Cestovní doklady pětice Čechů unesených v Libanonu | foto: The Daily Star Lebanon / koláž iDNES.cz

Únos Čechů nejspíš souvisí s mafií a pašeráky, tvrdí libanonský ministr

  • 17
Únos pěti českých občanů, ke kterému došlo minulý týden v Libanonu, má podle libanonského ministra vnitra Núhada Mašnúka kriminální pozadí. Podle prvních zjištění vyšetřovatelů zmizení pěti mužů souvisí „s mafiemi, s pašováním drog a zbraní“, dodal ministr během návštěvy Paříže.

Jde o první prohlášení libanonského vládního představitele k případu od chvíle, kdy Češi v sobotu zmizeli.

Kromě pěti českých občanů je pohřešovaný i jejich libanonský řidič. Všichni zmizeli v údolí Bikáa u syrských hranic, které je nechvalně známé pěstováním rostlin obsahujících omamné látky. Zároveň tam panuje napětí mezi různými znepřátelenými klany.

Důvod zmizení Čechů je nadále nejasný; podle některých informací by údajně mohl souviset s případem Alího Fajáda, který byl loni zatčen v Česku a je bratrem muže zmizelého spolu s pěticí Čechů. Fajád byl zadržen spolu se dvěma muži kvůli podezření z úmyslu prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Zadržená trojice čeká, zda bude vydána do USA. Fajádova rodina nicméně popírá, že by měla se zmizením české skupiny cokoli společného.

Češi se pohřešují od soboty, kdy policie nalezla jejich vůz a osobní věci v údolí Bikáa. Skupinu tvořili dva novináři z regionální televize, kteří do Libanonu údajně jeli točit reportáž o uprchlících na libanonsko-syrské hranici, tlumočník a advokát Alího Fajáda, který podle své právní kanceláře navštívil Libanon kvůli případu svého klienta. Pátý zmizelý Čech má podle tisku zkušenosti jako armádní zpravodajec a v minulosti působil v Afghánistánu. Do Libanonu podle advokátní kanceláře cestoval jako bezpečnostní poradce skupiny.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video