Upír žil v Hrádku před 700 lety. Výstava ukáže lidem, jak vypadal

  8:20aktualizováno  8:20
Návštěvníci na konci ledna budou moci spatřit kostru hrádeckého vampýra Tobiáše, kterou objevili archeologové při výzkumu před dvěma lety. Model tváře a ostatky muže, který žil ve městě před 700 lety, budou k vidění na výstavě o životě na středověkém Hrádecku.

Archeologové nalezli v březnu 2010 v Hrádku nad Nisou kostru pohřbenou obličejem dolů. | foto: Brána Trojzemí

"Výstavu otevřeme 24. ledna. Dlouhodobá expozice ponese název Vampýr Tobiáš - putování prostorem a časem. Bude věnována době, ve které Tobiáš žil," řekl Vít Štrupl, ředitel obecně prospěšné společnosti Brána Trojzemí v Hrádku nad Nisou.

Výstava v Hrádku

Model obličeje hrádeckého upíra

Výstava, která se veřejnosti otevře 24. ledna, se věnuje době, v níž vampýr Tobiáš žil. Většina exponátů bude přibližovat všední život, řemesla a cestování v době od 12. do 14. století.

Brána Trojzemíotevřeno každý den, ve všední dny od 8:30 do 16 hodin, o víkendech od 10 do 16 hodin. 

Nepietně pohřbenou kostru ležící metr za hřbitovní zdí a obličejem k zemi našli archeologové na jaře 2010 v Kostelní ulici. (čtěte zde) Ležela jen 20 centimetrů pod povrchem, u hlavy a pat měla kameny a u lokte levé ruky ležely 4 stříbrné pražské groše Jana Lucemburského. Podle nich muž žil ve druhé třetině 14. století.

"Tento typ pohřbů je u nás velmi vzácný," uvedl archeolog Severočeského muzea v Liberci Petr Brestovanský, který průzkum vedl. Tajemný nález vyvolával mnoho otázek a rozběhl se rozsáhlý výzkum. Zapojili se do něj antropologové, genetikové, lékaři nebo chemici.

Vědci zjistili, že kostra patřila robustně stavěnému muži vysokému 170 centimetrů, který zemřel ve věku kolem 50 let. Přední český genetik Daniel Vaněk během výzkumu určil, že jeho předkové přišli na Hrádecko ze severního Řecka nebo z dnešní Albánie.

Muž zemřel na jaře

Příčinu mužovy smrti se sice zjistit nepodařilo, ale vědci vědí, že zemřel na jaře. "Určili to z výbrusu kořene zubu podle přírůstků zubního cementu. U této kostry nebyl nalezen přírůstek, který se vytváří v květnu. Přišlo se i na patologické změny - muž měl paradentózu a mírnou artrózu pravé kyčle," přiblížil Štrupl.

Fotogalerie

Kostru najdou návštěvníci muzea v prachuvzdorné a plynotěsné vitríně přesně v poloze, v jaké ji archeologové objevili. Chybět nebudou ani mince. Prohlédnou si ale i model pravděpodobné podoby mužova obličeje, který vytvořili kriminalisté na základě skenu lebky. 

Výstava objasňuje i vztah středověkých lidí k pověrám, vysvětluje pojem vampýrismus. Expozice se dále věnuje cestování ve středověku, řemeslům či odívání. Dochované středověké a dosud nevystavované dřevěné nádobí zapůjčilo i Plzeňské Západočeské muzeum. Poklad stříbrných mincí nebo středověké kachle zase muzeum v Žitavě.

Na výstavě najdou lidé i sedm set let starý dochovaný trám, nalezený při opravě domu, kde dnes sídlí muzeum. V kontextu severních Čech jde o unikát. Dendrologická expertíza jej datovala do let 1219 - 1235. První písemní zmínka o Hrádku pochází až z roku 1287.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Lidé si stěžují na výsledky voleb. Vadí jim zemřelý kandidát či rasismus

Netradiční volební místnost v zázemí tenisových kurtů v Nové Huti u Plzně.

David Rath se dostal v Hostivici jako jediný ze sdružení Zdravá Hostivice do zastupitelstva. Vítěz voleb, uskupení HOme...

Zraněného vojáka v Afghánistánu převeze speciál do Česka tento týden

Čeští vojáci v afghánském Bagrámu

Zdravotní stav vojáka D. K. zraněného minulý týden v Afghánistánu umožní na konci týdne jeho převoz do České...

Byly tlaky je usvědčit, vypovídal v kauze ŘSD vyšetřovatel. Porno podstrčili i jemu

Žalobce Michal Hala, který žádá od státu mnohamilionové odškodnění

Obvodní soud pro Prahu 2 v úterý pokračoval výslechem svědků v projednávání žaloby bývalého výkonného ředitele...Najdete na iDNES.cz