem v obrovském letadle, dlouhém a širokém. Nesl jsem ho na ramenou a šel z cesty do pouště asi půl kilometru. Táhl jsem to letadlo.“ Poslouchal jsem ho a modlil jsem se, ať mu pomůže Alláh. Jiný člověk mi už před rokem říkal, že měl vidění, ale já jsem mu nerozuměl a také jsem mu to řekl. On povídá: „Viděl jsem muže, jak odcházejí vést džihád... a ocitli se v New Yorku... ve Washingtonu a v New Yorku.“ Já jsem odpověděl: „Co to znamená?“ On mi řekl, že letadlo zasáhlo budovu. To bylo loni. Moc jsme o tom nepřemýšleli. Ale když došlo k té události, přišel znovu a řekl: „Viděli jste to... to je zvláštní.“ Znám ještě jednoho muže... můj Bože... který přišel a přísahal při Alláhovi, že jeho manželka viděla útoky týden předem. Viděla, jak letadlo naráží do budovy... to bylo neuvěřitelné, můj Bože.

Usáma bin Ládin: Bratři, kteří operaci prováděli, věděli jen to, že jdou na mučednickou akci, a každého jsme pověřili, aby odjel do Ameriky, ale o operaci nic nevěděli, ani písmenko. Byli vycvičeni a operaci jsme jim řekli, až když byli na místě, těsně před tím, než nastoupili do letadla.

Usáma bin Ládin: (nesrozumitelné) pak řekl: „Ti, kdo měli letecký kurz, neznali ostatní. Jedna skupina neznala druhou.“ (nesrozumitelné)

(Někdo mimo kameru žádá Usámu, aby šajchovi vyprávěl o snu abú Dauda.)

Usáma bin Ládin: Byli jsme v táboře jednoho z bratrů v Kandaháru. Tenhle bratr patřil k většině skupiny. Přišel blíž a řekl mi, že ve snu viděl vysokou budovu v Americe a ve stejném snu viděl i Muchtara, jak je učí karate. V té chvíli jsem měl strach, že se to tajemství prozradí, když jej každý spatří ve snu. Proto jsem diskusi na to téma uzavřel. Řekl jsem mu, že když bude mít další sen, ať ho nikomu nevypráví, protože by se na něj lidé zlobili.

(Na záznamu mluví další muž mimo kameru a vypráví svůj sen, ve kterém dvě letadla zasáhla velkou budovu.)

Usáma bin Ládin: Měli velikou radost, když první letadlo zasáhlo budovu, tak jsem jim řekl: „Buďte trpěliví.“

Usáma bin Ládin: Rozpětí, ve kterém věže zasáhlo první a druhé letadlo, bylo dvacet minut. A rozpětí mezi prvním letadlem a tím, které zasáhlo Pentagon, bylo hodina.

Šajch: Oni (Američané) byli vystrašení, protože si mysleli, že je to převrat.

(Ajmán Zavahrí nejprve chválí Usámův smysl pro to, co říkají média. Pak říká, že je to prvně kdy se oni - Američané - cítí ohroženi.)

Usáma bin Ládin: (recituje verše)
Dosvědčím, že proti ostří meče,
Vždy stáli svorně nebezpečí čelem...
Až temnota sestoupí na nás a zakousne se do nás Ostrým zubem, Já pravím...
„Naše domovy jsou zbroceny krví a tyran se v nich volně prochází...“
A z bitevního pole zmizí
Zář mečů i koně
A nad vzlykáním pláče nyní
Slyšíme údery bubnů a rytmus...
Dobývají jeho pevnosti
A volají: „Nezastavíme své nájezdy
Dokud neosvobodíme své země...“

(Zde nahrávky s bin Ládinem končí. Následuje návštěva místa, kde havaroval americký vrtulník.)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Postoj Pirátů ke kandidátovi ANO se mění. Kvůli SPD a komunistům

Vedení Pirátů komentuje povolební vyjednávání. (31. 10. 2017)

Piráti budou o víkendu znovu hlasovat o tom, zda mají na šéfa Sněmovny podpořit kandidáta ANO Radka Vondráčka, a to...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Jednání o německé vládě bylo přerušeno, neshody panují v řadě témat

Kancléřka Angela Merkelová po jednání v Berlíně o nové německé vládní koalici....

Jednání o německé vládní koalici bylo v pátek časně ráno po patnácti hodinách intenzivních rozhovorů překvapivě...

Rezignuje, nebo ho odvolají. Zimbabwe se snaží zbavit prezidenta Mugabeho

Zimbabwský prezident Robert Mugabe oslavil 91. narozeniny. Večírek na jeho...

Vedení zimbabwské vládní strany chce odvolat prezidenta Roberta Mugabeho, pokud sám odmítne rezignovat. Armáda s ním...

Veřejné popravy neodstrašují. Írán upouští od trestu smrti pro dealery drog

V Íránu upouštějí od poprav drogových dealerů.

V Íránu začal platit zákon, který zmírňuje tresty pro obchodníky s drogami. Tresty dlouhá léta patří k nejtvrdším na...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.