Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úplatků je čím dál více, přiznal Gross

  0:01aktualizováno  0:01
Korupce je pro Českou republiku i po čtyřech letech sociálních demokratů u vlády stále velký problém. Úplatků neubývá, a navíc se do korupce zapojují i zástupci politických stran. Autorem tohoto stanoviska nejsou opoziční poslanci, ale ministr sociálnědemokratické vlády Stanislav Gross.

Vyplývá to ze Zprávy o korupci v České republice za rok 2001, kterou má redakce MF DNES dispozici. S touto zprávou Gross předstoupí před ministerské kolegy na středečním pravidelném vládním zasedání.

Vláda se tak ve středu dozví o případu pracovnice pražského finančního úřadu, která dostala Renault Clio za to, že neudělala kontrolu, jak měla, a poplatník ošidil stát o 14 milionů korun. Nebo bývalého starosty Rychnova nad Kněžnou, který připravil svou obec o téměř čtyřicet tisíc korun, když jménem města tajně vystavil kupní smlouvu na tři myslivecké posedy.

V celkovém hodnocení se však ministři dočtou, že "většina úkolů z protikorupčního programu je průběžně plněna". Na jiném místě zpráva dodává, že největším problémem zůstává to, že "kvalitativně se situace zhoršuje", tedy to, že korupce se stále hůře objasňuje.

Podle zprávy za to může fakt, že korupce prorůstá do struktur státní správy. Zpráva dokonce hovoří o tom, že korupce se v posledních letech stává "vysoce organizovanou", tedy, že se do korupce zapojují i "zástupci politických stran, kteří ve svých volených funkcích rozhodují o přidělování veřejných zakázek," říká zpráva.

Přitom právě sociálnědemokratická vláda je často kritizována za neprůhledné zadávání veřejných zakázek.  Tuto skutečnost kritizoval přednedávnem i předseda Nejvyššího kontrolního úřadu Lubomír Voleník.

"Překvapuje mě, že veřejnost není seznámena se všemi okolnostmi takového obchodu, že podklady pro sněmovnu byly tajné," kritizoval například výběrové řízení na nadzvukové stíhačky pro Českou armádu. Voleníkovi také vadilo, že se víc nemluvilo o výhradách proti průběhu soutěže.

"Veřejná zakázka za nějakých 150 miliard korun musí být přece zúřadována tak, aby nevyvolávala žádné pochybnosti" uvedl Voleník v časopise Respekt. Takových diskutabilních zakázek je však více. Přednedávnem to byla například zakázka bez výběrového řízení pro společnost Telecom, která získala bez výběrového řízení miliardovou zakázku na státní informační systém.

Bez výběrového řízení získala také například izraelská společnost Housing & Construction od vlády zakázku na výstavbu 80kilometrové dálnice do Ostravy.
Na podobné výtky vláda ve zprávě reaguje pouze povzdechem, že za vše mohou poslanci, kteří vládě zamítli novelu zákona o zadávání veřejných zakázek. S novelou předstoupila vláda před zákonodárce koncem loňského roku a poslanci ji smetli ze stolu.

Jejich zamítavý postoj měl pouze jediný důvod: šlo o bod, který umožňuje vládě kdykoli vynechat výběrové řízení. Často kritizovanou možnost zadávat lukrativní státní zakázky bez vypsání transparentní soutěže totiž vláda prosazovala i v novém zákoně, a poslanci nenašli důvod se novelou zabývat.

Zpráva tedy nabádá poslance, aby s vládou v boji proti korupci více spolupracovali.
"Zejména ze strany politických stran by bylo možné si představit i výrazněji aktivnější přístup," tvrdí například text. Materiál proto navrhuje založení projektu České protikorupční koalice. Ta by měla spojit parlamentní politické strany, kompetentní úředníky i experty z univerzit k vytvoření "neformální diskusní platformy".

V samém závěru se zpráva zabývá také problémem provokatérů, kteří by mohli České republice pomoci v boji s korupcí po vzoru některých zemí. Zda se je ČSSD pokusí prosadit, zpráva neřeší. "S tímto institutem je třeba nakládat opatrně," píše se v materiálu. "Provokatér by byl účinný jen u určitého typu korupce, například u dopravních policistů," dodává zpráva.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Najdete na iDNES.cz