Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Univerzitu ovládá na začátku roku skepse

  9:04aktualizováno  9:04
Olomouc - Děkanové sedmi fakult Univerzity Palackého zahajovali v posledních letech nový akademický rok plní starostí, jak zařídit, aby jejich ústavy ustály kritickou finanční situaci. Letos fakulty otevřeli přímo se skepsí hraničící s rezignací.

Reagují tak na dosavadní výsledky jednání zástupců vysokých škol s vládou, která nejdříve slíbila prosadit ve státním rozpočtu na příští rok pro vysoké školy alespoň dvě miliardy korun navíc, a která pak návrh stáhla zpět. Rektorka i šéfové fakult ji otevřeně obviňují ze lží.

"Pět let se trápíme s penězi, kterých je navzdory slibům stále méně. Letos už se zdálo, že by se tento vývoj mohl nejen zastavit, ale dokonce obrátit opačným směrem. Nakonec se ukázalo, že to byly jenom lži," míní děkan filozofické fakulty Vladimír Řehan.

Někteří šéfové fakult se rozhodují, zda mají zůstat ve funkci. "Musíme zvážit, zda jsme ještě schopni plnit slib, který jsme dali našim akademickým obcím," uvedl děkan pedagogické fakulty Jan Šteigl a dodal: "Utahovat si opasky, to lze nějakou dobu. Ten náš už ale praská."

Přestože pedagogický sbor Univerzity Palackého stárne, ani letos nebudou mít děkanové šanci vývoj zvrátit. Řada z nich se naopak musela opět smířit s odchodem mladých pedagogů. Ti si našli výnosnější zaměstnání, než je výuka na vysoké škole. "Každý rok, když se vrátím z dovolené, mám na stole několik výpovědí mladých kolegů, kteří z šestitisícového platu asistenta nejsou schopni přežít," tvrdí děkan filozofické fakulty Řehan.

Pedagogická fakulta letos přišla o mladé asistenty ještě dřív, než vůbec stačili předstoupit před studenty. "Podnikli jsme náročná výběrová řízení. Naši tři budoucí mladí kolegové se ale v posledním srpnovém týdnu nakonec omluvili, že nenastoupí. Někteří odešli do zahraničí a pro jiné je výhodnější učit na středních školách," stěžuje si děkan Jan Šteigl.

Univerzita Palackého přitom nemá žádnou šanci, jak mladé učitele přesvědčit, aby ve škole zůstali. "Nemáme čím mladé lidi motivovat. Nemůžeme jim slíbit vysoké platy ani práci na špičkově vybavených pracovištích. Jediné, co jim teď můžeme poskytnout, je pět bytů, které nám nabízí k pronájmu Český červený kříž," řekla rektorka Jana Mačáková.

Stávka k univerzitě nepatří, tvrdí děkani
Tak jako v minulých letech, ani letos nebude mít univerzita na nové vybavení učeben, nákup kvalitní výpočetní techniky, zahraniční stáže pedagogů a studentů. I když děkanové tvrdí, že na studentech se léta trvající kritická finanční situace školy ještě nepodepsala, mnozí varují, že tomu tak brzy může být.

"Už nyní zaostáváme nejen v počtech studentů, ale i v úrovni výuky. Důsledky se sice neprojeví hned zítra, ale napravovat to za pár let bude mnohem dražší," míní děkan přírodovědecké fakulty Jan Lasovský. "Pokud to tak půjde dál, nastane kolaps vysokoškolského vzdělávání!" varují šéfové fakult.

Přestože všechna jednání rektorky i jejích kolegů z jiných vysokých škol s ministerstvem školství a vládou ztroskotala, odmítají volit jakoukoliv formu hlasitého protestu. "Neradi bychom demonstrovali nebo stávkovali. Pořád se domníváme, že je to možné řešit diskusí," stojí si za svým názorem Jana Mačáková. "Neslučuje se s noblesou univerzitního pracovníka, aby šel demonstrovat," přidal se k ní i děkan filozofické fakulty Vladimír Řehan.

Nebudou-li peníze, bude méně studentů
Jedno konkrétní opatření, po němž bude muset sáhnout, pokud se v rozpočtu na příští rok peníze navíc pro vysoké školy nenajdou, už univerzita v záloze má. Přestože běžně do prvních ročníků přijímá i studenty, na které jí stát nedá dotace, příští rok poprvé přijme studentů méně.

"Museli bychom snížit počty přijatých na úroveň dotace, protože už bychom to nebyli schopni vnitřně nést," soudí rektorka Mačáková. "Chceme, aby ti uchazeči, které jsme letos nemohli přijmout, věděli, že se tak stalo, protože chyběly peníze, a že to příští rok bude ještě horší," podotýká Mačáková.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Požadavek na čtyři miliony za vazbu a splněná bouřková výstraha meteorologů

Zdravotní sestra Věra Marešová chce po státu téměř pětimilionové odškodné za...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Řekneme vám o zdravotní sestře, která chce čtyři miliony korun za trestní stíhání a...

V Česku jsou závislé stále mladší děti. Chybí pro ně ambulance

Policista při kontrole prodeje alkoholu mladistvým. Ilustrační foto

Čím dál mladší děti mají podle odborníků první zkušenosti se závislostí, ať už na návykových látkách či hraní. Do pěti...

Ministři chtějí od září zmírnit pamlskovou vyhlášku

Nově zásobený školní bufet v ZŠ v Kostelci nad Černými lesy. Sortiment odpovídá...

Pamlsková vyhláška se zmírní, některé dosud zakázané potraviny se tak od nového školního roku vrátí do škol. Podle...

Najdete na iDNES.cz