Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Uplakaná obloha se rozjasní až příští týden, kdy přijde babí léto

  14:41aktualizováno  14:41
Konec prázdnin přišel s nízkými teplotami a deštěm a na hory přinesl první sníh. Pršet má i během středy, teprve s druhým školním dnem se obloha projasní a déšť postupně ustoupí. Babí léto by mohlo přijít v polovině příštího týdne, kdy meteorologové očekávají výraznější oteplení.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"V úterý padal v Krušných horách déšť se sněhem, na Šumavě v nejvyšších polohách dokonce vydatně sněžilo. Tlaková níže postupovala od jihu nad Slovensko a Polsko a přinesla na východ našeho území vydatný déšť, a to zejména do Beskyd. Tato oblast byla naštěstí suchá, což zmírní vzestupy vody na tocích," shrnul Jan Pavlík z Českého hydrometeorologického ústavu.

ZIMA O SOBĚ DALA VĚDĚT

Na Božím Daru poprvé poletoval sníh

Tlaková níže postupuje dále k severu až severovýchodu, meteorologové proto očekávají, že vydatný déšť bude ve středu postupně ustávat. K výraznému oteplení na našem území dojde pravděpodobně až v první polovině příštího týdne.

HLADINY ŘEK SE ZVEDAJÍ

Vydatný déšť plní koryta řek v Beskydech

Ve středu 1. září bude oblačno, přechodně až polojasno. Místy se objeví přeháňky. Na severovýchodě území bude obloha zatažená, zpočátku s deštěm, který bude odpoledne ustávat. Teploty v noci klesnou na 10 až 6 stupňů Celsia, přes den se budou pohybovat mezi 13 až 17 stupni. Na horách bude jen kolem 8 stupňů Celsia.

"Čerstvý severozápadní vítr o rychlosti 6 až 10 metrů za sekundu v nárazech zesílí na 15 až 20 metrů za sekundu, na horách může dosáhnout až 25 metrů za sekundu, tedy kolem 90 kilometrů v hodině.

Ve čtvrtek by se mělo počasí umoudřit. Bude oblačno, na většině území se objeví přeháňky. Teploty v noci klesnou na 10 až 6 stupňů Celsia, přes den pak rtuť teploměru vystoupá na 15 až 19 stupňů. Vát bude mírný vítr o rychlosti 3 až 7 metrů za sekundu.

V pátek a v sobotu bude počasí podobné. Meteorologové očekávají oblačno až polojasno, místy přeháňky. Noční teploty se nezmění, budou se pohybovat kolem 10 až 6 stupňů, přes den pak vystoupí na 15 až 19 stupňů Celsia. Vát bude slabý severní, v sobotu pak severovýchodní vítr.

Ve vyhlídce počasí od neděle do příští středy meteorologové očekávají převážně polojasno, při zvětšené oblačnosti se ojediněle objeví přeháňky a ráno mlhy. Teploty v noci klesnou na 8 až 3 stupně Celsia, pak 13 až 8 stupňů. Přes den naměříme 15 až 20 stupňů Celsia, postupně až 24 stupňů.

MĚSÍČNÍ VYHLÍDKA OD 1. DO 30. ZÁŘÍ 2010

Průměrná teplota v České republice v tomto období je 13,2 stupňů. Období jako celek bude teplotně podprůměrné, srážkově průměrné.

1.- 10. září:
Převážně oblačno, místy přeháňky. Přechodně i polojasno, zejména ve dnech uprostřed období a ráno se objeví ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 11 až 5 stupňů. Nejvyšší denní teploty 15 až 19 stupňů, později 19 až 24 stupňů.
11. - 20. září:
Oblačno až polojasno, místy déšť nebo přeháňky. Později většinou polojasno, ráno a dopoledne místy mlhy. Nejnižší noční teploty 11 až 5 stupňů. Nejvyšší denní teploty 17 až 23 stupňů.
21. - 30. září:
Meteorologové očekávají převážně velkou oblačnost, místy déšť nebo přeháňky. Jen přechodně polojasno a místy mlhy. Nejnižší noční teploty 11 až 5 stupňů, později místy až 2 stupně. Nejvyšší denní teploty 16 až 22 stupňů, koncem období 11 až 17 stupňů.

Pozn.: Průměrné hodnoty jsou vypočítány pro celé území ČR do nadmořské výšky přibližně 600 metrů nad mořem za období od roku 1961 do roku 2000. Úspěšnost předpovědí teplotních charakteristik je kolem 75% a úspěšnost předpovědí srážkových charakteristik kolem 65%.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

JAK BUDE U MOŘE

Pláž, dovolená - ilustrační fotoŠpanělsko a Mallorka: V první polovině období polojasno až oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky, zejména v severovýchodní části oblasti. V druhé polovině období postupně polojasno až skoro jasno. Nejvyšší denní teploty 26 až 31 stupňů, na jihu oblasti ojediněle až 35 stupňů. Teplota moře 24 až 26 stupňů Celsia.

Francouzská a Italská Riviéra: Jasno nebo skoro jasno. Ve čtvrtek při zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty 23 až 29 stupňů. Teplota moře kolem 23 stupňů.

Severní a střední Jadran: Jasno nebo skoro jasno. Uprostřed období v odpoledních hodinách při přechodně zvětšené oblačnosti místy přeháňky, ojediněle bouřky. Nejvyšší denní teploty 22 až 27 stupňů. Teplota moře 24 až 26 stupňů Celsia.

Střední a jižní Itálie a Malta: Jasno až polojasno. Při přechodně zvětšené místy přeháňky nebo bouřky, zejména v druhé polovině období. Nejvyšší denní teploty 26 až 31 stupňů. Teplota moře 25 až 27 stupňů Celsia.

Egejské moře a Kréta: Jasno nebo skoro jasno. Na severu oblasti v druhé polovině období při přechodně zvětšené oblačnosti místy přeháňky, ojediněle bouřky. Nejvyšší denní teploty 26 až 32 stupňů Celsia. Teplota moře 23 až 27 stupňů.

Východní středomoří a Kypr: Jasno nebo skoro jasno. Ojediněle v odpoledních hodinách při zvětšené oblačnosti přeháňky nebo bouřky, zejména na východě oblasti. Nejvyšší denní teploty 29 až 36 stupňů. Teplota moře 28 až 30 stupňů Celsia.

Černé moře: V první polovině období na většině území většinou oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. V druhé polovině období postupně polojasno až jasno a srážky jen ojediněle. Nejvyšší denní teploty 27 až 32 stupňů, v místech se srážkami a se zvětšenou oblačností 23 až 28 stupňů. Teplota moře 25 až 27 stupňů Celsia.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

A jsme opět ve hře, tvrdí odpůrci stavby průmyslových hal v Liticích

Vizualizace průmyslových hal, které se mají stavět na okraji plzeňské části...

Boj obyvatel Plzně-Litic proti plánu na stavbu velkých průmyslových hal na okraji jejich čtvrti se dostal do další...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Najdete na iDNES.cz