Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úplatný policejní důstojník dostal tři roky

  11:38aktualizováno  11:38
Praha - Na tři roky do vězení poslal soud policejního důstojníka Jana Mareše. Obvodní soud pro Prahu 7 ho shledal vinným, že přijal od tehdejšího člena představenstva Skloexportu Karla Bartoška úplatek čtvrt milionu korun. Kromě trestu odnětí svobody nebude moci Mareš deset let působit u policie.
Policejní důstojník Mareš u soudu

Policejní důstojník Mareš u soudu - Bývalý policejní důstojník Jan Mareš čeká na zahájení přelíčení u Obvodního soudu pro Prahu 7, který se v odročeném líčení zabýval jeho případem. (19. dubna 2001) | foto: Michal KamarytČTK

Desetiletý zákaz se týká i výkonu všech dalších povolání na základě služebního poměru - jde například o práci v jiných bezpečnostních a ozbrojených složkách.

Marešův obhájce Tomáš Sokol, který navrhoval, aby soud jeho klienta obžaloby zprostil, se proti verdiktu na místě odvolal. Státní zástupkyně se k rozsudku nevyjádřila. Kauza se tedy opět bude zabývat Městský soud v Praze.

Mareš jako specialista na finanční a hospodářskou kriminalitu se podle rozsudku provinil tím, že Bartoška kontaktoval i přes příkaz svého nadřízeného, aby se kauzou dále nezabýval. Při schůzkách s ním navozoval dojem, že může ovlivnit vyšetřování v jeho prospěch a odvrátit jeho stíhání.

Podle předsedy senátu Tomáše Hájka vyvolal v Bartoškovi pocit dlužníka způsobem, jímž se mu zmiňoval o výdajích, jež v této souvislosti má. Inspekce ministra vnitra Bartoška posléze vybavila nahrávací technikou a monitorovala pět jeho schůzek s Marešem.

Na posledním setkání v restauraci podal Bartošek Marešovi pod stolem obálku s penězi od inspekce. Mareš ji vzal a aniž do ní nahlédl, položil ji na parapet okna. Pak odešel do vedlejší místnosti, kde ho příslušníci inspekce zadrželi.

Advokát Sokol ve své závěrečné řeči označil jednání inspekce za "chladnokrevnou provokaci". Upozornil také na to, že obsah obálky neviděl Bartošek, Mareš ani vyšetřovatel. Poukázal rovněž na loňský nález Ústavního soudu v této kauze. Nález tehdy zrušil předchozí odsuzující verdikt obvodního i městského soudu, který Marešovi vyměřil 4,5 roku vězení a desetiletý zákaz práce u policie. Mareš po vynesení pátečního rozsudku pře soudní síní řekl, že trvá na své nevině.

Předchozí průběh procesu
Bývalý příslušník inspekce, který Mareše zatýkal, v minulém líčení uvedl, že Bartošek se na jejich pracoviště obrátil, neboť měl při schůzkách s Marešem obavu o své zdraví. Bartošek byl prý ve velmi špatném psychickém stavu, protože Mareš si během schůzek nepřímo říkal o peníze.

Pracovník inspekce ale na dotaz obhájce Tomáše Sokola 19. dubna před soudem potvrdil, že Mareš žádnou konkrétní sumu nepožadoval. Její výši stanovil sám Bartošek, který policistům řekl, že čtvrt milionu korun je obvyklá cena za špičkovou ekonomickou poradenskou činnost.

Jakubík se v poslední době stal předmětem zájmu médií v souvislosti se sporem o prodeji soukromého pozemku, který leží uprostřed nové továrny nizozemského koncernu Philips v Hranicích na Přerovsku.

Mareš: Bartošek byl můj informátor
Policejní důstojník ale před soudem prohlásil, že Bartoška považoval za informátora, který mu předával informace z bankovních kruhů a pomáhal mu orientovat se ve finančních operacích. Bývalý šéf skupiny kriminalistů zaměřené na odhalování finanční kriminality tvrdí, že svědci lhali, on je nevinen a stal se obětí provokace Inspekce ministra vnitra.

Ústavnímu soudu se nelíbil postup inspekce
Bartošek dostal od inspekce nahrávací zařízení, aby zaznamenal své rozhovory s Marešem, a také peníze, které měly posloužit jako úplatek. Peníze Marešovi předal v obálce, kterou obžalovaný odložil, aniž se do ní podíval. Krátce poté ho zadrželi pracovníci inspekce. Právě tento postup označil Ústavní soud za protizákonný.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz