Únoscem řecké jachty byl Čech

Zastřeleným únoscem řecké jachty je Čech František Veselý. Konzulát ho identifikoval za pomoci nového snímku a jizev na kůži. Muž je od února v České republice pohřešován a pracoval v liberecké Textilaně.
Ředitelka tiskového odboru ministerstva zahraničí Irena Krasnická potvrdila, že už není důvod, aby do Řecka kvůli identifikaci odjela sestra únosce.

Tiskový odbor ministerstva zahraničí zatím nedokázal říci, co se stane s únoscovo tělem. "Buď bude odvezeno, nebo pohřbeno na místě. Zatím nemáme informace o tom, jak se rodina rozhodne," uvedla Krasnická. Vzhledem k tomu, že muž nebyl pojištěný, musela by rodina zaplatit za jeho převoz 200 tisíc korun.

S identifikací pomohly jizvy
Konzulka má kromě identifikačních znaků (jizvy) i nejnovější fotografii Františka Veselého. Čtvrteční pokus o určení totožnosti zkrachoval právě na snímku. "Nebylo to zcela jednoznačné," poznamenal v dopoledních hodinách rada řeckého zastupitelství v Aténách Petr Urbánek.

Obličej únosce je totiž vyhublý a tak se se starším snímkem příliš nepotkával. Je však podle Urbánka možné, že František Veselý mohl v posledních měsících, kdy byl pohřešován a pohyboval se pravděpodobně v Řecku, trpět hlady.

"V Řecku je případ velmi mediálně sledován. Nechceme bez důkazů potvrdit, že jde o českého občana. Už tak to vrhá špatné světlo na Českou republiku," vysvětlil Urbánek, proč je konzulát v případu tak opatrný.

Rodina je s konzulátem stále v kontaktu a má podle Urbánka zájem na tom, aby se případ vyřešil. Proti cestě do Řecka však mohou mluvit peníze, které by příbuzní museli vynaložit. Tiskový odbor ministerstva zahraničí ovšem informaci konzulátu o tom, že by cestu platili příbuzní, vyvrátil. "Cestu by platí vždy vyšetřující strana," řekla TVD Krasnická.

Únoscem jachty mohl být pohřešovaný zaměstnanec Textilany (27. července)
Zbrojní pas, který zní na jméno František Veselý, však mohl patřit pohřešovanému zaměstnanci liberecké Textilany. Toho Interpol shání od února letošního roku. "My víme, že pan František Veselý překročil hranice, víme i to, že z největší pravděpodobností podal na žádost na jeho dohledání zaměstnavatel," řekl ve čtvrtek TVD rada řeckého zastupitelství v Aténách Petr Urbánek.

František Veselý, zaměstnanec liberecké Textilany, odjel koncem února na obchodní cestu do Paříže. Hned první večer však z hotelu zmizel.

"Odešel z hotelu, a když se nevracel, mysleli jsme, že se mu něco stalo. Pak se však ukázalo, že s ním zmizely i peníze na diety, asi sto šedesát tisíc korun," popsal situaci obchodní ředitel Textilany Milan Doležal.

Muž podle informací zaměstnanců ovládal tři jazyky.

Poté, co František Veselý zmizel i s penězi svého zaměstnance, podalo na něho vedení podniku trestní oznámení. Policie pak požádala o pomoc Interpol.

Veselý podle řeckých úřadů přicestoval do severořecké Soluně, ale neví se přesně kdy a proč. Podle agentury AP odvolávající se na řecké úřady to bylo 26. června z Bratislavy. Jiné zdroje podle Urbánka uvádějí datum 23. července.

Řecký list Ta Nea citoval odborníky, podle nichž měl zločinec pistoli ráže devět milimetrů české výroby.

Nemoc mohla zanechat trvalé následky
Veselý byl podle informací ČTK do roku 1987 zaměstnancem ústecké chemičky. Jeho matka i dvě sestry žijí v Teplicích. V roce 1987 emigroval Veselý do Německa a pak pokračoval do Francie, kde vstoupil do cizinecké legie. Po listopadu 1989 se vrátil do vlasti a posledních šest let pracoval v Textilaně.

V listopadu 1998 onemocněl údajně meningitidou a byl postupně léčen v několika severočeských nemocnicích. Podle odborníků není vyloučeno, že na něm nemoc zanechala trvalé následky, jejichž důsledkem mohl být i jeho poslední čin.

Obchodní ředitel Textilany Milan Doležal však ČTK řekl, že na Veselém žádné změny po návratu do práce nepozorovali. "Snad jen hůř viděl," poznamenal.

Doležal hodnotil Veselého jako velmi schopného obchodníka. "Plynně ovládal tři jazyky, byl velmi spolehlivý a schopný, proto nás jeho zmizení v Paříži letos v únoru překvapilo," dodal.

Pobřežní stráž po vyjednávání únosce zastřelila (26. července)
Drama rukojmí ve sskončilo, když potápěči řecké pobřežní stráže po několika hodinách vyjednávání únosce ve středu večer zastřelili. Pětičlenná švýcarská rodina i kormidelník jachty jsou podle řecké policie v bezpečí

Pachatel, kterého řecké ministerstvo obchodního loďstva označilo za maniaka, si takto chtěl vynutit plavbu do marocké Casablanky.

Jachtu s únoscem a rukojmími nejdříve pronásledovala tři plavidla pobřežní stráže. Necelé tři kilometry od pobřeží pak jachtu obklíčila a řečtí důstojníci se pokoušeli vyjednávat s únoscem pomocí megafonů.

"Jsme ve velmi delikátní fázi operace a musíme být všichni velmi opatrní," řekl novinářům před koncem akce v Aténách mluvčí řecké vlády Dimitris Reppas. Životy unesených byly podle něho ve velkém nebezpečí.

Švýcaři, kteří v Řecku tráví dovolenou, si najali malou jachtu Erato k plavbě po okolí města Naplionu na jihu poloostrova Peloponés, asi 145 kilometrů jižně od Atén.

Únos oznámil kapitán jachty
O únosu informoval mobilním telefonem soukromou televizní stanici Alpha kapitán a zároveň majitel lodi Aristidis Kalofis, který byl jediným členem posádky na unesené jachtě.

Únosce podle jeho sdělení zadržoval rodiče se třemi dětmi.

Drama rukojmí skončilo, když potápěči řecké pobřežní stráže po několika hodinách vyjednávání ve středu večer zastřelili jejich únosce s českým pasem. Pětičlenná švýcarská rodina i kormidelník jachty jsou v bezpečí (27. července 2000).

Drama rukojmí skončilo, když potápěči řecké pobřežní stráže po několika hodinách vyjednávání ve středu večer zastřelili jejich únosce s českým pasem. Pětičlenná švýcarská rodina i kormidelník jachty jsou v bezpečí (27. července 2000).

Drama rukojmí skončilo, když potápěči řecké pobřežní stráže po několika hodinách vyjednávání ve středu večer zastřelili jejich únosce s českým pasem. Pětičlenná švýcarská rodina i kormidelník jachty jsou v bezpečí (27. července 2000).

Drama rukojmí skončilo, když potápěči řecké pobřežní stráže po několika hodinách vyjednávání ve středu večer zastřelili jejich únosce s českým. Pětičlenná švýcarská rodina i kormidelník jachty jsou podle řecké policie v bezpečí.

Drama rukojmí skončilo, když potápěči řecké pobřežní stráže po několika hodinách vyjednávání únosce ve středu večer zastřelili. Pětičlenná švýcarská rodina i kormidelník jachty jsou podle řecké policie v bezpečí (27. července 2000).

Údajný únosce řecké jachty František Veselý.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video