Únos Čechů: diplomacie mírní optimismus

  • 168
Čtvrtým dnem pátrají úřady po trojici Čechů zadržovaných v Iráku. Podle iráckého ministra Mufída Jazairiho mohou únosci už ve středu novináře propustit. České ministerstvo zahraničí ale nechce vzbuzovat přílišné naděje. Únosce nezná a nevylučuje jakýkoli vývoj událostí.

Náměstek ministra zahraničí Petr Kolář uvedl, že jsou Češi podle neoficiálních informací naživu.

Na rozdíl od Jazairiho není přesvědčen, že novináři budou v nejbližších hodinách propuštěni.

"Já nechci spekulovat, do jaké míry je ta pravděpodobnost vysoká či nízká. Vyloučit nelze v tuto chvíli nic," poznamenal náměstek. Diplomacie považuje únos za koordinovanou politicky motivovanou akci. Nikdo se k ní ale dosud nepřihlásil.

Kolář připustil, že nechce vzbuzovat přehnaná očekávání. Jazairi podle něj nejspíš vychází z vlastních zkušeností. Náměstek zdůraznil, že neustále probíhají jednání na všech možných úrovních, ale zatím není vhodná doba pro zveřejňování detailů.

"Věc je citlivá a netýká se jen českých rukojmích. Unesených je několik desítek," připomněl ministr kultury Mufíd Jazairi.

Poznamenal, že se jeho tým snaží získat nové informace. "Je třeba čekat, uklidňuje nás však fakt, že se prozatím nikomu nic nestalo, ani těm, kteří jsou ze zemí, jež v Iráku mají svá vojska," uvedl irácký ministr.

Podle bývalého armádního experta Ludvíka Cimburka, který v Iráku pomáhal budovat novou armádu, může jít v případě unesených Čechů o politiku.

"V okamžiku, kdy je zajat novinář, má zcela odlišné postavení. Pokud to zrovna není špion nebo 'americký novinář', podaří se únosce přesvědčit, že novinář nestojí na ničí straně. Stane se rukojmím a únosci většinou nabídnou výměnu za nějakého svého zatčeného muže," uvedl Cimburek. - více v rozhovoru zde

Ministr: Čechy si spletli s Poláky
Mufíd Jazairi v úterý v České televizi oznámil, že únos Michala Kubala, Petra Klímy a Víta Pohanky má na svědomí jedna ze skupin, které protestují proti přítomnosti koaličních vojsk v Iráku.

Iráčané se podle něj domnívali, že zajali polské novináře. Prostřednictvím únosů chtějí přinutit americké spojence, aby stáhli své jednotky. Únosy slouží také propagandě. Skupiny podle Jazairiho soupeří, která unese víc cizinců.

Podle různých zdrojů jsou v Iráku kromě tří Čechů nezvěstní nebo unesení čtyři Italové, tři Japonci, devět Američanů, Kanaďan a Francouz. V poslední době bylo propuštěno pět Ukrajinců, tři Rusové a dalších asi dvanáct cizinců, hlavně Číňanů.

Američané ovšem našli v Iráku těla čtyř svých civilistů, unesených před týdnem západně od irácké metropole. Hrob byl nedaleko místa únosu. Podle televize NBC to byli civilní zaměstnanci ropné společnosti Kellog Brown and Root.

O posledním dění v Iráku čtěte zde.

ČEŠI POHŘEŠOVANÍ V IRÁKU
MICHAL KUBAL (27 let)
Novinář ČT přinášel spolu s kameramanem Petrem Klímou od března do dubna 2003 aktuální informace o útoku na Irák přímo z Bagdádu. Za válečné zpravodajství dostal Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2003.
PETR KLÍMA (40 let)
S Michalem Kubalem natáčel také v Kosovu, Makedonii i Afghánistánu. Před svým angažmá ve veřejnoprávní televizi pracoval v televizi Prima.
VÍT POHANKA (37 let)
Redaktor Českého rozhlasu, kde pracuje od loňského roku. Předtím pracoval několik let v české redakci britské rozhlasové stanice BBC a ještě předtím pro UNESCO.

Tři čeští novináři unesení v Iráku. Michal Kubal, Petr Klíma a Vít Pohanka. (13. dubna 2004)

, ,

Video