Jedenáct členů unesené posádky Arctic Sea přistálo na vojenské letišti nedaleko Moskvy (20. srpna 2009) | foto: AP

Únosci Arctic Sea hrozili, že loď vyhodí do povětří. Teď jsou v ruské věznici

  • 1
Únosci lodi Arctic Sea, která před třemi týdny záhadně zmizela u břehů Francie, hrozili, že ji vyhodí do povětří, pokud nedostanou výkupné. Uvedlo to ruské ministerstvo obrany, které dnes zároveň únosce i jedenáct členů posádky přepravilo z Kapverd do Ruska.

Na vojenském letišti nedaleko Moskvy přistál dopoledne vojenský speciál Iljušin-76, který do ruské metropole dopravil 11 z patnácti členů posádky lodi Arctic Sea. Na palubě lodi, kterou Rusové dopadli v pondělí 480 kilometrů od Kapverd, zůstal jen kapitán a tři členové posádky.

Vojenský letoun přivezl také osm údajných únosců. Policisté podezřelé piráty okamžitě přepravili do věznice Lefortovo, kde je budou dále vyslýchat.

Hrozili, že loď vyhodí do povětří

PROČ UNESLI ARCTIC SEA

- Mohli ji unést piráti pro výkupné.
- Na palubě mohly být kromě dřeva také zbraně nebo drogy.
- Loď mohla být součástí konfliktu mezi tajnými službami některých států.
- Skrze plavidlo si mohly řešit spor mocné ruské ekonomické kruhy.
- Spekuluje se také o radioaktivním nákladu. V místech, kde loď naposledy kotvila, se totiž našly stopy radioaktivity.

Mezitím úřady prozradily nové detaily únosu, který odborníci označují za první případ pirátství u evropských břehů. "Členové posádky potvrdili, že únosci chtěli výkupné a vyhrožovali, že vyhodí loď do povětří, pokud jejich požadavky nebudou splněny," uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany.

"Posádka také tvrdí, že únosci měli zbraně a zbavili se jich ve chvíli, kdy je ruský vojenský křižník Ladnyj donutil zastavit," přiblížil mluvčí ministerstva s tím, že na palubě byly výsuvné žebříky, světlice a nafukovací čluny, které zřejmě byly použity při únosu.

Příběh lodi, která plula s nákladem dřeva z Finska do Alžírska pod maltskou vlajkou, má ale stále trhliny. Maltské ministerstvo námořnictva například tvrdí, že loď nikdy nezmizela, což zvyšuje spekulace o tom, že do aféry mohly být zapleteny tajné služby. Malta tvrdí, že Arctic Sea úřady sledovaly od chvíle, kdy byl oznámen její únos.

Námořní úřady na Maltě, ve Finsku a Švédsku se údajně dohodly, že nebudou zveřejňovat žádné citlivé informace o lodi, aby neohrozily životy a bezpečnost námořníků na palubě. Obávaly se prý také toho, že únosci loď zničí.

Loď mohla vézt jaderné zbraně

PŘÍBĚH ARCTIC SEA

- Loď s nákladem dřeva za 33 milionů korun vyplula z Finska  23. července. Už následující den ji přepadlo komando.

- Další zprávy o plavidle pocházejí z 28. července. Posádka se ozvala pobřežní stráži v britském Doveru, na komunikaci prý nebylo nic podezřelého.

- Pak už loď viděli jen Francouzi a to 30. července na okraji Biskajského zálivu. Podle zdroje z Evropské komise byla loď přepadena ještě jednou, a to u břehů Portugalska.

- Případ znepokojil i Kreml a ruský prezident Dmitrij Medveděv vyslal do pátrací akce válečné lodě. Armáda našla Arctic Sea v noci z pondělí na úterý.

Rusové loď dopadli v noci z neděle na pondělí. Ruský ministr obrany Anatolij Serďjukov v pondělí prozradil, že únosci z Lotyšska, Ruska a Estonska na loď zaútočili 24. července u švédských břehů.

Když se dostali na palubu, hrozili posádce zbraněmi, vypnuli navigační zařízení a donutili kapitána plout směrem k africkým břehům. - více si přečtěte zde

Oficiální verzi zpochybnila přední opoziční novinářka a komentátorka Julija Latyninová. "Loď Arctic Sea vezla něco, ale ne dřevo a ne z Finska, co potřebovalo provést velkou úpravu na lodi," napsala podle ČTK v listu Moscow Times.

"Při opravách v ruském přístavu Kaliningrad bylo na lodi odstraněno pažení, aby tam mohla být naložena velká věc," dodala. "Arctic Sea vezla nějaké protiletadlové nebo jaderné součásti pro zemi, jako je Sýrie, a byla při tom přistižena," uvedla Latyninová.

Otázkou tak zůstává, kdo měl na únosu lodi zájem a co vlastně ve skutečnosti bylo na palubě. Odborníci odhadují, že plavidlo mohlo kromě dřeva převážet kontraband zbraní nebo drog. Pohrávají si i s myšlenkou, že plavidlo ukrývalo radioaktivní materiál.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue